Legionowo. Remont dawnej siedziby OPS przy Alei 3-go Maja zakończył się. Organizacje pożytku publicznego mogą ubiegać się o najem lokali

aleja 3-go Maja 28 1

Dawna siedziba legionowskiego OPS przy Alei 3-go Maja 28, fot. GP/aw

Organizacje pożytku publicznego mogą się ubiegać o najem pomieszczeń powstałych w wyremontowanym budynku, będącym dawną siedzibą miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS). W tym mieszczącym się przy Alei 3-go Maja 28 gmachu do wynajęcia jest 13 pomieszczeń biurowych o metrażu od 8 do 23 m². W tej sprawie trwa konkurs.

Trwa konkurs

Urząd Miasta (UM) w Legionowie w konkursie szuka najemców dla pomieszczeń biurowych powstałych w wyremontowanym budynku, będącym dawną siedzibą OPS i mieszczącym się przy Alei 3-go Maja 28 na osiedlu Jagiellońska. Do wydzierżawienia na okres nie dłuższy jednak jak 3 lata jest łącznie 13 lokali o metrażu od 8 do 23 m². Pierwszeństwo w ich przydziale będą miały organizacje pożytku publicznego działające na rzecz legionowian, które zadeklarują organizację w tym budynku darmowych zajęć. Wnioski o przydział tych pomieszczeń można składać do 16 września 2024 r.

Był OPS, jest Legionowskie Centrum Integracji i Organizacji Pozarządowych

Budynek mieszczący się przy Alei 3-go Maja 28 na osiedlu Jagiellońska w Legionowie, w którym w przeszłości działał miejski OPS przeszedł ostatnio generalny remont. Prace te kosztowały blisko 450 tys. zł. Zmodernizowany obiekt będzie teraz siedzibą działających na rzecz legionowian organizacji pożytku publicznego, czyli stanie się Legionowskim Centrum Integracji i Organizacji Pozarządowych. – Celem stworzenia Legionowskiego Centrum Integracji i Organizacji Pozarządowych jest zapewnienie całorocznej oraz niezależnej od warunków klimatyczno-pogodowych aktywizacji i funkcjonowania integracji społeczności Legionowa. Założeniem jest efektywne wykorzystanie potencjałów działających w Legionowie organizacji pozarządowych, rozwoju ich działalności na rzecz społeczności lokalnej na wielu płaszczyznach i tworzeniu warunków dla rozwoju kapitału społecznego oraz poczucia tożsamości lokalnej i narodowej, a w efekcie lepsze zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej. Organizacje pozarządowe zrzeszone w budynku centrum mają zapewnić mieszkańcom Legionowa przestrzeń do spędzania wolnego czasu, organizowania różnych form rekreacji, rozwijania zainteresowań i integrowania lokalnej społeczności. Budynek zostanie wyposażony w salę otwartą dla mieszkańców, w której organizowane będą warsztaty, szkolenia i spotkania. Zakłada się udostępnienie pokoju otwartego dla młodzieży, aby młodzi ludzie mogli w sposób bezpieczny i pod okiem animatora spędzić wspólnie czas. W centrum odbywać się mają także konsultacje społeczne – dowiadujemy się z konkursu na najem pomieszczeń biurowych powstałych w tym budynku.

 

13 pomieszczeń biurowych do wynajęcia

W wyremontowanym budynku Legionowskiego Centrum Integracji i Organizacji Pozarządowych do wynajęcia jest 13 pomieszczeń biurowych o metrażu od 8 do 23 m². Znajdują się tam również mierząca ponad 50 m² sala konferencyjna oraz mierzący blisko 12 m² pokój otwarty dla mieszkańców. Lokale te mogą zostać wynajęte albo na wyłączność albo mogą być jednorazowo udostępniane w celu organizacji spotkań dla legionowian. Co ważne, umowy dotyczące ich dzierżawy nie mogą być zawarte na okres dłuższy, niż 3 lata. Oprócz tego, zainteresowanym organizacjom pozarządowym mogą być udostępnione znajdujące się w tym budynku samodzielne, zamykane szafki na dokumentację, adresy i skrytki do doręczeń korespondencji oraz biurko do pracy w części wspólnej tego budynku. Podmioty dzierżawiące te pomieszczenia będą zobowiązane do opłacania rachunków za zużyte media i utrzymanie czystości w częściach wspólnych tego budynku. Sam najem będzie dla nich darmowy.

Kto ma pierwszeństwo?

Co ważne, pierwszeństwo w przydziale lokalu w budynku Legionowskiego Centrum Integracji i Organizacji Pozarządowych będą miały organizacje pożytku publicznego, które działają na rzecz legionowian, zwłaszcza zaś na rzecz młodzieży i rodzin oraz osób niepełnosprawnych i które zadeklarują organizację darmowych zajęć dla mieszkańców w tym budynku. Na tych preferencyjnych warunkach będą też traktowane organizacje pozarządowe, których działalność statutowa prowadzona jest w zakresie ochrony przyrody i środowiska, integracji środowiska lokalnego, pielęgnowania tradycji i dziedzictwa narodowego oraz przeciwdziałania uzależnieniom, patologiom społecznym i wykluczeniu społecznemu.