Od 1 stycznia tekstylia segregujemy osobno. W Legionowie pojawi się 6 kontenerów na ten rodzaj odpadów. Uproszczone zasady na PSZOK

kontener pck

Kontener na odzież PCK, fot. GP/aw

Już niebawem na terenie Legionowa ustawionych zostanie 6 pojemników przeznaczonych do utylizacji śmieci takich jak m. in. ubrania, obuwie i inne tekstylia. Tego rodzaju odpadów od 1 stycznia 2025 r. nie można już wrzucać do pojemników na śmieci zmieszane. Oprócz tego, niepotrzebne tekstylia legionowianie mogą dostarczać do mieszczącego się przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz wrzucać je do specjalistycznych kontenerów na odzież, należących do różnego rodzaju organizacji dobroczynnych, w tym m. in. do Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK).

Nowy obowiązek dotyczący segregacji tekstyliów

1 stycznia 2025 r. w Polsce weszły w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów, które wprowadzają obowiązek oddzielnego zbierania tekstyliów oraz odzieży. To oznacza, że nie można już wrzucać tych materiałów do pojemników na odpady zmieszane, tak jak miało to miejsce jeszcze w grudniu 2024 r.

6 pojemników na odzież, obuwie i inne tekstylia

Z uwagi na powyższe, lada dzień w różnych częściach Legionowa ustawionych zostanie 6 pojemników przeznaczonych do utylizacji śmieci takich jak m. in. ubrania, obuwie i inne tekstylia. – Stworzymy mapę obrazującą dokładne lokalizacje tych kontenerów – zapowiada Mirosław Grabowski, zastępca prezydenta Legionowa.

Tekstylia można też wrzucać do kontenerów PCK

Oprócz tego, niepotrzebne tekstylia legionowianie mogą dostarczać do mieszczącego się przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych PSZOK-u oraz wrzucać je do specjalistycznych kontenerów na odzież, należących do różnego rodzaju organizacji dobroczynnych, w tym m. in. do PCK. – Zachęcamy Państwa do umieszczania tekstyliów w pojemnikach należących do tych organizacji dobroczynnych – zwraca się do legionowian wiceprezydent Legionowa. – Tekstylia z tych pojemników są przeglądane i segregowane, zanim trafią do potrzebujących. Te, które się nie nadają, przeznaczane są na czyściwa – dodaje Mirosław Grabowski. – Bardzo nam zależy, by pojemniki na tekstylia różnych fundacji, które już są na terenie miasta były na bieżąco monitorowane. Zadbamy o sformalizowanie użyczenia miejsc, w których stoją pojemniki i zobowiążemy ich właścicieli do zadbania o porządek wokół, bo tekstylia muszą być w pojemnikach, nie obok nich – zapowiada następnie.

Dokładną lokalizację pojemników PCK na odzież na terenie Mazowsza, w tym Legionowa można sprawdzić w tym miejscu.

Tekstylia są przyjmowane w legionowskim PSZOK-u na oświadczenia. Nie trzeba brać zaświadczeń z ratusza

Innym ułatwieniem w pozbyciu się tej frakcji śmieci jest uproszczenie procedur obowiązujących w legionowskim PSZOK-u. – Nie trzeba już pobierać zaświadczenia z Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, uprawniającego do zostawienia tekstyliów w tym miejscu. Tekstylia są tam przyjmowane na oświadczenia – informuje Mirosław Grabowski, wiceprezydent Legionowa, dodając zarazem, że oświadczenia te będą weryfikowane przez miejskich urzędników pod kątem uiszczania przez osoby je składające comiesięcznych opłat śmieciowych. – Jeżeli ten system sprawdzi się, rozszerzymy go na inne frakcje śmieci przyjmowane w PSZOK-u, w tym na gabaryty – zapowiada następnie.

 

Co jeszcze można zrobić z niepotrzebnymi tekstyliami?

Legionowski samorząd zachęca mieszkańców do oddawania do PSZOK-u jedynie poplamionych i bardzo zniszczonych tekstyliów. Te, których stan jest nie najgorszy można przekazać organizacjom dobroczynnym, poprzez zostawienie odzieży, obuwia i innych tego rodzaju odpadów w m. in. specjalistycznych kontenerach, w tym tych należących do PCK oraz w workach przed swoimi domami, w ramach regularnie organizowanych zbiórek odzieży typu door-to-door. Zbędne tekstylia będące w dobrym stanie można też spakować i przez strony internetowe różnych fundacji zamówić kuriera, który bezpłatnie je odbierze. Odzieżą i obuwiem, które nie są już nam potrzebne można też za darmo wymienić się w ramach różnych lokalnych akcji, regularnie organizowanych np. w Poczytalni na legionowskim dworcu. – Koce, ręczniki, kołdry, czy poduszki można przekazać do schronisk dla zwierząt. Mogą one posłużyć za legowiska dla dla potrzebujących ciepłego miejsca zwierząt. Niepotrzebne tekstylia można przekształcić w nowe przedmioty, takie jak torby, worki czy dekoracje do domu. To świetny sposób na ponowne wykorzystanie materiałów, a inspiracji warto szukać w internecie – dowiadujemy się ponadto ze strony internetowej UM w Legionowie.


