We wtorek zaczynają się egzaminy ósmoklasisty. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim

egzamin

fot. stock.adobe

We wtorek (14 maja) ponad 226 tys. uczniów klas VIII szkół podstawowych przystąpi do pierwszego z trzech egzaminów ósmoklasistów w 2024 roku. Na początek młodych ludzi czeka sprawdzian z języka polskiego. Dzień później zmierzą się z egzaminem z matematyki, a w czwartek (16 maja) przyjdzie czas na test z języka obcego nowożytnego. Warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do powyższych egzaminów.

 

 

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Dobrą wiadomością jest to, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Nie ma minimalnego progu punktów, który należy osiągnąć, żeby zaliczyć egzamin. Wyniki sprawdzianów będą jednak bardzo ważne dla wszystkich uczniów, którzy chcą kontynuować naukę.

 

 

W 2024 roku ósmoklasiści przystąpią do egzaminów z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego. Młody człowiek może wybrać tylko jeden język, którego uczy się w szkole w ramach zajęć obowiązkowych. Do wyboru uczniowie mają takie języki obce jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

Egzamin ósmoklasisty 2024 przeprowadzany będzie przez trzy kolejne dni:

  • 14 maja (wtorek) o godz. 9:00 – język polski,
  • 15 maja (środa) o godz. 9:00 – matematyka,
  • 16 maja (czwartek) o godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Terminy dodatkowe dla egzaminu ósmoklasisty przewidziano na:

  • 10 czerwca (poniedziałek) o godz. 9:00 – język polski,
  • 11 czerwca (wtorek) o godz. 9:00 – matematyka,
  • 12 czerwca (środa) o godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego zadeklarowało w tym roku aż 97,7 proc. uczniów. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, który będzie zdawać 1,9 proc. ósmoklasistów.

Ile trwają egzaminy ósmoklasisty 2024?

  • egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut
  • egzamin z matematyki potrwa 100 minut
  • egzamin z języka obcego nowożytnego potrwa 90 minut

Pracę z arkuszem można przedłużyć. Uprawnienia mają uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz cudzoziemcy:

  • egzamin z języka polskiego potrwa 180 minut
  • egzamin z matematyki potrwa 150 minut
  • egzamin z języka obcego nowożytnego potrwa 135 minut

Młodzi ludzie poznają wyniki egzaminów 3 lipca. Dotyczy to zarówno tych, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym, jak i dodatkowym. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, otrzymają też zaświadczenia o wynikach.

Końcowy wynik egzaminu ósmoklasisty ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym oraz osiągnięcia ucznia.

Co trzeba mieć przy sobie na egzaminie ósmoklasisty?

Uczeń przystępujący do egzaminu ósmoklasisty musi mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych). Na egzamin z matematyki warto zabrać również linijkę. Zdający mają pozwolenie na przyniesienie butelki wody. Ponadto zdający muszą mieć przy sobie dokument tożsamości, taki jak legitymacja szkolna.