Zmiany w Kodeksie Pracy. Nowy rodzaju urlopu i wydłużenie urlopu rodzicielskiego

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający poprawki do Kodeksu pracy. Chodzi między innymi o wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz wprowadzenie nowego urlopu opiekuńczego. Jak tłumaczy Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg celem wprowadzenia nowych przepisów jest zapewnienie rodzicom małych dzieci większej stabilizacji zawodowej i ułatwienia łączenia pracy z życiem rodzinnym.

 

 

Zmiany, które planuje wprowadzić w Kodeksie pracy polski rząd spowodowane są potrzebą wdrożenia w życie dwóch dyrektyw Unii Europejskiej. Chodzi dokładnie o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską. Przyjęty przez rząd projekt ustawy trafi teraz do prac w Sejmie.

 

 

Jakie zmiany czekają polskich pracowników po dostosowaniu Kodeksu pracy do unijnych dyrektyw?

Zmiany w urlopie rodzicielskim

W świetle nowych przepisów, które mają zostać wprowadzone urlop rodzicielski będzie dłuższy. Obecnie to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będą to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancję 9 tygodni urlopu, których nie będzie mógł przenieść na drugiego rodzica.

Dłuższy urlop rodzicielski będzie przysługiwał rodzicom dzieci ciężko chorych objętych programem „Za życiem” – w tym przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego będzie dłuższy o 24 tygodnie i wyniesie odpowiednio do 65 i do 67 tygodni.

Nowe rozwiązania obejmą również zmiany w urlopach ojcowskich. Obecnie ojcowie mogą wykorzystać dwutygodniowy urlop do 24 miesiąca życia dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie to okres do 12 miesiąca życia dziecka. Urlop ten musi być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem.

Możliwość wypłaty zasiłku macierzyńskiego na nowych warunkach

Jak tłumaczy Minister Marlena Maląg obecnie rodzic, który decyduje, że skorzysta bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z urlopu rodzicielskiego, czyli złoży tak zwany długi wniosek, otrzymuje 80 procent podstawy zasiłkowej za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza rozwiązania, które dają możliwość złożenia wniosku o wypłatę zasiłku w uśrednionej wysokości przez cały okres tych urlopów i podwyżkę wspomnianej podstawy zasiłkowej do poziomu 81,5 procent.

Praca zdalna dla rodziców

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi pojęcie pracy zdalną do porządku prawnego. Według strony rządowej projekt ma na celu uelastycznienie organizacji czasu pracy dla rodziców. Chodzi między innymi o większą możliwość pracy zdalnej, skorzystania z ruchomego czasu pracy czy indywidualnego rozkładu czasu pracy. Jeżeli pracownik opiekujący się dzieckiem do 8 lat zawnioskuje o któreś z tych rozwiązań, a jego wniosek nie zostanie uwzględniony, to pracodawca będzie musiał uzasadnić przyczyny swojej odmowy

Nowy urlop opiekuńczy

Unijne przepisy wprowadzą również w Polsce rozwiązanie, którego wcześniej nie było w naszym Kodeksie pracy. Chodzi dokładnie o urlop opiekuńczy. Będzie to pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny np. starszym rodzicom czy małżonkowi, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Dodatkowo w nowych przepisach ujęte zostanie też zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracownik z takiego zwolnienia mógłby skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym, a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa wynagrodzenia.

Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę

Pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (nie będzie dotyczyło to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny) będzie przysługiwało prawo raz w roku kalendarzowym do pisemnego wystąpienia o zmianę formy zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Nowelizacja ma wprowadzić również dodatkowe przerwy w pracy dla pracowników którzy wykonują pracę powyżej dziewięciu godzin na dobę.