Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad zmianami dotyczącymi państwowych egzaminów na prawo jazdy. Dodatkowo w szkołach podstawowych wprowadzony może zostać obowiązkowy przedmiot pn. “wychowanie komunikacyjne”.
W środę (15 grudnia) w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Planowany termin przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2022 roku. Nad rozwiązaniami nowej ustawy pracuje Ministerstwo Infrastruktury (MI).
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że prace nad nową ustawą zostały rozpoczęte w związku z negatywną oceną procesu nadzoru nad szkoleniem kandydatów na kierowców i przeprowadzaniem egzaminów na prawo jazdy wyrażoną w raporcie NIK z września 2015 roku. – Szkolenie i zdanie egzaminu nadal nie przyucza do bezpiecznego i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza radzenia sobie w trudnych sytuacjach na drogach (szczególnie szybkiego ruchu). Niedoświadczeni kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, lecz także dla innych uczestników ruchu drogowego. – argumentują przedstawiciele MI rozpoczęcie prac nad zmianami w tym temacie.
Z danych przedstawionych przez resort infrastruktury wynika, że młodzi kierowcy są w Polsce sprawcami co piątego wypadku drogowego. Według pomysłodawców zmian mają one na celu poprawę systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, co będzie miało wpływ przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich osób.
Proponowane zmiany:
- W projekcie ustawy ma znaleźć się propozycja wprowadzenia zmiany w przepisach dotyczących uzyskiwania karty rowerowej przez wprowadzenia w klasie czwartej szkoły podstawowej obowiązkowego przedmiotu „wychowanie komunikacyjne”.
- Projekt ustawy ma zawierać ograniczenie, że pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw transportu oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
- Nowe przepisy mają również wprowadzić jednoznaczne wskazane błędy popełniane podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, skutkujące natychmiastowym przerwaniem egzaminu oraz wprowadzić wyższe wymagania w stosunku do kandydatów na egzaminatorów.
- Dodatkowo projekt ma też zawierać zmiany w obowiązku odbycia w okresie próbnym w okresie między 4. a 8. miesiącem licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, obowiązkowego kursu dokształcającego w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym dla wszystkich młodych kierowców, tak aby szkolenie odbywały osoby, które popełniły 2 wykroczenia w ruchu drogowym w okresie próbnym.