Dzień Słuźby Zdrowia w SP 1 w Legionowie

52044334c3b09.jpg

7 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Zdrowia, w Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie obchodzono go tydzień póżniej. Klasy integracyjne IIa i Va pod opieką wony Pastuszak, Katarzyny Wielochy i Eweliny Gawryluk przygotowały z tej okazji apel.



Na szkolną uroczystość przybyli goście specjalni: Joanna Kadecka z Sanepidu, Dorota Gliwicka – zastępca dyrektora przychodni nr 1 w Legionowie i Barbara Jahołkowska – przedstawiciela PCK. Razem z nimi była oczywiście szkolna pielęgniarka – Danuta Rakowiecka.

Uczniowie-artyści, którzy występowali na apelu to jednocześnie Młodsi Ratownicy Szkolni, którzy w ramach pilotaźowego programu innowacyjnego „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” ukończyli kurs szkoleniowy i zdali egzamin na Młodszego Ratownika Szkolnego.

Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi realizowana była na zajęciach pozalekcyjnych w klasach integracyjnych IIa i VIa, przez Iwonę Pastuszak i Joannę Reroń. Jest to projekt realizowany przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nauczycielki – p. Pastuszak i p. Rerom – brały takźe udział w tworzeniu programu nauczania, który uwzględniał diagnozę potrzeb, metody terapii dzieci i moźliwości uczniów z niepełnosprawnościami. Dzieci z klas integracyjnych uczyły się jak dbać o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy, czym jest pierwsza pomoc, jak udzielać pomocy np. przy ukąszeniach, zatruciach, omdleniach, jak wzywać pomoc, jak i kiedy układać osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej, oraz jak przeprowadzić resuscytację. W programie ujęto podstawy pierwszej pomocy, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, przystosowane dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Projekt wdroźony jest jako innowacja pedagogiczna, zaakceptowana przez Kuratorium Oświaty. Z racji adresatów programu (dzieci niepełnosprawne) jest to pierwszy tego typu program realizowany w Polsce, wdroźony pilotaźowo. Pozwala on przygotować dzieci – równieź niepełnosprawne, wykluczane dotąd z tego typu szkoleń – na róźne trudne sytuacje. Udział w projekcie daje szansę poczuć się potrzebnymi, dodaje wiary we własne moźliwości, a przy okazji pozwala rozwinąć w nich postawy prospołeczne.

Program nauczania pierwszej pomocy przedmedycznej zawierał elementy zabawy w Młodszego Ratownika Szkolnego – dzielnego bohatera, który chętnie pomaga, jest odwaźny i daje sobie radę w trudnych sytuacjach.

Iwona Pastuszak

GALERIA ZDJĘĆ