Żywność, paliwo, energia elektryczna i cieplna dalej z niższym podatkiem VAT. Na razie do końca roku

Prezydent

Nowelizacja ustawy, która wydłuża obowiązywanie tzw. tarczy antyinflacyjnej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 roku, która posiada w swoich zapisach obniżone stawki VAT m.in. na energię, żywność czy paliwa.

 

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (24 października br.) nowelizację ustawy podatkowej. Podpisana przez prezydenta nowelizacja zakłada wydłużenie tarczy antyinflacyjnej z 31 października br. do końca 2022 roku. W skład wydłużonej tarczy antyinflacyjnej wchodzi obniżenie stawek VAT na żywność, paliwa silnikowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, nawozy i środki wspomagające produkcję rolniczą.

 

 

Dodatkowo w podpisanej przez prezydenta nowelizacji o podatku akcyzowym możemy się dowiedzieć, że również do końca 2022 roku przedłużone zostaje zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu będącemu odbiorcą w gospodarstwie domowym, jak też obniżenia stawek akcyzy na określone wyroby energetyczne.

Tak jak dotychczas przewidziana w tarczy antyinflacyjnej stawka 0 proc. VAT będzie obejmować podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Zerowa stawka VAT będzie miała też zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT będzie mieć zastosowanie do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przewiduje utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym, podwyższonym poziomie 8 i 23 proc. w przyszłym roku. Jest to związane z planowanym wzrostem wydatków na obronność. Zmiany w ustawie dotyczą również opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, łagodzą kwestie rozliczania kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych i poprawiają regulacje dotyczące opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT).