W styczniu 2025 r. na terenie Legionowa ustawionych zostanie 6 pojemników przeznaczonych do utylizacji śmieci takich jak m. in. ubrania, obuwie i inne tekstylia. Tego rodzaju odpadów nie będzie można już bowiem wrzucać do pojemników na śmieci zmieszane. Oprócz tego, niepotrzebne tekstylia legionowianie będą mogli dostarczać do mieszczącego się przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz wrzucać je do specjalistycznych kontenerów na odzież, należących do różnego rodzaju organizacji dobroczynnych, w tym m. in. do Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK).
Nowy obowiązek dotyczący segregacji tekstyliów
Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów, które wprowadzają obowiązek oddzielnego zbierania tekstyliów oraz odzieży. To oznacza, że nie będzie można wrzucać tych materiałów do pojemników na odpady zmieszane, tak jak ma to miejsce dotychczas.
6 pojemników na odzież, obuwie i inne tekstylia
Z uwagi na powyższe, już w styczniu 2025 r. w różnych częściach Legionowa ustawionych zostanie 6 pojemników przeznaczonych do utylizacji śmieci takich jak m. in. ubrania, obuwie i inne tekstylia. Oprócz tego, niepotrzebne tekstylia legionowianie będą mogli dostarczać do mieszczącego się przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych PSZOK-u oraz wrzucać je do specjalistycznych kontenerów na odzież, należących do różnego rodzaju organizacji dobroczynnych, w tym m. in. do PCK.
Zachęcam wszystkich, by zamiast wyrzucać tekstylia, znaleźli dla nich nowe zastosowanie. To ważne nie tylko dla ochrony środowiska, ale także dla oszczędzania zasobów i ograniczania odpadów. Ubrania czy tekstylia, które uznamy za niepotrzebne, często mogą być jeszcze komuś przydatne – schroniskom dla zwierząt, czy organizacjom charytatywnym. Recykling i ponowne użycie to prosty sposób, by zmniejszyć liczbę odpadów i zrobić coś dobrego dla innych. Wystarczy trochę dobrej woli, by ograniczyć wpływ naszego codziennego życia na środowisko i przyczynić się do lepszego gospodarowania odpadami w mieście – zachęca legionowian na łamach listopadowego numeru wydawanego przez Urząd Miasta (UM) w Legionowie miesięcznika pt. Puls Miasta Mirosław Grabowski, zastępca prezydenta Legionowa.
Przemysł tekstylny jest jednym z najbardziej szkodliwych, jeśli chodzi o wpływ na środowisko, obok m. in. paliwowego. Tymczasem przeciętny mieszkaniec co roku kupuje ok 26 kilogramów ubrań, z czego aż 87 procent jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 procent poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 procent recyklingowi. Tekstylia można przetwarzać i robić z nich nowe rzeczy, takie jak ocieplenia budynków, dywaniki, czy wypełnienia do mebli. Dzięki segregacji, mniej odpadów trafia na wysypiska, a cenne surowce można wykorzystać ponownie – informują na łamach wspomnianego czasopisma legionowscy urzędnicy.
Odzież, obuwie i tekstylia można też będzie przynieść do PSZOK-u przy Olszankowej
Niepotrzebne odzież, obuwie i inne tekstylia od 1 stycznia 2025 r. legionowianie nie tylko będą mogli wrzucać do 6 pojemników ustawionych w różnych częściach miasta. Będą też mogli zostawiać tego rodzaju śmieci w mieszczącym się na terenie miejskiej elektrociepłowni, przy ulicy Olszankowej 36 na osiedlu Młodych PSZOK-u. Punkt ten działa w poniedziałki i w czwartki w godzinach pomiędzy 12, a 18 oraz w soboty w godzinach pomiędzy 8, a 14.
Kto i jak może korzystać z legionowskiego PSZOK-u?
Z legionowskiego PSZOK-u mogą korzystać legionowianie, którzy terminowo regulują miesięczne opłaty śmieciowe. Aby zostawić w tym miejscu śmieci, które nie są odbierane w ramach co miesięcznej zbiórki odpadów organizowanej w workach i pojemnikach muszą wypełnić wniosek dostępny albo na stronie internetowej UM w Legionowie albo w Biurze Obsługi Klienta (BOK), mieszczącym się na parterze ratusza. Po akceptacji takiego wniosku przez urzędników, mieszkańcy otrzymują specjalne zaświadczenia, z którymi muszą się udać do mieszczącego się na terenie miejskiej elektrociepłowni PSZOK-u.
Jakie odpady można oddawać w legionowskim PSZOK-u?
- Bez limitów makulaturę, tekstylia, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe i szkło, zapakowane w workach o pojemności od 60 do 120 litrów;
- Odpady zielone, takie jak na przykład trawa, gałęzie i liście zapakowane w workach o pojemności 120 litrów. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limity wynoszą po maksymalnie 200 worków rocznie i 25 worków miesięcznie;
- Bez limitów zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
- Bez limitów meble i odpady wielkogabarytowe;
- Zużyte opony. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limity wynoszą po
10 sztuk rocznie; - Bez limitów przeterminowane leki i odpady medyczne z gospodarstw domowych;
- Bez limitów zużyte baterie, akumulatory, tusze, tonery, żarówki, termometry;
- Chemikalia takie jak na przykład farby, lakiery i rozpuszczalniki. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limit wynosi po 100 litrów chemikaliów wraz z opakowaniami po tych substancjach rocznie;
- Odpady budowlane i remontowe, w tym gruz betonowy, ceglany i ceramiczny. Przyjmowanie tego rodzaju śmieci jest jednak limitowane, a limit wynosi 3 m³ rocznie.
Co ważne, w legionowskim PSZOK-u nie są przyjmowane azbest i papa. Aby zutylizować azbest należy skontaktować się z referatem ochrony środowiska w UM w Legionowie.