5 tysięcy na edukację mieszkańców

520442e60d53b.jpg

 

W tym roku planujemy akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do wszystkich mieszkańców miasta – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legionowo Tamara Mytkowska – Zarówno posiadających psy, jak równieź tych, którzy są świadkami niesprzątania psich odchodów – dodaje.

 

Właściciele czworonogów będą informowani o obowiązku posiadania przy sobie torebki na odchody. – Obowiązek ten wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta – informuje rzecznik.

Na legionowskich trawnikach pojawią się dodatkowe tabliczki informacyjne. Akcja informacyjna będzie realizowana za pomocą  plakatów, billboardów, ogłoszeń na latarniach oraz broszurę informacyjną. Dla tych, którzy jednak będą chcieli korzystać ze specjalnych torebek na psie odchody, Urząd Miasta postara się namówić właścicieli punktów handlowych w mieście, aby wprowadzili torebki do swojego asortymentu. Najciekawiej wygląda punkt, w którym mieszkańców miasta nie posiadających psów urzędnicy zachęcają do kulturalnego zwracania uwagi właścicielowi, którego piesek załatwił swoją potrzebę a on nie posprzątał. Jak dokładnie to robić, urząd nie informuje. Oprócz informowaniam Straź Miejska z pełną surowością ma egzekwować przepisy regulaminu – początkowo wystawiane były pouczenia, teraz nie obędzie się bez mandatu, który moźe wynieść nawet do 500 zł.

Budźet przeznaczony na tę akcję to ok. 5 tys. zł. Uchwalając pod koniec ubiegłego roku nowe stawki podatków i opłat lokalnych, radni nie przywrócili opłaty za posiadanie psa. Radni sądzą, źe opłata w wysokości stu kilkudziesięciu złotych w skali roku (maksymalna wysokość) nie będzie miała źadnego wpływu na postawę właściciela psa.

Od kilku lat UM próbuje zwrócić uwagę na draźliwy problem, który nie istniał by, gdyby  właściciele zwierząt zwyczajnie sprzątali na spacerach. Czy kwota 5 tysięcy przeznaczona na akcję promocyjną oraz wystawianie mandatów tym razem poskutkuje? Ile jest warta zmiana ludzkiej mentalności? 

iw

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 15

  1. „Właściciele czworonogów będą informowani o obowiązku posiadania przy sobie torebki na odchody. – Obowiązek ten wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta –informuje rzecznik”. Nie neguję konieczności sprzątania po psie i powinno się sprzątać. Jednak Regulamin jest tylko aktem prawa miejscowego i powinno się wskazać zapis aktu wyższego rzędu np. Ustawy na podstawie którego można zmusić w Regulaminie właściciela psa do konieczności posiadania torebki. Regulamin zobowiązuje do posiadania woreczka na odchody, a nie torebki. Właściciel ma obowiązek posprzątać, a jak to zrobi to jego sprawa- może to zrobić bez woreczko-torebki. Jeżeli nie wyjaśni się podstawy prawnej do konieczności posiadania torebki, to wątpliwa będzie podstawa prawna do karania. Straż Miejska może przekroczyć swoje uprawnienia- egzekwując błędny zapis Regulaminu.

  2. Podaję fragment jednego z wyroków sądowych. Wyrok ten wprawdzie dotyczy mikroczipów u psów, ale przekroczenie uprawnień RM w Legionowie przy uchwalaniu Regulaminu czystości – zobowiązanie właściciela psa do posiadania torebki- może być podobne. Powinni wypowiedzieć się na ten temat prawnicy UM- nie jestem prawnikiem. „W Y R O K
    Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku
    z dnia 8 lipca2010r.
    Sygnatura: II SA/Bk 364/10

    Wyrok jest prawomocny.

    Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Z regulacji tej wynika, że uprawnieniem legislacyjnym rady gminy, jest określenie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe ale wyłącznie takich obowiązków, które dotyczą po pierwsze – ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi, a po drugie – ochrony przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. W ocenie Sądu, w przepisie tym, nie można doszukać się upoważnienia do nakładania na posiadaczy psów obowiązku polegającego na ich rejestracji i znakowaniu poprzez wszczepienie mikroczipa w celu ich identyfikacji (tak też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. akt II SA/Op oraz Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. akt II OSK 1256/09 i w wyroku z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. akt II OSK 170/10, opublikowane na http://www.orzeczenia.nsa.gov.pl)”.

  3. Powraca problem poruszony w artykule Gazety Powiatowej: Uwaga! Miny!. Właściciel psa powinien po nim sprzątać i to nie podlega żadnej dyskusji. Regulamin nie powinien narzucać sposobu sprzątania: torebka, woreczek, łopatka, ręka,liść, chusteczka higeniczna itp. Należy tylko posprzątać w sposób skuteczny. Narzucanie sposobu sprzątania może być ingerencją w sferę wolności obywatela, a zmuszanie do kupowania torebek może być bezprawne.

  4. Podobny problem jest z odśnieżaniem chodników. Mam taki obowiązek i to robię. Żaden regulamin nie może mi określać sposobu odśnieżania: łopatą, rękami, torebkami, odśnieżarką itp. Chodnik ma być odśnieżony i koniec, a w jaki sposób to zrobię, to moja głowa i mój problem.

  5. „Legionowo. Porusza!” Ten zapis w regulaminie, zobowiązujący właścicieli psów do posiadania torebki i łopatki na odchody, wygląda chyba na osiągnięcie w skali Polski!!!. „Legionowo. Porusza!”

  6. Mamy prawdziwy KOPERNIKAJSKI problem, aby zwalczyć problem psiej kupy, musimy PORUSZAĆ nie tylko LEGIONOWO, ale też NIEBO i ZIEMIĘ!!! Nowy slogan pozycjonujący Legionowo powinien brzmieć: WSZYSTKO WOKÓŁ NAS SIĘ OBRACA I KRĘCI!!!

