29 listopada, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Płaciszewski złożył projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia kompleksowej kontroli działalności Wydziału Architektury w legionowskim starostwie. Wniosek ten początkowo, po długich dyskusjach, został przyjęty przez radnych. Niestety w trakcie sesji, naradzono się i stwierdzono, że występują w nim błędy formalne, a Przewodniczący Rady Powiatu, Szymon Rosiak, zobowiązał twórców projektu uchwały do jej poprawienia w ciągu 7 dni. Wtedy też, wyraził nadzieję, że projekt powyższej, już poprawionej, uchwały znajdzie się w porządku obrad grudniowej sesji powiatowych radnych.
Radni z PiS-u, już po raz drugi wnioskowali o wprowadzenie dodatkowego punktu do obrad na sesji radnych z powiatu legionowskiego. Pierwszym razem złożyli go na sesji w dniu 25 października, ale podczas głosowania nie uzyskali wymaganej większości. Czynność powtórzyli 29 listopada i tym razem radni zgodzili się na wprowadzenie tego projektu uchwały do porządku obrad. Jednak podczas omawiania tego punktu, znów pojawiły się wątpliwości natury formalno-prawnej. Starosta Jan Grabiec wyraził wątpliwości, czy taka komisja specjalna, powołana do skontrolowania Wydziału Architektury będzie kompetentna. Bowiem kompetencje tego wydziału dotyczą zadań z zakresu administracji rządowej, co do których uprawnienia kontrolne i nadzorcze posiada Wojewoda Mazowiecki. Inną wątpliwością było to, czy zakres kontroli określony w projekcie uchwały nie jest zbyt ogólny. Sprawdzenie wszystkich dokumentów z Wydziału Architektury z okresu od 1 stycznia 2010r. do 31 października 2012r. byłoby pracą czasochłonną, wręcz niemożliwą do wykonania.
Wśród innych pytań radnych pojawiła się też i taka, kto z radnych byłby władny, żeby oceniać merytorycznie pracę Wydziału Architektury. Czy mieliby być to architekci, prawnicy? Po długiej i burzliwej dyskusji, i pomimo propozycji ze strony radnych PiS-u, żeby wspólnie poprawić projekt uchwały na sesji i uszczegółowić zakres kontroli w Wydziale Architektury, ustalono, że w ciągu 7 dni, projekt uchwały zostanie poprawiony o dokładny zakres i przedmiot kontroli dokumentacji z legionowskiego Wydziału Architektury. Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Szymon Rosiak, przekaże go do zaopiniowania Zarządowi Powiatu i dopiero wtedy może on się znaleźć w porządku obrad na następnej sesji. Radnych z PiS-u poinformowano, że mogą skorzystać z pomocy prawnej prawników pracujących na etacie w Starostwie Powiatowym, przy poprawianiu projektu uchwały, tak aby spełniał on wymogi formalno-prawne.
ms