Strażnicy miejscy i gminni zyskują nowe uprawnienia. Za jakie wykroczenia będą mogli wystawiać kolejne mandaty?

Straż Miejska fot. Urząd Miasta Legionowo

Straż Miejska fot. Urząd Miasta Legionowo (archiwum GP)

Od 20 października 2023 r. strażnicy miejscy i gminni zyskają nowe uprawnienia. Od tego dnia wydłuży się lista wykroczeń, za które będą mogli wystawić mandat karny. Wśród nich znajdą się m.in. łamanie praw pieszych przez osoby jeżdżące na rowerach i hulajnogach lub brak wywieszonej tabliczki z numerem porządkowym posesji w widocznym miejscu.

 

 

Już za kilka dni (20 października) strażnicy miejscy i gminni będą posiadać dodatkowe uprawnienia do wystawiania mandatów karnych za kolejne rodzaje wykroczeń. Będzie to efektem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń.

 

 

Za jakie kolejne wykroczenia strażnicy miejscy i gminni będą mogli wystawiać mandaty karne?

Strażnicy miejscy i gminni będą uprawnieni do nakładania mandatu karnego za wykroczenie polegające na prowadzeniu innego pojazdu niż mechaniczny bez uprawnień na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także polegające na łamaniu praw pieszych przez osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny (m.in. rower lub hulajnogę).

Dodatkowo strażnicy miejscy i gminni będą mogli nakładać mandaty za niezłożenie na czas deklaracji, w której zawarto informację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Przypomnijmy, że na właścicieli i zarządców budynków, w których źródła ciepła uruchomiono przed 1 lipca 2021 roku został nałożony obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła oraz źródłach spalania paliw do 30 czerwca 2022 roku. Informację należało przekazać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, prowadzonej przez GUNB. Jeśli dom ma nowe źródło ogrzewania i zostało ono zainstalowane i uruchomione po tej dacie, przypisy dają na zgłoszenie 14 dni.

Strażnicy będą mogli również nałożyć mandat za brak wywieszonej tabliczki z numerem porządkowym w widocznym miejscu – na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu posesji.

Grzywny nakładane przez strażników miejskich lub gminnych stanowią dochód jednostek samorządu terytorialnego i zasilają budżety miast oraz gmin, w których funkcjonują.