W nocy z soboty na niedzielę (28-29 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 3 przestawimy zegarki na godz. 2. Oznacza to, że pośpimy o godzinę dłużej. Do czasu letniego wrócimy w marcu 2024 roku.
Przestawianie zegarków i przechodzenie z czasu letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. W tym roku przypada ona na 29 października. Na czas letni będziemy musieli się z powrotem przestawić w ostatnią niedzielę marca 2024 roku. W naszym kraju zmiana czasu z letni na zimowy i zimowy na letni regulowana jest rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Po zmianie czasu dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz.
W naszym kraju po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku w Polsce przestawianie zegarków z czasu letniego na zimowy następowało w ostatnią niedzielę września, natomiast wracało się na czas letni podobnie jak teraz w ostatnią niedzielę marca.
Do kiedy w Polsce będzie obowiązywać zmiana czasu?
Od kilku lat mówi się coraz głośniej o zniesieniu zmiany czasu. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się pozytywnie za projektem regulacji, który znosiłby zmianę czasu w Unii Europejskiej. Projekt ten przewidywał, że ostatnie przestawienie czasu miało nastąpić w 2021 roku. Jednak Parlament Europejski pozostawił państwom członkowskim prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą pozostać, zimowej czy letniej. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.
W październiku 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło prace nad rozporządzeniem w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. Stało się to, ponieważ Komisja Europejska wezwała wszystkie kraje członkowskie UE do przygotowania przepisów prawnych, na podstawie których kontynuowane miały być dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów wprowadziło harmonogram zmiany czasu w Polsce do 2026 roku:
Z czasu zimowego na czas letni:
- w 2024 r. — 31 marca
- w 2025 r. – 30 marca
- w 2026 r. – 29 marca
Z czasu letniego na zimowy:
- w 2024 r. – 27 października
- w 2025 r. – 26 października
- w 2026 r. – 25 października.
Zmiana czasu na kolei
Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 28 na 29 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 29 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Postój obejmie 25 pociągów pasażerskich jadących po sieci kolejowej PLK SA w momencie zmiany czasu – 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 1 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz 2 POLREGIO.
Szczegółowych informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Informacje można znaleźć na stronach internetowych przewoźników (np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity:-zmiana-czasu-z-letniego-na-zimowy.-kursowanie-pociagow-pkp-intercity.html), w ich mediach społecznościowych, na infoliniach oraz u konduktorów. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić także na stronie https://portalpasazera.pl/.