Ponad 200 lokatorów ze spółdzielczych blokowisk uczestniczyło w ostatnim zebraniu, którego celem było poinformowanie ich o możliwościach powstrzymania niekontrolowanie rosnących kosztów utrzymania ich mieszkań. Jedną z takich opcji jest zwołanie walnego zgromadzenia w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) w Legionowie i wprowadzenie do porządku obrad tego ciała projektów uchwał dotyczących m. in. odwołania obecnego zarządu tej instytucji, czy też likwidacji działających w ramach niej i generujących niepotrzebne koszty dla lokatorów rad osiedli. Koordynatorem tej akcji jest Artur Pawłowski, legionowski radny Prawa i Sprawiedliwości (PiS), prywatnie zaś członek miejscowej spółdzielni.
Gigantyczna podwyżka za ogrzewanie i podgrzew zimnej wody
Przybliżmy. W związku z podwyżkami cen ciepła, wody i ścieków w Legionowie, SMLW uaktualniła stawki czynszów mieszkaniowych. Ich koszty od 1 października 2023 r. poszły w górę nawet i o ponad 200 zł miesięcznie, zgodnie z zasadą, że im większe mieszkanie i większe zużycie wody, tym większy wzrost tych rachunków. Ten gigantyczny wzrost czynszów mieszkaniowych na legionowskich blokowiskach zmobilizował spółdzielców do podjęcia kroków, których celem jest powstrzymanie – tych w ich opinii – niekontrolowanych podwyżek ich codziennych rachunków. Na tę okoliczność powstało pismo, w którym mieszkańcy domagają się wycofania się przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC), a dalej przez SMLW z ogłoszonych niedawno podwyżek. Lokatorzy chcą też, aby wskazane instytucje szczerze odpowiedziały im na szereg nurtujących ich pytań. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.
Bunt spółdzielców
Bunt lokatorów ze spółdzielczych blokowisk przeciwko niekontrolowanym podwyżkom kosztów utrzymania ich mieszkań przerodził się w oficjalny protest. Koordynatorem tej akcji jest legionowski radny z PiS, Artur Pawłowski, prywatnie zamieszkały w zasobach mieszkaniowych miejscowej SMLW. Samorządowiec od przeszło miesiąca zbiera podpisy wśród członków SMLW. Oprócz wycofania ostatnich i tych ewentualnie planowanych w najbliższej przyszłości podwyżek czynszów mieszkaniowych, protestujący chcą też płacić za faktycznie zużyte w ich mieszkaniach ciepło. Dlatego też domagają się od SMLW, aby opomiarowała ich lokale certyfikowanymi urządzeniami pomiarowymi, a nie podzielnikami ciepła. Na tę okoliczność domagają się zwołania walnego zgromadzenia w SMLW. Te nietypowe, bo poniekąd nadprogramowe – aczkolwiek zgodne ze spółdzielczym statutem i merytoryczną ustawą – obrady mają zostać zwołane na wniosek 10 procent członków SMLW. – Na dzień 31 grudnia 2022 r. spółdzielnia liczyła 10064 osób będących jej członkami – dowiadujemy się ze sprawozdania spółdzielczego zarządu ze swojej działalności w 2022 r. Innymi słowy, aby walne zgromadzenie w legionowskiej SMLW mogło zostać w najbliższej przyszłości zwołane, pod kolportowanym przez wskazanego samorządowca wnioskiem powinno się podpisać nieco ponad 1 tysiąc osób, mających status członków spółdzielni.
Spotkanie w ratuszu
W niedzielę, 5 listopada 2023 r. w sali widowiskowej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, radny Pawłowski zorganizował spotkanie informacyjne dla lokatorów ze spółdzielczych blokowisk. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób. Podczas tego spotkania lokatorzy mogli podpisać się pod wskazanym wnioskiem. Ustaliliśmy, że przed spotkaniem tych podpisów było około 800. Obecnie, wszystkie te podpisy, w tym również te złożone przez spółdzielców na powyższym spotkaniu są jeszcze raz przez lidera tego protestu zliczane. Zapowiada on ponadto, że zbiórka tych podpisów będzie w kolejnych dniach jeszcze kontynuowana. Chce on mieć bowiem pewność, że pod wnioskiem o zwołanie walnego zgromadzenia w SMLW podpisze się znacznie więcej, niż 1 tysiąc osób mających status członka spółdzielni. Z kolejnych zapowiedzi wynika, że organizacja walnego zgromadzenia w SMLW planowana jest na styczeń 2024 r. Organizatorzy tych obrad tj. członkowie SMLW chcą przy pomocy prawników przygotować na nie kilka projektów uchwał, których celem będzie poprawa zarządzania spółdzielczymi zasobami mieszkaniowymi.
Pomysły na obniżenie rachunków w spółdzielczych mieszkaniach
W opinii organizatorów tego protestu i zarazem inicjatorów zwołania walnego zgromadzenia w SMLW, jedną z opcji, która jest szansą na powstrzymanie niekontrolowanie rosnących kosztów utrzymania spółdzielczych mieszkań jest odwołanie obecnego zarządu tej instytucji. Taki krok można jedynie podjąć w uchwale przegłosowanej podczas spółdzielczego walnego zgromadzenia. Oprócz tego, na niedzielnym spotkaniu dla spółdzielców w ratuszu wybrzmiały głosy domagające się likwidacji generujących jedynie niepotrzebne dla lokatorów koszty spółdzielczych rad osiedli. Padły też gotowe rozwiązania dotyczące obniżenia rachunków za ogrzewanie i podgrzew wody w spółdzielczych mieszkaniach. – Fotowoltaika na dachach bloków i wykorzystanie w ten sposób pozyskanej energii do podgrzewu wody, podłączanie spółdzielczych budynków wielorodzinnych do kontenerowych kotłowni gazowych oraz opomiarowanie znajdujących się w nich mieszkań certyfikowanymi urządzeniami pomiarowymi, a nie podzielnikami ciepła – to najważniejsze z tych pomysłów. Niewykluczone zatem, że już niebawem przekute one zostaną na projekty uchwał i staną się przedmiotem oficjalnych obrad spółdzielczego ciała stanowiącego tj. walnego zgromadzenia.
Do sprawy będziemy wracać.