Tomasz Kacprzak, lokalny działacz, wraz ze swoimi zwolennikami w zawrotnym tempie zbiera głosy poparcia dla nazwy Rondo Żołnierzy Wyklętych. Wczoraj było ich dokładnie 1112.
80 % mieszkańców podczas konsultacji społecznych nie poparło nazw rond zaproponowanych przez radnych. Choć wyniki miały posłużyć tylko jako materiał do konsultacji, mieszkańcy chcą, aby ich głos był rzeczywiście słyszalny. Dlatego do akcji wkroczył Tomasz Kacprzak, aktywny działacz powiatu legionowskiego. Wcześniej był inicjatorem m.in. powstania skateparku i wprowadzenia udoskonaleń na pechowym rondzie w Jabłonnie. Rozpoczęła się akcja zbierania głosów poparcia dla nazwy Ronda Żołnierzy Wyklętych, nazwy cieszącej się największą popularnością wśród samodzielnie zgłaszanych przez mieszkańców. 5 lipca na Facebooku było już 1000 głosów poparcia. Wczoraj wieczorem dokładnie 1112.
Popierają instytucje
To nie jedyne działania w tej sprawie Tomasza Kacprzaka. Wysłał on oficjalny apel do Radnych Rady Miasta Legionowo o „uwzględnienie głosu setek mieszkańców Legionowa, ale również Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Muzeum Żołnierzy wyklętych w Ostrołęce czy Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wymienione w liście muzea popierają pomysł na nazwę. Pan Kacprzak swoją prośbę uzasadnia także tym, że „nazwa Żołnierzy Wyklętych będzie łączyć, a nie dzielić legionowian” ponadto „będzie łączyć młodsze i starsze pokolenia mieszkańców”.
Co na to radni?
26 czerwca Tomasz Kacprzak dostał w odpowiedzi pismo od Przewodniczącego Rady Janusza Klejmenta, w którym jest m.in. napisane: „informuje, że pana wniosek o nadanie nazwy jednemu z rond imienia Żołnierzy Wyklętych nie uzyskał poparcia”. W liście znajduje się również informacja potwierdzająca nasze wcześniejsze doniesienia o planach wystąpienia z wnioskiem do Prezydenta Miasta o przeprowadzenie kolejnych konsultacji społecznych, ale tym razem „zamkniętych”. Co oznacza „zamkniętych”, jeszcze nie wiadomo. Co więcej z pisma wynika, że radni wystąpili o konsultacje w sprawie tylko dwóch nazw – Jana Pawła II przy zbiegu ulic Parkowej i Sobieskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy zbiegu ulic Cynkowej i Alei Legionów.