Legionowo. Władze zobowiązane do przywrócenia reklamowego i kolorystycznego ładu miasta

reklamy-banery-3-maja

Budynek przy Al. 3 Maja (fot. Projekt SUiKZP, www.legionowo.pl)

Konsultowany projekt nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP) Legionowa zobowiąże władze do ujednolicenia miejskiej przestrzeni publicznej w zakresie lokalizacji i wyglądu nośników reklamowych, ogłoszeniowych i informacyjnych.

Będzie zalecał zarazem uszczegółowienie tych kwestii na etapie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla osobnych rejonów miasta.
W samym projekcie nowego studium miejskiego zbyt wiele nie mówi się planie reklamowo-przestrzennym dla Legionowa. Studium ma jednak zobowiązać władze do ujednolicenia ustaleń, każdorazowo konkretyzowanych dla osobnych rejonów miasta na etapie tworzenia mpzp. Jedyny wspólny dla wszystkich części miasta zapis to nakaz umieszczania słupów ogłoszeniowo-reklamowych w sposób niekolidujący jedynie z ruchem pieszym i zapewniający wózkom inwalidzkim swobodny przejazd.

Co z reklamami stającymi kierowcom na drodze?

Po zakończeniu trwających obecnie w mieście konsultacji planistycznych uwagi i wnioski zgłoszone do nowego studium przestrzennego przeanalizowane zostaną przez twórców tego aktu. Na koniec rozpatrzy je prezydent Roman Smogorzewski, zaś o prawodawczym jego kształcie zdecydują legionowscy radni. Wtedy dowiemy się, czy w nowym studium uwzględniony zostanie złożony 24 marca na posiedzeniu komisji rozwoju miasta przez radną Agnieszkę Borkowską wniosek o uregulowanie kwestii powierzchni oraz form reklam umieszczanych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych w mieście. Radna domaga się zawarcia w studium konkretnych i odnoszących się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym wskazówek co do wyglądu, charakteru i lokalizacji banerów reklamowych w mieście.

Po prostu pastelowe

Inną dość istotną kwestią poruszoną przez urbanistów w nowym studium, a związaną z ładem przestrzennym w mieście, jest estetyka wykończenia zewnętrznego budynków. Najpoważniejszych zagrożeń dla porządku w miejskiej przestrzeni publicznej dopatrzono się w zbyt elastycznych i niejednoznacznych lokalnych przepisach dotyczących zabudowy. Według planistów wyrażenie „kolory pastelowe”, często spotykane w obecnych mpzp jest niedopuszczalną luką prawną, dającą swobodę w używaniu dowolnie zinterpretowanych kolorów w miejskiej zabudowie. Zgodnie z ich zalecaniami i w celu ochrony ładu przestrzennego w Legionowie, obok dostosowania gabarytów i bryły budynków oraz formy i spadków ich dachów do architektury z najbliższego sąsiedztwa w mpzp należy przede wszystkim doprecyzować ich zewnętrzną kolorystykę. Nowe studium zobowiązuje zatem legionowskich samorządowców do posługiwania się w mpzp pulą kolorów dla elewacji zewnętrznych obiektów, ograniczoną do 38 odcieni zieleni, zgodnie zresztą z uniwersalnym systemem oznaczania barw tzw. RAL60.

Zagrajmy w zielone…

Urbaniści w nowym studium przestrzennym równie rygorystycznie odnieśli się do barw wykorzystywanych w skupiskach garaży w Legionowie. Zobligowali rządzących miastem do utrzymania jednolitej kolorystyki w każdym z nich. Na ścianach garażów zasugerowali zaś instalację tzw. żywej zieleni wertykalnej.