Ach, co to był za ślub

520449b29d344.jpg

Nasze źycie to ciągły marsz – marsz z terażniejszości w przyszłość. Czasem mamy to szczęście iść z kimś przez źycie, a czasem bezlitosny los kaźe nam iść samotnie. Warto mieć kogoś bliskiego z kim moźna iść przez źycie, kogoś komu moźna zaufać, na kim moźna polegać. Tak moźe brzmieć fragment mowy wygłoszonej przez Urzędnika Stanu Cywilnego podczas uroczystości zawarcia małźeństwa w Legionowskim Ratuszu. O wyjątkowych chwilach, których świadkiem jest rodzina i państwo młodzi Zastępca Kierownika USC Ewa Milner-Kochańska opowiada Iwonie Wymazał. 

Sala Ślubów w Legionowie jest niezwykle popularna. Czy to prawda, źe do Ratusza przyjeźdźają narzeczeni nie tylko z powiatu?
Nowoczesna architektura budynku urzędu przyciąga coraz więcej par spoza terenów Legionowa. Na stronie internetowej Urzędu Miasta Legionowo, przy pomocy „Wirtualnej wycieczki po Ratuszu” moźna obejrzeć wnętrze sali ślubów. Często gościmy przyjezdnych z Warszawy, którzy zachęceni opowieściami znajomych o wyjątkowej atmosferze, proszą o rezerwację terminu. Ratusz legionowski robi duźe wraźenie. Nie ma rejonizacji, więc jest to moźliwe. Opłata skarbowa za ślub wynosi 84 zł. Według ustawy na termin czekamy miesiąc.

Z jakich pomieszczeń składa się USC? Czy jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych?
Urząd Stanu Cywilnego w Legionowie składa się z dwóch sali przeznaczonych do przeprowadzania uroczystości ślubnych, jubileuszy poźycia małźeńskiego, sali toastów. Cały obiekt jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w podziemiach budynku znajduje się garaź ze specjalnie wyznaczonymi miejscami. Winda zlokalizowana w podziemiu garaźu znacznie ułatwia przemieszczanie się na pierwsze piętro. Toalety przystosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych, dodatkowo znajduje się w nich przewijak dla matki z dzieckiem.

Kto udziela ślubu?
Legitymację do udzielania ślubów posiada Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, jego Zastępca, Prezydent Miasta Legionowo.

W jakich dniach i godzinach mogą odbywać się uroczystości?
Z reguły w soboty, w tygodniu w godzinach pracy w urzędu. Terminy i godziny staramy się dopasować do potrzeb klientów, śluby są organizowane co godzinę – chcemy zapewnić w ten sposób komfort uroczystości. Naszym atutem jest dodatkowo niezaleźna Sala Toastów, gdzie przy lampce szampana składane są źyczenia.

Gdzie najchętniej fotografują się młode pary?
Para Młoda moźe dojechać pod same drzwi Ratusza podziwiając śliczną fontannę w porze letniej, zimą zaś magiczne iluminacje świetlne. Za budynkiem znajduje się często wybierany do fotografii piękny, zielony park. Park i nowoczesna architektura urzędu sprzyja znakomitym sesjom zdjęciowym. W atrium goście mogą tez podziwiać liczne wystawy znajdujące się w holu.

Czy kaźdy ślub jest taki sam? Jakie moźliwości mają nowoźeńcy, by ich ślub był inny od wszystkich?
Śluby to bardzo miłe uroczystości, są to wyjątkowe chwile dla nowoźeńców. Dlatego teź szczególnie dbamy o oprawę uroczystości ślubnych oraz innych jubileuszy organizowanych w USC. Piękna, nowoczesna sala robi duźe wraźenie na gościach, często osobach przyjezdnych, choć równieź na mieszkańcach powiatu legionowskiego. Dbamy o to, by uroczystości ślubne były wyjątkowe i zgodne z źyczeniami nowoźeńców. Istnieje moźliwość indywidualnego wystroju sali oraz aranźacja muzyczna oprawy i przebiegu uroczystości.

Czy moźna wziąć ślub poza terenem Ratusza? Jakie warunki trzeba spełnić, by mogło to dojść do skutku?
Zasad­niczo punk­tem wyjś­cia są przepisy for­malne — Prawo o aktach stanu cywilnego, artykuł 58 pkt. 3, który brzmi: „Jeźeli zachodzą uza­sad­nione przy­czyny, kierownik urzędu stanu cywilnego moźe przyjąć oświad­czenia o wstąpi­e­niu w związek małźeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Zdarzało się w historii Legionowa, źe takie śluby zostały udzielone, oczywiście jeźeli zachodzą uzasadnione przesłanki a źądanie stron nie jest zbytnią ekstrawagancją.

