Zakaz sprzedaży e-papierosów coraz bliżej. Minister zdrowia podała możliwy termin wprowadzenia zakazu

fot. PSSE w Bytowie

fot. PSSE w Bytowie

Ministerstwo Zdrowia cały czas pracuje nad przepisami, które mają wprowadzić zakaz sprzedaży e-papierosów.  Według zapewnień szefowej resortu zdrowia, Izabeli Leszczyny projekt ustawy regulujący ten rynek ma być już gotowy. Szefowa Ministerstwa Zdrowia wyraziła nadzieję, że jeszcze w czasie tegorocznych wakacji może być realne wprowadzenie takiego zakazu w życie. Chodzi o ograniczenie dostępności tego typu produktów szczególnie młodym ludziom, u których powodują one duże szkody w ich organizmie.

 

 

Przypomnijmy, że w połowie lutego br. minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że rząd prowadzi prace nad zmianami dotyczącymi e-papierosów. Więcej przekazał w tej sprawie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, który poinformował, że zakaz sprzedaży e-papierosów mógłby zostać wprowadzony w ciągu najbliższych miesięcy. – Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu – powiedział wiceminister zdrowia.

 

 

Zakaz sprzedaży e-papierosów zostanie wprowadzony jeszcze w czasie tegorocznych wakacji?

W piątek (31 maja) Izabela Leszczyna przekazała, że ma przygotowany projekt ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych e-papierosów. – Ciągle mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia. Mam projekt ustawy gotowy i w przyszłym tygodniu będę rozmawiała w KPRM. Jestem po wszystkich konsultacjach, analizach z ekspertami, przede wszystkim z lekarzami (…) Jestem przekonana, że zdążymy z ustawą, która zabezpieczy dzieciaki – przekazała kilka dni temu minister zdrowia.

Izabela Leszczyna zwróciła się również z prośbą o wsparcie działań Ministerstwa Zdrowia w powyższym zakresie do Państwowej Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czym są e-papierosy?

W Polsce pierwsze wzmianki o e-papierosach pojawiły się w 2006 roku, jednak ich prawdziwa ekspansja na polskim rynku nastąpiła w latach 2008-2009. W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, co wiązało się z lawinowym wzrostem liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Należy pamiętać, że wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny.

– Papieros elektroniczny (e-papieros) to urządzenie elektroniczne dozujące nikotynę. Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS). E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200 °C, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne. Głównymi składnikami płynów do e-papierosów (liquidów) są: glikol propylenowy, aromaty i nieobligatoryjnie – nikotyna (o różnym stężeniu w zależności od rodzaju wkładu, silnie uzależniająca). Szkodliwe działanie e-papierosów obejmuje podrażnienia dróg oddechowych, zmiany zapalne oskrzeli i rozedmowe w płucach, ryzyko zapalenia płuc, spadek wydajności układu odpornościowego, podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła, wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, w tym drżenie mięśni i skurcze. Szczególnie niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu młodych osób do 25 roku życia, zwłaszcza na te jego części, które kontrolują uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów. – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Goleniowie.