Zmiany w Kodeksie pracy. Posłowie doregulowali pracę zdalną. Jasne zasady kontroli trzeźwości

Working on computer

Już niedługo pracodawców i pracowników mogą czekać poważne zmiany. Posłowie przegłosowali nowelizację Kodeksu pracy, która dotyczy uregulowania prawnie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę.

 

 

Kilka dni temu za przyjęciem nowelizacji ustawy zagłosowało 430 posłów, natomiast 12 było przeciwnych. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Senatu.

 

 

Unormowanie przepisami pracy zdalnej

O zmianach w Kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej mówi się głośno od początku pandemii koronawirusa w Polsce. Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy. Nowością będzie również to, że praca zdalna będzie obowiązywać zarówno na wniosek pracodawcy jak i pracownika. Co do tego jak będzie ona wykonywana będzie określał wewnętrzny regulamin obowiązujący u danego pracodawcy.

Nowe przepisy wprowadzą dokładne określenie pracy zdalnej jako pracy poza siedzibą firmy, w miejscu uzgodnionym z pracodawcą. Dopuszczona ma być praca zdalna i hybrydowa, a także nakaz pracy zdalnej – pracodawca w określonych warunkach, np. kryzysu epidemicznego, może swoim pracownikom nakazać pracę zdalną. Pracodawca, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi zdalnemu materiały i narzędzia do pracy, w tym urządzenia techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub regulaminie.

Kontrola trzeźwości pracownika

Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek polegający na niedopuszczeniu do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Będzie to również dotyczyć sytuacji, kiedy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł wezwać na pomoc policję w celu skontrolowania trzeźwości pracownika, jeżeli uzna, iż istnieje taka konieczność.

Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.