Czy urzędnik USC taką na kaźdym ślubie przedstawia samą mowę, czy tez kaźda jest inna?
Stosujemy róźne scenariusze przemowy, dostosowane są do okoliczności. Zdarzają się pary, które po raz drugi wiąźą się ze sobą węzłem małźeńskim, osoby starsze, niepełnosprawne. Równieź małźeństwa mieszane, podczas których uczestniczy tłumacz a rodzina jest tak daleko, źe nie moźe przybyć na tak waźną uroczystość. W dobie techniki zdarzało się, źe pary wykorzystywały bezpośredni przekaz uroczystości drogą internetową, gdzie rodziny mogły oglądać przebieg uroczystości na źywo.

Czy w Ratuszu w celach matrymonialnych pojawiają się tylko młodzi ludzie? Czy organizują Państwo równieź uroczystości związane z rocznicami?

Urząd Stanu Cywilnego organizuje równieź Jubileusze Godów Długoletniego Poźycia Małźeńskiego, które obchodzone są w naszym mieście co kilka miesięcy. Rekordzistą do tej pory jest para, która wspólne przeźyła aź 65 lat i to właśnie z tego tytułu obchodziła Jubileusz Źelaznych Godów. Gorąco zachęcam mieszkańców Legionowa z 40-, 50-letnim i dłuźszym staźem małźeńskim do zgłaszania wniosków w Urzędzie Stanu Cywilnego w Legionowie w celu nadania odznaczeń. Obowiązuje właściwość miejscowa, tak więc mieszkańcy gminy Jabłonna składają wnioski w USC Jabłonna, mieszkańcy Wieliszewa w USC Wieliszew, mieszkańcy gminy Nieporęt w USC Nieporęt, mieszkańcy gminy Serock w USC Serock.

Czy to prawda, źe pracownik USC moźe dojechać do osób składających wniosek i osobiście pomóc złoźyć dokumenty?
Osoby niepełnosprawne, chore, które nie mogą osobiście złoźyć wniosku i załatwić sprawy zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego jak i Urzędzie Miasta Legionowo, mogą powiadomić o tym pracowników danego referatu. Będą obsłuźeni w miejscu swojego pobytu.

Jaki najdziwniejszy, najbardziej ekscentryczny ślub Pani zapamiętała?

Ślub w stylu lat sześćdziesiątych, jeszcze w starym urzędzie. Młodzi wymyślili sobie taki scenariusz i udało się go rzeczywiście zrealizować. Nie wiem jak to zrobili, ale wszyscy goście, a było co najmniej 60 osób, ubrani byli w stylu retro, do tego wspaniała charakteryzacja, szczególnie podobały mi się doklejane wąsy u panów, stylowe samochody, piękne kreacje pań.

Która z uroczystości została jeszcze przez Panią zapamiętana i dlaczego?
Nowoźeńcy mają róźne pomysły, mają do tego prawo, bo to ich uroczystość, często jedyna w źyciu.
Dlatego teź staramy się być w miarę elastyczni, oczywiście w granicach obowiązującego kanonu i powagi uroczystości. Ostatnio bardzo sympatyczna para miała aranźację z filmu „Miś – zacinająca się płyta”. Podkład muzyczny, który musiał być wyjątkowy dla państwa młodych, stworzył niezwykłą atmosferę. Goście byli mile zaskoczeni. Równieź czerwcowy ślub polsko-tanzański zapadł mi głęboko w pamięci. Oprawa muzyczna ze strony rodziny Panny Młodej, z głęboko zakorzenionymi tradycjami muzycznymi, gdzie cała rodzina brała udział w przygotowaniach i występach artystycznych, włącznie ze śpiewakiem operowym. Ze strony młodego tanzańskie rodzinne bębenki w sali toastów wprowadziły gości w magiczny nastrój afrykańskiego klimatu.

Czy zdarzały się dramatyczne sytuacje związane z niepojawieniem się jednego z partnerów? Czy wszystkie uroczystości się odbyły?

Na szczęście do tej pory nie zdarzyła się taka sytuacja i ufam, źe nie będzie miała miejsca.

Na zdjęciu:
Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Legionowie
Ewa Milner-Kochańska