Radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych bardzo zgodnie i negatywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie wprowadzenia od 5 marca 2025 r. nocnej prohibicji w Legionowie, czyli zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu, obejmującego wszystkich przedsiębiorców, poza tymi, którzy prowadzą na terenie miasta m. in. bary i restauracje. Samorządowcy twierdzą, że uruchomienie takiej reglamentacji wcale nie ograniczy konsumpcji tego rodzaju trunków w naszym mieście, w związku z czym wprowadzanie takich martwych zakazów mija się z celem.
W poniedziałek, 16 grudnia 2024 r. radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych negatywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w Legionowie. Projekt tej uchwały przewiduje zakazanie sprzedaży detalicznej alkoholu przez wszystkich przedsiębiorców, poza tymi, którzy prowadzą na terenie naszego miasta m. in. bary i restauracje w godzinach pomiędzy 22, a 6 od 5 marca 2025 r. Zakazem tym mieliby być objęci przedsiębiorcy prowadzący w Legionowie na ogół czynne do godziny 23 sklepy marki Żabka, 2 sklepy nocne i 2 całodobowe stacje paliw.
Żaden z radnych z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych nie wydał pozytywnej opinii dla projektu uchwały w powyższym brzmieniu, 6 radnych wstrzymało się w tej sprawie od wydania opinii, natomiast 8 kolejnych wyraziło swój sprzeciw wobec wprowadzenia w Legionowie tego rodzaju ograniczeń. Ostateczna decyzja w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w Legionowie zapadnie przed Wigilią już w najbliższy piątek, 20 grudnia 2024 r. Podejmie ją cała Rada Miasta Legionowo.
Ponad 95 procent legionowian chce wprowadzenia nocnej prohibicji
Podczas posiedzenia wskazanej komisji merytorycznej władze Legionowa tłumaczyły, że projekt uchwały w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w naszym mieście powstał w konsekwencji przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami, których wyniki jednoznacznie ujawniły, że aż 95 procent legionowian uczestniczących w tym sondażu jednoznacznie opowiedziało się za wprowadzeniem takiej reglamentacji w naszym mieście. O szczegółowych wynikach tego przeprowadzonego w dniach od 9 do 24 października 2024 r. sondażu informowaliśmy w tej wiadomości.
Statystyki interwencji służb dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej
– Wyniki ankiety wskazują, że mieszkańcy zauważają problem z nadmiernym spożyciem alkoholu i chcą wprowadzenia zmian dotyczących nocnej sprzedaży alkoholu na terenie miasta. W związku z powyższym zasięgnięto informacji i opinii służb porządkowych, tj. policji i Straży Miejskiej (SM), które wykazały celowość podjęcia takich ograniczeń. W okresie od 1 stycznia do 20 listopada 2024 r. Komenda Powiatowa Policji (KPP) w Legionowie odnotowała 633 interwencje wobec osób będących w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. W omawianym okresie na 52 interwencje dotyczące spożywania alkoholu w miejscu publicznym, zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej aż 43 miały miejsce w godzinach pomiędzy 22, a 6. W tym samym czasie SM w Legionowie odnotowała 71 interwencji z udziałem osób w stanie nietrzeźwości, które zostały doprowadzone do stołecznego ośrodka dla osób nietrzeźwych lub do miejsca zamieszkania – pisze w uzasadnieniu do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie Anna Szczepłek, zastępczyni prezydenta Legionowa. – Z uwagi na powyższe, ograniczenie godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych powinno przyczynić się do poprawy ładu i porządku publicznego, bezpieczeństwa oraz sprzyjać poprawie wizerunku miasta – dodaje następnie pani wiceprezydent.
To hipokryzja, z uwagi na co weekend organizowane w urzędzie zakrapiane alkoholem dyskoteki! – ocenia radny Kalman
Większość radnych z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych nie podzieliła tej argumentacji. Samorządowcy podnosili, że wprowadzenie zakazu nocnej sprzedaży detalicznej alkoholu w Legionowie m. in. nie wpłynie na zmniejszenie konsumpcji tego rodzaju trunków przez legionowian, może przyczynić się do rozwoju tzw. szarej strefy, czy też skierować mieszkańców do barów i restauracji, które wieczorami i nocami wciąż mogłyby takie napoje serwować. – Próba wprowadzenia nocnej prohibicji w Legionowie jest ze strony miejscowego urzędu hipokryzją. Przecież co weekend na terenie tej instytucji odbywają się zakrapiane alkoholem dyskoteki – zauważył radny Michał Kalman z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). – Klienci tego klubu też zakłócają porządek publiczny. Dostaję sygnały, że wokół liceum mieszczącego się vis a vis urzędu i funkcjonującej w nim dyskoteki należałoby zbudować płot, aby powstrzymać gości tego klubu przed załatwianiem pod tą szkołą swoich potrzeb fizjologicznych i miłosnych – dodał radny Sławomir Traczyk.
Do sprawy będziemy wracać.