Budżet Legionowa nieważny. Błędy czy odmienna interpretacja?

smogorzewski-cwiklinska

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski i Skarbnik UM Legionowo, Jolanta Ćwiklińska, fot. GP (archiwum)

 

25 marca podczas obrad Komisji Budżetu i Finansów radni PIS podnieśli problem unieważnienia uchwał, które Rada Miasta Legionowo podjęła w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Legionowo na 2014 r. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Warszawie uznała je w części za nieważne.

 

RIO uznało za nieważną część uchwał budżetowych na 2014 rok z powodu istotnego naruszenia prawa. Zażądało zmian w zakresie zestawienie dotacji celowych udzielanych podmiotom nienależącym do sektora finansów publicznych oraz przeniesień pomiędzy wydatkami bieżącymi i majątkowymi.

Tłumaczenia urzędu

Błędy zakwestionowane przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie zostały zmienione 26 lutego we własnym zakresie przez Radę Miasta Legionowo. – Zestawienie planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego sporządza się w podziale na dotacje dla jednostek sektora finansów publicznych i dotacje dla jednostek spoza sektora finansów publicznych, wyodrębnia się dotacje przedmiotowe, podmiotowe i celowe związane z realizacją zadań jst. Załącznik do Uchwały zawierał szczegółowy podział na dotacje celowe rozdysponowane w konkursach organizowanych przez Prezydenta Miasta Legionowo na poszczególne organizacje – tłumaczy rzecznik Tamara Mytkowska. – Załącznik w takiej treści i kształcie funkcjonował od kilku lat i nigdy nie był kwestionowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie. RIO uznało za nieważne również upoważnienie prezydenta w sprawie dokonywania przeniesień wydatków między działami. Tu również rzecznik UM Legionowo w imieniu skarbnika powołuje się na to, iż funkcjonowały w tożsamej treści w poprzednich latach budżetowych.

Jak kontrolują?

– Jak to jest możliwe, by rada mogła dopuścić do uchwalenia uchwały z rażącym naruszeniem prawa. Jak mogliśmy dopuścić do uchwalenia takiego bubla prawnego – zapytał podczas komisji Konrad Michalski, który podawał w wątpliwość funkcję kontrolną legionowskiej rady. Zwrócił się również do radnego Józefa Dziedzica, który pełni przewodniczącego komisji budżetowej z wnioskiem o rezygnacji z pełnionej funkcji. Według Józefa Dziedzica nikt z radnych nie posiada tak specjalistycznej wiedzy, stąd wszyscy opierają się na doświadczeniu radcy prawnego urzędu, skarbnika oraz prezydenta.

Winna RIO?

Podczas dyskusji na temat unieważnienia uchwał, radni nie dopatrzyli się złej praktyki w zakresie procedowania dokumentów. Wpadkę z uchwałą budżetową określili jako dopuszczalny margines błędu. Według urzędników UM Legionowo głównym powodem unieważnienia części uchwał jest zmiana składu RIO i co za tym idzie interpretacji prawa. Ostatecznie UM Legionowo dokonał zmian w budżecie 2014, co spowodowało umorzenie postępowania wszczętego przez RIO. Prawdopodobnie nikt z tego tytułu nie poniesie konsekwencji. Skoro jednak podobne błędy są zawarte w budżetach z lat poprzednich, nie wiadomo czy temat nie wróci jeszcze na salę obrad rady gminy.

Pomimo kilku prób kontaktu nie udało nam się zdobyć w tej sprawie komentarza Regionalnej Izby Obrachunkowej.