Dyktando dla aktywnych

5204515b9bf57.jpg

„Nie był krzywoprzysięzcą, najeżdżcą ani rządcą. Nie był hedonistą, nie hamletyzował, gdy stawał na bieźni. A gdzieźby! Jego hart ducha hulał w powietrzu, mimo iź był chuderlawy” – to fragment I Miejskiego Dyktanda dla aktywnych. Z poprawną polszczyzną w sobotę zmierzyli się śmiałkowie z Legionowa w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Broniewskiego.

I etap zmagań
W konkursie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Legionowa, którzy ukończyli 18 lat i nie posiadają wykształcenia polonistycznego. – Nasza szkoła organizuje konkurs ortograficzny dla gimnazjalistów pod patronatem prezydenta miasta. Pomyśleliśmy, źe kiedy odchodzą oni ze szkoły, nie mają moźliwości dalszego rozwoju pod kątem poprawności ortograficznej. Stąd pomysł, źeby zorganizować konkurs ortograficzny dla pełnoletnich mieszkańców naszego miasta – mówi Joanna Bieńko, dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwał Komitet Organizacyjny w składzie: Piotr Zadroźny – zastępca prezydenta Legionowa, Elźbieta Kiełbasińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta oraz Joanna Bieńko – dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie. Dyktował Andrzej Sobierajski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. Po nim tekst powtórnie podyktowała uczestnikom konkursu jego autorka – Jadwiga Wojtulewicz. Nad tekstem pracowała kilka dni. – Brudnopis mam w głowie, póżniej siadam do komputera i piszę. Przychodzą pomysły, trzeba zajrzeć do słownika i dopracować tekst. Korzystałam z klasycznego „Wielkiego słownika ortograficznego” PWN, pod redakcją profesora Edwarda Polańskiego – mówi.

Ch czy h?
Najwięcej trudności sprawiły uczestnikom konkursu nie niuanse ortograficzne, a interpunkcja. – Dyktando nie było trudne, ale bardzo pokrętne. Trudno było mi się zorientować w interpunkcji. Ortograficznie łatwe – mówi Małgorzata, uczestniczka konkursu. – Nie było specjalnie trudne, ale nie naleźało do najłatwiejszych. Miałam trudności ze znakami interpunkcyjnymi, nie wiedziałam, gdzie postawić kropkę, a gdzie przecinek – dodaje Agnieszka.

Nagrody za wiedzę
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wśród nich jury wyłoni 10 najlepszych prac z najmniejszą liczbą błędów. Finaliści wezmą udział w drugim etapie konkursu, który odbędzie się 2 czerwca. Otrzymają najnowsze „Słowniki ortograficzne” PWN w nagrodę. Podsumowanie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dni Legionowa. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają karty podarunkowe do Empiku. Na laureata pierwszej nagrody czeka tablet ufundowany przez prezydenta Legionowa.
/Katarzyna Śmierciak/