Bruk między restauracją Carską a ulicą kapitana Zbigniewa Burzyńskiego na Piaskach ma wartość historyczną, bo pochodzi z 1892r. Poważnym zagrożeniem dla utraty tych walorów jest budowa 4-piętrowego bloku w sąsiedztwie. Sprawą zajmuje się obecnie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie.
Przypomnijmy. Firma Laterion z Nowego Dworu Mazowieckiego w oparciu o specustawę deweloperską chce zbudować 4-piętrowy blok przy ulicy Zegrzyńskiej 1 w Legionowie. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane na należącej do dewelopera liczącej blisko 3,3 tys. m² działce, w miejscu dawnego klubu garnizonowego, w sąsiedztwie restauracji Carska i parkingu wielopoziomowego. Jak się okazuje, ta nowa, jeszcze niezaakceptowana przez legionowski samorząd, inwestycja mieszkaniowa ma być zrealizowana na terenie, przez który przebiega pochodzący z 1892r. bruk z kamieni polnych. Walory historyczne tej prywatnej nieruchomości w swojej ostatniej interpelacji podniósł radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). – Przedstawiciel inwestora firmy Laterion, która zamierza w tym miejscu wybudować budynek mieszkalny, jednoznacznie określił, iż nie widzi konieczności zachowywania jakichkolwiek elementów budowlanych znajdujących się na tej działce, chociażby stanowiły wartość historyczną. W tym przypadku tylko odpowiednie działania władz miasta pozwolą zabezpieczyć ten fragment historii Legionowa przed zniszczeniem przez przyszłego inwestora – zauważył radny. Następnie zasugerował władzom miasta działania zmierzające do zabezpieczenia tego odkrycia, ewentualnie jego przeniesienie na teren np. filii Muzeum Historycznego na Piaskach.
Zdaniem Jacka Szczepańskiego
Legionowscy włodarze nie mogą ingerować w prywatne nieruchomości. W związku z tym nie mają kompetencji do zabezpieczenia bruku pochodzącego z czasów garnizonu carskiego. – Mając świadomość znaczenia historycznego brukowej nawierzchni, skierowano pismo do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu zainteresowania go pozyskaniem przedmiotowego bruku – poinformował pod koniec maja radnego Grabowskiego wiceprezydent Marek Pawlak. W opinii dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie Jacka Szczepańskiego bruk przynajmniej w formie symbolicznej powinien zostać zachowany w swoim dotychczasowym miejscu, a przeniesienie go w na pewno pozbawi go części z tych historycznych walorów.
Konserwator odniesie się do zamiarów dewelopera
Skontaktowaliśmy się z biurem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Ustaliliśmy, że rzeczywiście niedawno wpłynęło tam pismo z legionowskiego ratusza. Teraz trzeba poczekać na opinię ekspertów, którzy ustalą, czy inwestycja jest zgodna z prawem odnoszącym się do ochrony zabytków.