Rozmowa z Heleną Olkucką, współwłaścicielką działającego w Legionowie i Jabłonnie Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego, o obchodzonych w tym roku rocznicach i o głównych kierunkach rozwoju placówki wytyczonych na najbliższe lata.
Już we wrześniu br. działające w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Milenium” Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe oprócz tego, że zmieni swój adres, to także nieco odmieni swoje edukacyjne oblicze?
Owszem. W związku z tym, że od nowego roku szkolnego przenosimy się do nowego budynku przy ulicy Parkowej w Legionowie, to oprócz nauki języków obcych chcemy postawić w niej też i na edukację sportową. Stawiamy na sport, aby wyciągnąć dzieciaki sprzed komputerów. Marzy mi się rozwój lekkoatletyki w Legionowie i pewnie w tym kierunku pójdziemy. Każdego roku możemy pochwalić się bardzo dużymi osiągnięciami sportowymi. Jesteśmy mistrzami w Legionowie i powiecie legionowskim np. w unihokeju i w ping-pongu, a w innych dziedzinach sportowych, takich jak piłka siatkowa, piłka ręczna, koszykówka, czy gimnastyka plasujemy się w czołówce. Dlatego zależało nam na tym, aby poszerzyć infrastrukturę sportową naszych szkół i od dłuższego czasu szukaliśmy odpowiedniego do realizacji tych celów miejsca, które byłoby w centrum miasta i zarazem w pobliżu sportowej legionowskiej „Areny”.
Jak będzie wyglądała językowo-sportowa edukacja w gimnazjum przy stadionie?
W przeniesionym do nowego budynku gimnazjum językowo-sportowym, zrobimy klasy profilowane, matematyczno-przyrodniczą, humanistyczną i sportową. W związku z tym, że większość 6-klasistów w wieku 12 lat nie jest pewnych, co tak naprawdę chce w życiu robić, to profilowanie będzie bardzo elastyczne, bo w formie fakultetów, które w każdym momencie uczniowie będą mogli zmienić. W ramach tych 3 fakultetów, ten sportowy będzie rzecz jasna obowiązkowy. Na wysokim poziomie utrzymamy również i naukę języków obcych. Póki co planujemy utworzenie 18-osobowych 3 klas pierwszych. O szczegółach rekrutacji można dowiedzieć się na dniu otwartym 11 marca o godz. 19.00. Zachęcam też do zapoznania się z naszymi stronami www.szkolamilenium.pl.
Czy przy legionowskim stadionie powstanie tylko gimnazjum językowo-sportowe?
Nie. Pod nowym adresem chcemy utworzyć uczniowski klub sportowy. Z czasem, będziemy przyjmować do niego również i dzieci utalentowane sportowo spoza naszej szkoły. Chcemy zwrócić uwagę na te dyscypliny sportu, które w naszym mieście jeszcze nie są zbyt dobrze rozwinięte. Oprócz klubów sportowych, w nowym budynku rozwiniemy także na większą skalę zajęcia z robotyki. Działać będzie jeszcze tam szkoła języków obcych, na którą w tej części miasta jest duże zapotrzebowanie oraz szkoła tańca.
Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe skończyło w tym roku 10 lat. Tuż przed tym okrągłym jubileuszem w jednym z ogólnopolskich konkursów, jako jedno z zaledwie 5 na ogólnopolską skalę, nagrodzono je certyfikatem „Placówka Oświatowa Roku 2015”. Czym jeszcze możecie się pochwalić?
Dzięki młodej, dynamicznej, pełnej pomysłów i stosującej ciekawe dla podopiecznych metody nauczania oraz pracującej na własnych programach autorskich kadrze pedagogicznej, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jesteśmy bardzo nowoczesną szkołą i szkołą, która zawsze jest blisko ucznia. W edukacji tak gimnazjalistów, jak i uczniów naszych podstawówek postawiliśmy na naukę języków obcych. Wiele przedmiotów prowadzonych jest w języku angielskim. Kończąc europejskie gimnazjum językowe, absolwent jest bardzo dobrze przygotowany do sprostania wymaganiom edukacyjnym w kolejnym etapie oraz do zdania egzaminu językowego. Program nauczania jest bowiem opracowany według kryteriów programowych obowiązujących na egzaminie „FirstCertificate”, organizowanym przez uniwersytet „Cambridge”. Oprócz tego w naszych szkołach realizujemy wiele ciekawych projektów, opierających się w większości na tzw. wychowaniu do szczęścia, czyli logodydaktyce. Wśród nich znajdują się m. in. ten realizowany przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) pod hasłem „Opowiadamy, żeby zrozumieć, rozumiemy, żeby zmieniać. Storytelling i nowe media w edukacji globalnej (Szkoła Humanitarna)”, „Nowe horyzonty edukacji filmowej”, „Szkoła dobrze wychowana”, „Szkoły w sieci”, czy też „Dzień dobrego słowa”. Wszystkie te działania będą zaprezentowane na spotkaniu, o którym wspomniałam wcześniej, czyli 11 marca.
Co słychać u Waszych absolwentów?
Dzięki m. in. tematycznym kuźniom uczniowskich talentów nasi absolwenci dostają się do liceów, które sobie wymarzą. Pierwsi nasi absolwenci są już po studiach i do tej pory o nas nie zapominają. Co roku przyjeżdżają do naszej szkoły na przykład na coroczne spektakle wigilijne. Wielu z nich studiuje różne, w tym też i te bardzo oryginalne kierunki za granicą, m. in. w Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, czy też w Korei.
Przenosząc gimnazjum do nowej lokalizacji, w szkole podstawowej mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 47 w Legionowie będzie więcej pustych sal i tym samym więcej wolnej przestrzeni. Jak zamierzacie ją zagospodarować?
W dotychczasowej siedzibie, chcemy otworzyć zerówkę dla 6-latków przy działającej tu już od 17 lat szkole podstawowej. Dzieci 6-letnie uczymy aktywnymi, nowoczesnymi metodami i absolutnie nie w ławkach. Książka dla takich maluchów jest jedynie dodatkiem, nie celem. Pracujemy m.in. na klockach z serii „lego education”, przy 6-osobowych stolikach, a nie w 2-osobowych ławkach. Uczymy dzieci wizualizacji, zapamiętywania materiału i notowania przez rysunek, czy też tabliczki mnożenia poprzez grę w specjalnie stworzone do tego rodzaju nauki karty.
Dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów pod nowym „sportowym” adresem.