U kilku ostatnio przebadanych w Legionowie dzieci medycy z fundacji Ronalda McDonalda ujawnili guzy nerek i pęcherza moczowego. Jeszcze nie wiadomo, czy ujawnione podczas tych badań ultrasonograficznych nieprawidłowości są zmianami złośliwymi. Dzieci skierowane zostały na specjalistyczne konsultacje do urologów i chirurgów dziecięcych.
Profilaktyka nowotworów u dzieci
Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda znów 12 kwietnia 2024 r. przyjechał do Legionowa. Lekarki Magdalena Maciejewska-Kotz oraz Katarzyna Krupa w tym specjalistycznym pojeździe wykonywały darmowe badania ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej i jąder u dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Ta zorganizowana w ramach profilaktyki chorób nowotworowych w tej grupie docelowej akcja skierowana została wyłącznie do dzieci zamieszkałych na terenie Legionowa. Co ważne, część jej kosztów sfinansowana została z budżetu miasta Legionowo.
Co badali radiolodzy?
– Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Nowa formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki – informują medycy z Fundacji Ronalda McDonalda. – Badania są realizowane według standardów medycznych określonych przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie – dodają następnie.
Kogo przebadano?
12 kwietnia 2024 r. lekarki Magdalena Maciejewska-Kotz oraz Katarzyna Krupa z Fundacji Ronalda McDonalda przebadały łącznie 70 dzieci zamieszkałych w Legionowie, w tym 37 dziewczynek i 33 chłopców, wykonując u nich łącznie 103 badań USG. Dziewczynki poddane zostały jedynie badaniom USG jamy brzusznej, natomiast chłopcy tak badaniom USG jamy brzusznej, jak i badaniom USG jąder. W liczącej 70 osób grupie najmłodszych legionowian poddanych tym przesiewowym badaniom najwięcej, bo po 14 osób było w grupie 2-latków i 5-latków. Znalazło się też w niej 13 3-latków, 10 4-latków, 6 6-latków, 9 roczniaków oraz 4 dzieci w wieku poniżej 1 roku.
Badania ujawniły szereg wad i nieprawidłowości
U kilku ostatnio przebadanych w Legionowie dzieci medycy z fundacji Ronalda McDonalda ujawnili guzy nerek i pęcherza moczowego. Jeszcze nie wiadomo, czy te nieprawidłowości są zmianami złośliwymi. Dzieci skierowane zostały na specjalistyczne konsultacje do urologów i chirurgów dziecięcych. – Powiększona śledziona, stłuszczona wątroba, jądra wędrujące, kamica nerkowa, przepuklina pępkowa i powiększone węzły chłonne krezkowe – to zmiany i odstępstwa od normy wykryte w badaniach USG jamy brzusznej i jąder u legionowskich dzieci. Łącznie ujawniono ich 15 na 70 przebadanych pacjentów. Radiolodzy odkryli też u niektórych z nich nieprawidłową budowę anatomiczną śledzion i nerek, przejawiającą się pod postacią 7 śledzion dodatkowych oraz 3 miedniczek zewnątrz-nerkowych. – Brak tkanki nerkowej, niedorozwój nerki, zdwojenie nerki i moczowodów, nerka podkowiasta, nieprawidłowe położenie nerki, zwężenie moczowodów, torbiele nerek, kamica nerkowa, guzy nerek i pęcherza moczowego – to z kolei ujawnione u legionowskich dzieci wady i nieprawidłowości układu moczowego.
Dzieci z najpoważniejszymi nieprawidłowościami skierowano do specjalistów
W wyniku 103 wykonanych badań USG jamy brzusznej i jąder u 70 dzieci zamieszkałych w Legionowie oraz na skutek ujawnionych w tych badaniach nieprawidłowości, 15 pacjentom zalecono konsultację wyników tych badań u lekarzy specjalistów tj. u pediatrów, nefrologów, urologów i chirurgów. Zalecono też im wykonanie kontrolnych badań USG.
Profesjonalny sprzęt i doświadczeni radiolodzy
Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda to rodzaj mobilnej stacji medycznej, składającej się z poczekalni – rejestracji oraz 2 gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. – Pracujący na pokładzie mobilnych klinik lekarze radiolodzy dotychczas zbadali ponad 83 tysiące dzieci z całej Polski. Łącznie wykryli u nich przeszło 18,5 tysiąca różnych nieprawidłowości skutkujących skierowaniem dziecka do dalszej konsultacji medycznej. U 5 procent badanych dzieci podejrzewano procesy onkologiczne, głównie u pacjentów ze zmianami ogniskowymi i powiększonymi węzłami chłonnymi – informują medycy z Fundacji Ronalda McDonalda.