Również miejscowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) przypomina lokatorom ze swoich blokowisk o nowym obowiązku dotyczącym segregacji tekstyliów. Informuje ich, że jeżeli chcą oni tę frakcję śmieci dostarczyć do PSZOK-u, to mogą pobrać zaświadczenia o opłacaniu opłat śmieciowych. – Zaświadczenia o opłacaniu wywozu śmieci dla mieszkańców SMLW wydaje dział czynszów działający na parterze głównej siedziby spółdzielni mieszczącej się w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 11 w Legionowie – dowiadujemy się ze strony internetowej tej instytucji.

Terminy odbioru gabarytów i choinek ze spółdzielczych osiedli

Spółdzielców o terminach odbioru innych frakcji śmieci z legionowskich blokowisk informuje Agnieszka Borkowska, wiceprezes zarządu SMLW. – Ostatni odbiór gabarytów, w tym mebli zrealizowany został w grudniu 2024 r. Kolejny miał się odbyć 4 stycznia 2025 r. Został on jednak przesunięty na sobotę, 11 stycznia 2025 r. – mówi w rozmowie z Gazetą Powiatową. – W sobotę, 18 stycznia 2025 r. zrealizowany zostanie pierwszy odbiór choinek z m. in. altanek śmietnikowych znajdujących się na spółdzielczych osiedlach. Nie zostawiajmy choinek w boksach przeznaczonych na gabaryty, tylko stawiajmy je obok. Firma, która odbiera śmieci od mieszkańców Legionowa mówi, że jeżeli gabaryty zostaną zastawione choinkami, to ich nie odbierze – apeluje następnie do legionowian ze spółdzielczych blokowisk.

Kto i jak może korzystać z legionowskiego PSZOK-u?

Z legionowskiego PSZOK-u mogą korzystać legionowianie, którzy terminowo regulują miesięczne opłaty śmieciowe. Aby zostawić w tym miejscu śmieci, które nie są odbierane w ramach co miesięcznej zbiórki odpadów organizowanej w workach i pojemnikach muszą wypełnić wniosek dostępny albo na stronie internetowej UM w Legionowie albo w Biurze Obsługi Klienta (BOK), mieszczącym się na parterze ratusza. Po akceptacji takiego wniosku przez urzędników, mieszkańcy otrzymują specjalne zaświadczenia, z którymi muszą się udać do mieszczącego się na terenie miejskiej elektrociepłowni PSZOK-u. Powyższa procedura aktualnie nie obejmuje nowej frakcji śmieci, jaką są tekstylia.

Jakie odpady można oddawać w legionowskim PSZOK-u?

  • Bez limitów makulaturę, tekstylia, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe i szkło, zapakowane w workach o pojemności od 60 do 120 litrów;
  • Odpady zielone, takie jak na przykład trawa, gałęzie i liście zapakowane w workach o pojemności 120 litrów. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limity wynoszą po maksymalnie 200 worków rocznie i 25 worków miesięcznie;
  • Bez limitów zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  • Bez limitów meble i odpady wielkogabarytowe;
  • Zużyte opony. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limity wynoszą po
    10 sztuk rocznie;
  • Bez limitów przeterminowane leki i odpady medyczne z gospodarstw domowych;
  • Bez limitów zużyte baterie, akumulatory, tusze, tonery, żarówki, termometry;
  • Chemikalia takie jak na przykład farby, lakiery i rozpuszczalniki. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limit wynosi po 100 litrów chemikaliów wraz z opakowaniami po tych substancjach rocznie;
  • Odpady budowlane i remontowe, w tym gruz betonowy, ceglany i ceramiczny. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limit wynosi 3 m³ rocznie.

Co ważne, w legionowskim PSZOK-u nie są przyjmowane azbest i papa. Aby zutylizować azbest należy skontaktować się z referatem gospodarki odpadami w UM w Legionowie.

Przemysł tekstylny szkodzi środowisku

W Unii Europejskiej każdego roku powstaje prawie 6 milionów ton odpadów tekstylnych, z których jedynie 1 procent poddaje się recyklingowi. Tymczasem produkcja odzieży odpowiada za około 10 procent globalnych emisji gazów cieplarnianych i zużywa ogromne ilości wody, energii oraz surowców pierwotnych. Segregując odpady tekstylne, zmniejszamy ich wpływ na środowisko, oszczędzamy zasoby naturalne, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych oraz wspieramy gospodarkę obiegu zamkniętego. To krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości. Pamiętaj – nawet małe zmiany w naszych codziennych nawykach mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość naszej planety! – apelują do legionowian miejscy urzędnicy.

Zdjęcia: GP/aw