Aby utrudnić fałszowanie dokumentów i dostosować się do prawa unijnego, od 2 sierpnia 2021r. w dowodach osobistych Polaków pojawią się odciski palców i podpis posiadacza dokumentu.
W środę (14 kwietnia) w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o dowodach osobistych zaproponowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowelizacja trafi teraz do Senatu. Główne zmiany, które znalazły się w nowelizacji ustawy dotyczą wprowadzenia od 2 sierpnia drugiej cechy biometrycznej do dowodu osobistego tj. odcisków palców. Dotychczasowa cecha biometryczna obecna na dowodach osobistych to wizerunek twarzy. Na dokument powróci również podpis właściciela.
Nowe terminy ważności dowodów osobistych
Odciski palców będą umieszczane w warstwie elektronicznej dowodów osobistych i będą pobierane od wszystkich, za wyjątkiem dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób, od których ich pobranie jest fizycznie niemożliwe. Nowe dowody osobiste będą też miały inne okresy ważności. Dla dzieci do 12 lat dokumenty będą wyrabiane na 5 lat, zaś dla pozostałych na 10 lat. Ważność dowodów osobistych osób, od których pobranie odcisków palców było fizycznie niemożliwe będzie wynosiła tylko rok.
Nie złożymy już wniosku o wyrobienie dowodu osobistego przez internet
Pojawienie się w dowodach osobistych Polaków od sierpnia odcisków palców oznacza, że nie będzie już możliwości wnioskowania o wyrobienie tego dokumentu przez internet i trzeba będzie we właściwym urzędzie gminy stawić się osobiście. Z zapowiedzi rządzących wynika, że każdy powiat zostanie wyposażony w mobilną stację umożliwiającą pobranie odcisków placów. Procedura wyrobienia dowodów osobistych zostanie tym samym zbliżona do tej obowiązującej przy wyrabianiu paszportów.
Odpowiedzialny za nowelizację tego prawa resort zapewnia, że począwszy od sierpnia dowody osobiste będą wyrabiane sukcesywnie – tj. zgodnie z datą upływu terminu ważności dotychczasowych dokumentów.