Droga wewnętrzna i działka budowlana są przedmiotem sporu mieszkańców na osiedlu Piaski w Legionowie. – Niech pan Prezydent przejmie tę drogę, choćby po to, by zasadzić tam kapustę – mówią mieszkańcy osiedla Piaski, którzy chcieliby, aby ktokolwiek zainteresował się rozpadającą ulicą i zaniedbanym boiskiem.
Na osiedlu Piaski w rejonie od bloku 21 do bloku 35,wzdłuź działki 1/30 przebiega ulica wewnątrzosiedlowa. Prowadzi łukiem pomiędzy kolejnymi budynkami w kierunku bazarku przy ulicy Zegrzyńskiej. Zaniedbana, zastawiona bezładnie samochodami, słuźy jako parking dla jednej z wspólnot. Połoźona nieopodal inna wspólnota takźe ma do niej prawo i prosi, aby drogę wyremontować. Jednak źadna ze wspólnot nie chce samodzielnie ponosić całkowitych kosztów utrzymania drogi, w tym kosztownego łatania dziur i zimowego odśnieźania. Z kaźdym miesiącem pojawia się coraz więcej odrębnych stanowisk w sprawie drogi, a miasto, które jeszcze parę lat temu mogło rozwiązać ten problem, teraz nie ma na to środków w budźecie.
Będzie blok, będzie droga
W 2010 roku 9 wspólnot, które chciało zagospodarowania zaniedbanego terenu, wystąpiło do Prezydenta Legionowa z prośbą o przejęcie drogi przez gminę, w zamian godząc się na rozpoczęcie budowy bloku na sąsiedniej działce, która jest własnością UML. – To miała być umowa gentlemeńska. Blok, który miał powstać na działce 1/30 miał mieć zagospodarowany parter na cele społeczne i słuźyć całemu osiedlu – opowiada jedna z mieszkanek prosząca o anonimowość – Dzięki niej osiedle zyskałoby spokój, jednak w wyniku niezrozumienia zasad bezpłatnego uźyczenia oraz złej woli pewnego mieszkańca, jedna ze wspólnot mieszkaniowych złoźyła protest w w/w sprawie. Wspólnota bloku 31 połoźonego bezpośrednio przy drodze chciała parkingów i boiska – wspomina. Inwestycja planowana przez Urząd Miasta była rozpatrywany w 2008 i 2009 roku na trzech zebraniach rady osiedla. W bloku na parterze znależć się miały pomieszczenia uźyteczności publicznej takie jak klub seniora, klub młodzieźowy, filia MOK czy pomieszczenie do spotkań organizacji społecznych funkcjonujących na terenie osiedla. Wraz z budową budynku planowano przeprowadzić remont ulicy bez nazwy (na działce nr 1/59) biegnącej od bazarku, i dalej wzdłuź miejskiej działki nr 1/30. Uczestnicy zebrań po upewnieniu się, źe zarząd Rady Osiedla będzie miał wpływ na projekt, a takźe dostrzegając potrzebę powstania nowych pomieszczeń uźyteczności społecznej zaakceptowali pomysł budowy budynku.
Miasto rezygnuje z budowy
– Miasto zamierzało wybudować tam budynek mieszkalny z usługami w parterze, środki w budźecie były juź zarezerwowane, lecz inwestycji przeszkodziły protesty jednej z okolicznych wspólnot – mówi Tamara Mytkowska. Zgodnie z zapisem w akcie notarialnym WAM przekazał miastu działkę 1/30 w formie darowizny z przeznaczeniem pod infrastrukturę osiedlową (akt z 29 grudnia 2004 roku nr 15376/2004). Mieszkańcy bloków 31 i 35, które bezpośrednio przylegają do działki 1/30, nie chcieli zgodzić się na powstanie 4-piętrowego budynku mieszkalnego. Na podstawie zapisu w akcie darowizny dopominali się o tereny rekreacyjne i parkingi. W związku z zaistniałą sytuacją projekt budowy bloku został wycofany i przeniesiony na os. Młodych. Wszystko został po staremu.
Piaski pisze wnioski
W ostatnim czasie do Prezydenta oraz Przewodniczącego Rady Miasta Legionowo w sprawie wielu innych inwestycji na terenie Osiedla Piaski zwracały się równieź Społeczna Rada Wspólnot Mieszkaniowych Osiedla Piaski (SRWMOP) oraz Społeczny Komitet Wspierający Mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych. Mieszkańcy prosili między innymi o przebudowę studzienek chłonnych, rozbudowę placu zabaw, modernizację oświetlenia oraz opracowanie projektu zagospodarowania działki 1/30. Byli zainteresowani rozbudową ulicy wiodącej dookoła bloków Piaskowa 1,2,3,5,7 i budową chodnika przy ul. Piaskowej oraz parkingu przy PM nr 11. – Wpłynęło takźe pismo dotyczące bezpieczeństwa na osiedlu, przejścia podziemnego, fotoradaru, a nawet moźliwości przejęcia przez gminę całości oświetlenia ulicznego – informuje rzecznik Urzędu Miasta Legionowo Tamara Mytkowska. Jednak niektóre inwestycje zgodnie z ustawą o drogach publicznych na terenie osiedli mieszkaniowych nie są moźliwe do wykonania. Takie elementy jak m.in. drogi wewnętrzne dojazdowe będące własnością właściciela gruntu i wszelkie koszty związane z ich eksploatacją muszą być przez niego pokrywane. Gmina nie ma moźliwości inwestowania na terenach prywatnych, będących wewnętrznymi drogami osiedlowymi. Stąd niechętnie podejmuje podobne zobowiązania, tym bardziej, źe w przypadku załatania kilku dziur, jak relacjonuje jeden z urzędników, pojawił się jeden z mieszkańców osiedla wyrażnie źądający pozostawienia tej drogi w spokoju…
Co powstanie na Piaskach?
Problem ponownie został poruszony w czerwcu 2011 na spotkaniu SRWMOP w budynku Zespołu Szkół w Legionowie przy ul. Zegrzyńskiej 3. – Na dzień dzisiejszy nie ma w budźecie środków, ale trzeba znależć rozwiązanie satysfakcjonujące dla wszystkich – powiedział z-ca prezydenta Piotr Zadroźny, któremu przedstawiono problemy mieszkańców tego osiedla. W sprawie zagospodarowania terenu na os. Piaski (działka 1/30) wpłynął równieź wniosek do budźetu na 2011 rok. Wspólnoty proponowały tam utworzenie parku rekreacyjnego, jednakźe aktualnie Urząd Miasta nie ma jeszcze koncepcji zagospodarowania tej działki.
Iwona Wymazał