13 listopada odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Rozwoju Czytelnictwa i Biblioteki w Legionowie, który ma pomóc w tworzeniu planu rozwoju czytelnictwa i Biblioteki w Legionowie. Ponad dwugodzinne zebranie poświęcone było opracowaniu podstawowych zasad pracy, które mają ruszyć od stycznia.
– Do zespołu, który będzie tworzył plan rozwoju czytelnictwa i Biblioteki w Legionowie, zostali zaproszeni reprezentanci różnych środowisk i grup społecznych, tak aby uwzględnić potrzeby wszystkich obecnych i przyszłych czytelników Biblioteki. Nie zdecydowałam się zaprosić do pracy w zespole wszystkich chętnych indywidualnych osób z miasta, ponieważ uważam, że reprezentanci organizacji pozarządowych są jednocześnie reprezentantami dużych środowisk w Legionowie i będą reprezentować interesy wszystkich mieszkańców, a nie jednostek. Ponadto zespół, który ma pracować koncepcyjnie, nie może liczyć bardzo wielu członków, gdyż w takim przypadku praca ta nie będzie w ogóle możliwa – powiedziała na początku spotkania kierująca zespołem Anna Szczepłek. – Jako koordynator otrzymałam swobodę w przygotowaniu pracy zespołu, nikt nie narzucił mi z góry jakichkolwiek rozwiązań – dodała. O przebiegu pracy, zespół będzie decydował samodzielnie, a wyniki jego działania będą konsultowane ze wszystkimi mieszkańcami. Pierwszą decyzją zespołu była jednogłośna zgoda na uczestnictwo w obradach przedstawicieli mediów oraz mieszkańców.
Skład Zespołu ds. Rozwoju Czytelnictwa i Biblioteki w Legionowie
Przed pierwszym spotkaniem Urząd Miasta Legionowo wysłał zaproszenie na obrady w zespole do 18 instytucji i stowarzyszeń. Tylko niektóre odpowiedziały. Wśród uczestników pierwszego spotkania znaleźli się Elżbieta Foszner (przedstawiciel Fundacji Na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej), Kamil Stępkowski (kierownik czytelni MiPBP), Lidia Maj (kierownik Filii nr 1 MiPBP oraz przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność), Karolina Błaszczak (przedstawiciel stowarzyszenia „W Centrum”), Renata Sowińska (przedstawiciel Dyskusyjnego Klub Książki „Ścieżki” w Legionowie), Zdzisław Koryś (radny miejski), Ewa Narożna (przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Legionowa), Joanna Bartoszewicz (filolog polski i teatrolog), Katarzyna Świętochowska (przedstawiciel ZHP), Matylda Durka (radna powiatowa), oraz przedstawiciele UML Anna Szczepłek, Łukasz Konstantynowicz i Kinga Bąk. Podczas obrad nie zabrakło członków Stowarzyszenia STOP Likwidacji Biblioteki na Sowińskiego w Legionowie oraz czytelnicy MiPBP i Filii nr 1 na ulicy Sowińskiego 15.
Chcą informacji
Ubiegłotygodniowe zebranie zakończyło się pierwszymi wnioskami. Do 20 listopada do szefowej zespołu Anny Szczepłek, zostaną przesłane pytania, na podstawie których zespół przystąpi do dalszej pracy. Do 20 grudnia UML ma przygotować odpowiedzi na pytania zespołu. Radny Koryś zażądał szczegółowej informacji na temat powierzchni, jaka będzie przeznaczona dla biblioteki w budynku dworca. Renatę Sowińską ciekawiły dane dotyczące zakupów nowych książek i ibuków. Padła też prośba ze strony pracowników biblioteki o sprawdzenie, na jakie cele została przeznaczona 25-tysięczna dotacja, którą wypracowała Filia nr 1. Najaktywniejsza osoba zespołu, Joanna Bartoszewicz, wnioskowała o konieczności zmiany godzin pracy biblioteki na dwuzmianową, tak by zapewnić ofertę dla mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy do Warszawy. By podnieść rangę tej komisji, poproszono o jej umocowanie przy prezydencie UML.
Poproszono, by od następnego spotkania, które odbędzie się 7 stycznia, w pracach zespołu uczestniczyła dyrektor Danuta Masiak.