Trwa Narodowy Spis Powszechny. Policja ostrzega przed oszustami mogącymi podszywać się pod rachmistrzów

Narodowy Spis Powszechny 2021 fot. spis.gov.pl

Narodowy Spis Powszechny 2021 fot. spis.gov.pl

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). To największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, które przeprowadza Główny Urząd Statystyczny (GUS). Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Policja ostrzega przed osobami, które mogą próbować wyłudzić nasze dane podszywając się pod rachmistrzów.

 

 

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Narodowego Spisu Powszechnego podstawową metodą pozyskiwania danych przez GUS będzie “samospis internetowy”. Dzięki temu rozwiązaniu każdy w dogodnym momencie, nie czekając na kontakt z rachmistrzem spisowym, będzie mógł wziąć udział w spisie. Specjalna aplikacja jest dostępna na stronie internetowej spis.gov.pl. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) potrwa od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku

 

 

Osoby, które nie posiadają komputera lub internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej.

Jeżeli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez internet, musimy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Na terenie województwa mazowieckiego pracuje 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.

Pamiętajmy, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Za odmowę udziału w Spisie Powszechnym lub podanie fałszywych informacji mogą grozić poważne konsekwencje (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Policja ostrzega przed oszustami

Funkcjonariusze policji ostrzegają przed osobami, które mogą się podawać za rachmistrzów. Oszuści mogą starać się w ten sposób wyłudzić on nas dane lub pieniądze. Mundurowi apelują o czujność, szczególnie zwracają się do seniorów.

W spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Osoba taka wyposażona jest w identyfikator i urządzenie mobilne. Rachmistrz nie żąda również wejścia do mieszkania.

Dane rachmistrza, który się do nas zgłosi można zweryfikować dzwoniąc pod numer: 22 279 99 99, w aplikacji “Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl lub stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie pod adresem warszawa.stat.gov.pl.

Jeżeli będziemy mieli wątpliwości co do osoby, która zgłosiła się do nas jako rachmistrz Narodowego Spisu Powszechnego powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o tym dyżurnego policji.