II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie ma 40 lat

AA_06468_wynik

40 lat minęło od rozpoczęcia działalności szkoły, która obecnie nosi nazwę II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie. Wydaje się, że to niewiele, zwłaszcza w porównaniu z czymś tak wiekowym jak 600-letni dąb Bartek, jednak 40 lat temu najmodniejszą fryzurą na zachodzie było afro, Lady Pank, nieznany jeszcze wtedy nikomu zespół, wydał swoją pierwszą płytę, a za szczyt polskiej motoryzacji uważany był fiat 126p.


Czas mija, widać to szczególnie po dynamicznej historii szkoły. Zatrzymać czas próbowała akademia, która odbyła się w murach Królewskiej Dwójki 27 września. Opowiedziano na niej historię taką jak ta:

Szkoła była budowana dwa lata, na popularnym wtedy i nowoczesnym jak na epokę planie bryły, od 1981 do roku 1983. Kiedy drzwi do niej, jak strony księgi, otworzyły się po raz pierwszy, do klas wbiegli uczniowie… podstawówki. I to nie był żaden błąd, placówka, którą obecnie znamy jako II Liceum, zaczęła swoją karierę jako Szkoła Podstawowa nr 6. To był pierwszy krok w dynamicznej karierze Królewskiej Dwójki. W całej historii szkoły jedyną grupą uczniów, która nie miała w niej zajęć, są studenci, ale nie uprzedzajmy faktów. „Szóstka” funkcjonowała sobie spokojnie przez dwanaście lat, kiedy w roku 1995 uznano, że nazywanie szkoły po prostu Szkołą jest nudne. Zorganizowano konkurs na wybór patrona, który wygrał Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Hetman Wielki Koronny, Zwycięzca spod Wiednia – Jan III Sobieski, pokonując innych godnych kandydatów jak np.: Jan Paweł II czy Kornel Makuszyński. Dwa lata później w 1997 do szkoły, tym razem chlubnie nazwanej, przyszli… licealiści. Natomiast w 1999 roku swoją edukację w szkole rozpoczęli… gimnazjaliści. Od 1983 do 2023 szkoła była drugim domem dla 5 dyrektorek, setek nauczycieli i tysięcy uczniów. W sumie szkolne mury opuściło około 10 tysięcy absolwentów.


Wielką uroczystość – Rubinowego Jubileuszu Szkoły – rozpoczęto Mszą Świętą, celebrowaną w Kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie, której przewodniczył ks. dr Maciej Miętek – Kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej, a także absolwent naszej szkoły z czasów, gdy jeszcze nazywano ją ,,Szóstką”. Gospodarzem duchowego spotkania był ks. Piotr Główka – proboszcz tutejszej parafii, a towarzyszyli mu ksiądz Dziekan – kanonik Grzegorz Kucharski oraz ks. Krzysztof Pawlukowski – dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Legionowie. Mszę odprawiono wspaniale, ministranci zorganizowali procesję wejścia, przekazanie darów, a to wszystko przy śpiewie szkolnego chóru złożonego z uczniów i nauczycieli. Obok gości dumnie prezentowały się również sztandary zaprzyjaźnionych legionowskich szkół. Po zakończonej mszy uczestnicy udali się do budynku szkoły przy ulicy Królowej Jadwigi 11. Kiedy wszyscy zajęli swoje miejsca, pani dyrektor Anna Lewandowska powitała zaproszonych gości, grono pedagogiczne, rodziców, pracowników administracji, emerytów, absolwentów i obecnych uczniów. Szczególnie gorąco i wielkimi brawami została przywitana pani Małgorzata Sujak – dyrektor szkoły w latach 2007-2014. Następnie głos zabrali Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Pan Piotr Zadrożny, Wicestarosta Powiatu Legionowskiego Pan Konrad Michalski, Przewodniczący Rady Powiatu, pan Leszek Smuniewski, pani Irena Bogucka, Prezes KZB Legionowo, a także przedstawiciele Rady Pedagogicznej i Samorządu Uczniowskiego. W pięknie udekorowanej na komnatę królewską sali gimnastycznej odśpiewano hymn państwowy, Gaude Mater, a także hymn szkolny autorstwa pana Zenona Durki. Jednakże największym uznaniem cieszyła się przygotowana specjalnie na tę uroczystość „Piosenka czterdziestolatki”. Goście poznali historię szkoły. Wręczono kwiaty wieloletnim i zasłużonym pracownikom szkoły. Słowa podziękowania skierowano również do przedstawicieli firm, które sponsorowały to wydarzenie. Było poważnie, ale też z przymrużeniem oka. Ostatnią częścią tego jubileuszu było przedstawienie teatralne – żywy obraz pt. ,,Uwaga! Król Jan przemawia” w wykonaniu uczniów klas 3b i 3d. Publiczność nagrodziła młodych aktorów bardzo gromkimi brawami.

„Skończyliśmy 40 lat, ale podobno życie zaczyna się po czterdziestce. Kolejne roczniki uczniów powodują, że ciągle mamy od 15 do 19 lat” – słowa pani dyrektor Anny Lewandowskiej pokazały to, co najważniejsze w historii i teraźniejszości szkoły – pielęgnowanie w sobie młodego ducha. Dzięki temu szkoła, przeżywająca swój dumny jubileusz, może jednocześnie cieszyć się z wieloletniej tradycji i z nową energią wejść w rok szkolny 2023/2024.

Autorzy tekstu: Krzysztof Jamanek klasa 4b, Filip Surwiłło klasa 1b
Autor zdjęć: Jacek Nodzykowski