Zakaz fotografowania obiektów strategicznych i infrastruktury krytycznej. Możemy stracić telefon lub aparat, a nawet trafić do aresztu

Wzór znaku zakazu fotografowania (fot. Dziennik Ustaw Rzeczyspospolitej Polskiej) 1

Wzór znaku zakazu fotografowania (fot. Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej)

W czwartek (17 kwietnia), weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Wprowadza ono istotne ograniczenia w zakresie fotografowania i filmowania obiektów związanych z bezpieczeństwem państwa również przy pomocy smartfonów. Będzie ono możliwe po uzyskaniu specjalnego zezwolenia, jednak bez niego możemy zostać ukarani wysoką grzywną, a nawet aresztem, a nasz sprzęt (aparat fotograficzny, kamera a nawet smartfon) może zostać zarekwirowany.

 

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 r., które weszło w życie 17 kwietnia zaczął obowiązywać zakaz fotografowania około 25 tys. miejsc na terenie całego kraju ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, a także innych obiektów resortu obrony narodowej czy infrastruktury krytycznej. Każdy, kto będzie chciał utrwalić wizerunek powyższych obiektów będzie musiał uzyskać na to zezwolenie. Dotyczy to również wizerunku osób i ruchomości znajdujących się na terenie tych obiektów.

 

 

Których obiektów nie będzie można fotografować lub filmować bez zezwolenia?

Powyższe restrykcje dotyczą nie tylko miejsc o szczególnym znaczeniu strategicznym, ale również infrastruktury krytycznej oraz obiektów należących do resortu obrony narodowej. Mowa tu m.in. o mostach, portach morskich, wiaduktach czy tunelach o znaczeniu obronnym. Zakazem objęte są także obiekty infrastruktury łączności i miejsca powiązane z Narodowym Bankiem Polskim oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W powyższych miejscach zostaną umieszczone tablice informacyjne z wyraźnym oznaczeniem zakazu fotografowania. Znaki będą widoczne na ogrodzeniach, bramach wjazdowych oraz przy wejściach do obiektów. Każdy znak będzie miał określone wymiary i będzie zawierał graficzne symbole aparatu fotograficznego, kamery i telefonu komórkowego, przekreślone czerwoną linią, co sygnalizuje zakaz.

Konsekwencje fotografowania lub filmowania pewnych obiektów bez zezwolenia

Nowelizacja Kodeksu Karnego przewiduje, że osoba, która bez zezwolenia utrwala obraz obiektu oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, podlega karze. Nawet jeśli działanie wynika z niewiedzy czy przypadku, konsekwencje mogą być dotkliwe. Nowe przepisy zakładają, że za złamanie zakazu fotografowania grozi nie tylko grzywna od 5 tys. do 20 tys. zł i areszt od 5 do 30 dni, ale także konfiskata urządzenia, którym wykonano zdjęcie, takiego jak smartfon czy aparat fotograficzny. Oznacza to, że niewinne zdjęcie podczas spaceru może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Potrzeba uzyskania pozwolenia na fotografowanie lub nagrywanie

Pozwolenie na fotografowanie lub nagrywanie obiektów objętych zakazem może zostać udzielone po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego wniosku, który może zostać wydany w formie papierowej lub elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym). Celem nowych przepisów ma być zwiększenie bezpieczeństwa narodowego poprzez ochronę obiektów o znaczeniu strategicznym.