  7. W orzecznictwie administracyjnym i Sądu Najwyższego ugruntował się pogląd, że jednostronne nakładanie na obywateli jakichkolwiek obowiązków przez gminy, w tym opłat, nie jest dopuszczalne, bez wyraźnego upoważnienia ustawowego. Zgodnie z Ustawą o odpadach, psie odchody należą do zwykłych odpadów komunalnych niesegregowanych – można wrzucać je do zwykłego kosza na śmieci. Nie ma żadnej potrzeby określania, a tym bardziej zobowiązywania do posiadania wymaganych akcesoriów: łopatka, torebka, pudełeczko itp. Powinno się wskazać podstawę prawną do konieczności posiadania torebki i łopatki -regulamin w tym przypadku to mało.

  8. „Najciekawiej wygląda punkt, w którym mieszkańców miasta NIE POSIADAJĄCYCH PSÓW urzędnicy zachęcają do kulturalnego zwracania uwagi właścicielowi, którego piesek załatwił swoją potrzebę a on nie posprzątał.” A dlaczego tak zachęca się tylko mieszkańców NIE POSIADAJĄCYCH PSÓW??

  9. W sprawie tego wyroku sądowego.”Z regulacji tej wynika, że uprawnieniem legislacyjnym rady gminy, jest określenie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe ale wyłącznie takich obowiązków, które dotyczą po pierwsze – ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi, a po drugie – ochrony przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku”. Ten wyrok może wskazywać na jakiś błąd w regulaminie czystości. Celem zapisu w regulaminie powinna być ochrona przed zanieczyszczeniem terenu i cel ten osiąga się przez wykonanie obowiązku posprzątania po psie i powinno to być wystarczające. Torebka i łopatka ma tylko chronić właściciela psa przed zabrudzeniem się w czasie sprzątania i to pod warunkiem, że sam sobie wybierze taki sposób ochrony przed zabrudzeniem się. Zobowiązywanie w regulaminie właściciela psa do posiadanie łopatki i torebki może być przekroczeniem upoważnienia ustawowego RM – wygląda to na sprawę dla prawników.

  10. „Jak dokładnie to robić, urząd nie informuje.” Urząd informuje o tym na stronie miasta w Pieskich sprawach -Kocham czyste trawniki…Mieszkańcu, kiedy widzisz, ze ktoś nie sprząta po swoim psie masz prawo:

    •poinformować o zaistniałym wykroczeniu Straż Miejską, nr tel. 986 lub 022 774 23 17;
    •kulturalnie zwrócić uwagę osobie, która dopuszcza się wykroczenia, np.:
    ◦”Przepraszam, ale czy może Pan/Pani posprzątać po swoim pupilu, ułatwi to życie każdemu”,
    ◦”Przepraszam, ale to jest trawnik, a nie pole minowe.”
    ◦”Przepraszam, ale każdy z nas chce oddychać świeżym powietrzem.”
    ◦”Śliczny piesek, ale nie poradził sobie ze sprzątnięciem swojej kupy. Zechce Pan/Pani mi pomóc?”
    ◦”Proszę spojrzeć tu obok bawią się dzieci. Jeśli nie sprzątnie Pan/Pani odchodów pieska mogą się one pobrudzić, a to niebezpieczne dla zdrowia. Bardzo proszę sprzątnąć kupę.”

  11. Problem psiej kupy jest w zasadzie problemem blokowiska w pozostałej części Legionowa jest on praktycznie marginesowy. Do całej akcji powinna się zdecydowanie przyłączyć SMLW – finansowo też. Za kwotę 5 tysięcy lepiej kupić torebki na odchody i darmowo rozdać. Z całej tej akcji wyjdzie to co zwykle, czyli nic i 5 tysięcy zostanie zmarnowane.

  12. „Ile jest warta zmiana ludzkiej mentalności?” A ile jest warty brak reakcji UM na wątpliwości prawne dotyczące regulaminu- torebka i łopatka-zgłaszane w wpisach do tego artykułu?. Najpierw potrzebne jest dobre prawo, a póżniej należy je egzekwować!!. Ten zapis regulaminu czystości, zobowiązujący do posiadania woreczka i łopatki, zaczyna ośmieszać tę całkowicie słuszną akcję sprzątania po psach.

  13. Przypadkowo znalazłem odpowiedż Urzędu Miasta-na stronie miasta- na wątpliwości dotyczące regulaminu.
    „Odpowiedź:Szanowny Panie, Regulamin utrzymania czystości i porządku jest zgodny z przepisami prawnymi, co potwierdził Wojewoda Mazowiecki, analizujący każdą podjętą przez Radę Miasta uchwałę. Podobne zapisy jak legionowskie posiada większość regulaminów polskich miast. Ich zapisy powstawały na skutek licznych orzeczeń sądów administracyjnych, które wykluczyły zapisy niezgodne z prawem. Pozdrawiam” I cóż tu dodać!!!

  14. Kluczem do zrozumienia porażek z psią kupą jest zrozumienie, że psia kupa jest „mądra, mądrością narodu”. Akcje marketingowe opisane w tym artykule są delikatnie mówiąc, zbyt mało inteligentne, aby wygrać z „mądrością narodu”. Legionowo nie PORUSZA!!! Slogan: psia kupa jest „mądra, mądrością narodu” oddaję darmo, chcąc przyłączyć się do tej słusznej akcji.

  15. Prawa autorskie dla sloganu: psia kupa jest „mądra, mądrością narodu” rezerwuję dla Miasta Legionowo. Może w końcu Legionowo PORUSZY!!!

Dodaj komentarz