3 stalowe regały do wymiany zniczy oraz zestawy kontenerów do segregacji śmieci wraz z tablicami informacyjno-instruktażowymi – to najważniejsze elementy tzw. Eko Cmentarza w Legionowie. Już wkrótce, inicjatywa, która wygrała w ramach drugiej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowana. Urzędnicy szukają obecnie firm chcących zrealizować tę usługę.
Przy cmentarzu parafialnym na III Parceli w Legionowie lada dzień zamontowane zostaną 3 metalowe regały z zamykanymi drzwiczkami do wymiany zniczy oraz zestawy kontenerów do segregacji śmieci wraz z tablicami informacyjno-instruktażowymi. Przy głównych wejściach na miejscową nekropolię ma się łącznie pojawić aż 18 nowych pojemników na śmieci biodegradowalne, zmieszane, papier, szkło, plastik i metal. Oprócz tego, w ich sąsiedztwie ustawione zostaną 4 tablice informacyjne z instrukcjami dotyczącymi prawidłowej segregacji odpadów pochodzących z cmentarza oraz z informacjami o ekologicznym podejściu do ograniczenia tworzenia śmieci. W tej sprawie trwa obecnie przetarg. Firmy zainteresowane realizacją tej usługi na rzecz miasta mogą do poniedziałku, 4 września 2023 r. składać swoje propozycje cenowe. Jeśli w tym terminie, urzędnikom uda się rozstrzygnąć ten konkurs, to w ciągu kolejnych 45 dni, ww. elementy powinny zostać dostarczone i zamontowane na terenie legionowskiej nekropolii.
Tablice informacyjne o zasadach segregacji śmieci na cmentarzu w Legionowie, fot. UM w Legionowie
Będą ulotki i plakaty
Poza montażem zniczodzielni i pojemników do segregacji śmieci przy cmentarzu parafialnym w Legionowie, przewidziane jest również przeprowadzenie kampanii informacyjnej wśród mieszkańców. Ma ona przybrać formę plakatów i ulotek. Ich treść prezentujemy na poniższych zdjęciach.
Eko Cmentarz w Legionowie
Eko Cmentarz w Legionowie to zwycięska inwestycja w ramach drugiej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Na ten oszacowany na kwotę 90 tys. zł pomysł zagłosowało aż 233 legionowian. Wnioskodawczynią tego przedsięwzięcia była Karolina Pióro, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Działamy Lokalnie, prywatnie zaś architekt krajobrazu. – Od kilku lat przepełnione pojemniki i kontenery na śmieci na legionowskim cmentarzu zwracały moją uwagę i budziły pytania, czemu nikt się tym nie zajmie i dlaczego tak to musi wyglądać. Z jednej strony wiedziałam, że skoro zarządca obiektu nie wprowadził selektywnej zbiórki odpadów, to pewnie problem jest dużo poważniejszy, jednak z drugiej strony miałam przekonanie, że dla chcącego nic trudnego, w innych miastach jest segregacja śmieci na cmentarzach, a samo miejsce składowania odpadów może wyglądać schludne i estetyczne. Działalność w stowarzyszeniu Działamy Lokalnie, którego jestem członkiem zarządu uświadomiła mi, że od pomysłu do realizacji wystarczą tytko dobre chęci, oraz motywacja, że robi się coś, co jest dobre i pożyteczne dla ogółu społeczeństwa. Posiadając wsparcie członków stowarzyszenia oraz pozytywnych reakcji znajomych postanowiłam, że spróbuję zrobić coś by zmienić wizualny problem szpecący legionowski cmentarz. W marcu 2021 r. rozmawiałam z proboszczem parafii pw. Jana Kantego, opowiedział o faktycznych problemach związanych z odbiorem odpadów i wyraził aprobatę wszelkiej pomocy by to zmienić. Mając zielone światło zarządcy obiektu, 26 sierpnia 2021r. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Działamy Lokalnie przeprowadziło w poczytalni spotkanie dla przedsiębiorców z powiatu legionowskiego dotyczące problematyki związanej z gospodarowaniem odpadów. Ekspert, który prowadził spotkanie szczegółowo wyjaśnił nam problemy związane z różnymi odpadami, a ja osobiście zadawałam pytania dotyczące recykling surowców oraz problemy z odpadami cmentarnymi. Szukając w internecie informacji o obowiązku segregacji śmieci na cmentarzach w innych miastach, po odbytych rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za legionowski cmentarz oraz posiadając wiedzę o problematyce selekcji odpadów cmentarnych zrodził się pomysł by zgłosić zadanie do budżetu obywatelskiego w edycji 2022 r., głównie dlatego by jak najwięcej osób miało możliwość zwrócenia uwagi na ten problem w naszym mieście – mówiła w 2022 r. w Gazecie Powiatowej pomysłodawczyni tej inwestycji. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.