Jak dobrze mieć sąsiada – zapominamy o tym. Seniorzy apelują

sasiad

fot. Chill Mimi via Foter.com / CC BY

Pamiętacie w latach naszej młodości, a było to przecież tak niedawno, piosenkę o takim właśnie tytule śpiewała Halina Kunicka i zespół Ali babki.

Pamiętam jak dziś słowa: Jak dobrze mieć sąsiada, on wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada i tak dalej. Tak w piosence, a jak w dzisiejszej rzeczywistości? Jak w życiu, bardzo różnie. Mamy przykłady pozytywne, ale tych jest bardzo mało, więcej jest negatywnych. Nie mówimy „dzień dobry”, wychodząc rano z domu i spotykając sąsiadów. Nie zawsze wiemy, jak nazywa się sąsiad mieszkający nad czy pod nami w bloku. Jeszcze gorzej jest w osiedlach domków jednorodzinnych. Wysokie płoty, żywopłoty na trzy i więcej metrów. Kontakty ograniczają się do machnięcia ręką w kierunku szybko przejeżdżającego samochodu z sąsiadami.

 

Ktoś  powie: przesadzasz facet. Trochę pewnie tak, ale z moich skromnych informacji, rozmów ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz z dyżurów dla legionowskich seniorów w ramach porad prawnych wiem, że legionowscy seniorzy mają coraz więcej problemów z nawiązaniem kontaktów czy znalezieniem dobrego sąsiada, kolegi, koleżanki, bratniej duszy. Na palcach jednej ręki mogę wymienić znane mi dobre praktyki w tym zakresie, które można by zaproponować innym do zastosowania. Jeszcze gorzej sprawa wygląda, jeśli spytamy młodzież o to, dlaczego nie mówi „dzień dobry” sąsiadom, dlaczego nie ustępuje miejsca starszej osobie w tramwaju czy w metrze.

Dlatego właśnie Legionowska Rada Seniorów wspólnie z Prezydentem Miasta Legionowo w lipcu tego roku napisała projekt do Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Ę, aby wspólnie przyjrzeć się temu tematowi. Do konkursu, w skali całego kraju, przystąpiło 26 samorządów i Rad Seniorów. Ostatecznie do projektu pod nazwą „ZOOM na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski” wybranych zostało 10 Rad Seniorów i Samorządów, w tym nasza Legionowska Rada i Samorząd.

Celem podjętych w ramach projektu działań będzie wzmocnienie współpracy rad seniorów z samorządem lokalnym, tak by miał on wyraz partnerski.

Od lipca zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, odbyliśmy wiele warsztatów, starając się przybliżyć i rozwiązać problem naszych dobrosąsiedzkich stosunków. Legionowska Rada Seniorów wraz z Urzędem Miasta Legionowo odbyła wiele spotkań z organizacjami pozarządowymi, zarządami osiedli, administracjami osiedli. Na styczeń zaplanowaliśmy spotkania z zarządami wspólnot mieszkaniowych.

Najważniejszy wniosek z dotychczasowych spotkań i rozmów w ramach realizowanego projektu, tj. problem izolacji, wykluczenia, zmniejszenia kontaktów między sąsiadami, występuje w Legionowie. Dotyczy on przede wszystkim osób 60+. Wielu osobom potrzebna jest pomoc – przede wszystkim tym, które tracąc swojego partnera życiowego, w większości przypadków stają się osobami wykluczonymi i doskwiera im samotność. Zadajemy sobie pytania: jak do nich dotrzeć, jak im pomóc, jak zdobyć ich zaufanie, w obliczu zagrożeń, przed którymi ostrzegają ich bliscy, często powtarzając: mamo, babciu – nie otwieraj drzwi nikomu, bo to może być złodziej lub oszust.

Liczymy na WAS drodzy Czytelnicy. Liczymy na wasze podpowiedzi, opinie, dobre rady, doświadczenie. Jak nie dopuścić do rozszerzania się tego zjawiska. Jak z satysfakcją zaśpiewać słowa piosenki „Jak dobrze mieć sąsiada”.

Roman BISKUPSKI,  Przewodniczący Legionowskiej Rady Seniorów

 

Miejska Rada Seniorów w Legionowie
Miejska Rada Seniorów w Legionowie jest przedstawicielstwem organizacji reprezentujących środowiska seniorów, emerytów, rencistów oraz instytucji realizujących na ich rzecz zadania. Celem działania Rady jest integracja i wspieranie środowiska seniorów oraz reprezentowanie zbiorowych interesów tej grupy na zewnątrz. Wszyscy członkowie pełnią swoje funkcje społecznie.
Do zadań Rady należy m.in. inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji społecznej seniorów oraz do pełnego zaspokojenia potrzeb tej grupy społecznej, podejmowanie działań zmierzających do wykorzystania potencjału i czasu ludzi starszych na rzecz inicjatyw środowiskowych, w tym w zakresie kultury i edukacji, opiniowanie lokalnych rozwiązań prawnych dotyczących sytuacji seniorów, doradztwo w zakresie zabezpieczenia społecznego, opieki zdrowotnej, pomocy socjalnej i usług opiekuńczych.