Korekta na milion złotych

5204496a62140.jpg

 

31 kwietnia upłynął termin składania przez radnych oświadczeń majątkowych. Uwagę przykuło oświadczenie Radnego Artura Źuchowskiego, którego korekta warta jest przeszło milion złotych. – Wszystkiemu winna róźna interpretacja przepisów przez radców prawnych – zarzeka się radny.

11 maja złoźyliśmy do UM Legionowo wniosek o dostęp do informacji publicznej dotyczący oświadczenia majątkowego radnego Artura Źuchowskiego (Porozumienie Samorządowe). Zapytanie do Biura Rady Miasta zostało skierowane przed opublikowaniem oświadczeń w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej. Chcieliśmy dowiedzieć się gdzie zatrudniony jest radny z powodu zbliźającego się głosowania nad uchwałą rady miasta dotyczącą rozwiązania z nim umowy o pracę w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym. Jak dowiedzieliśmy się u dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich w Legionowie ks. Mariana Nycza, rozwiązanie umowy o pracę związane jest z chęcią zatrudnienia na stanowisku pedagoga szkolnego księdza z zakonu Salezjan a takźe niezadowoleniem z pracy pedagoga Artura Źuchowskiego. Dyrekcja chciała wykonać ten zabieg w czasie przekształcania liceum i gimnazjum salezjańskiego w zespół szkół. Polskie ustawodawstwo chroni radnego i kaźdorazowo Rada Miasta musi wyrazić zgodę na rozwiązanie takiej umowy. W ostatnim czasie taka sytuacja miała miejsce w przypadku radnej Agaty Zakliki, a w poprzednich kadencjach dotyczyła Konrada Doroszkiewicza.

Gdy tylko odebrałem dom

13 maja (stempel Urzędu Miasta), tuź po złoźonym przez nas zapytaniu radny Źuchowski złoźył korektę do swojego oświadczenia majątkowego. – Wiązanie korekty oświadczenia z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej złoźonym przez Gazetę Powiatową jest mało uprawnione – powiedział nam Radny Artur Źuchowski. Korekta w oświadczeniu była istotna. Dom o szacowanej wartości 700 tys. złotych, działka warta według radnego 300 tys. złotych. Radny zapomniał takźe wpisać do swojego oświadczenia uposaźeń pobieranych z tytułu pełnienia mandatu radnego. – Radcy prawni podają róźne interpretacje dotyczące wpisywania nieruchomości [domu jednorodzinnego – przyp red.]. Myślałem, źe nieukończonego domu nie muszę umieszczać w oświadczeniu. 5 maja budowa domu dobiegła końca, więc postanowiłem złoźyć korektę do oświadczenia – tłumaczy radny. Przez ostatnie trzy lata wykazywał w oświadczeniach majątkowych kredyt zaciągnięty na budowę domu ale samej nieruchomości juź nie. – To nie ma znaczenia czy dom jest ukończony, czy nie. Ma określoną wartość, moźe być przedmiotem umowy sprzedaźy, a oświadczenia mają na celu ujawnianie składników majątkowych, w których posiadanie wszedł radny w czasie pełnienia swojej funkcji – odpowiada Anna Wojciechowska, prawnik Fundacji im. Stefana Batorego. Dlaczego radny nie wpisał do deklaracji świadczeń z tytułu diety radnego? – To z powodu pośpiechu, zupełnie niewytłumaczalnego dla mnie – odpowiedział radny Źuchowski.

Doświadczenie zobowiązuje

Artur jest doświadczonym radnym, ze zdziwieniem przyjąłem, źe popełnił błędy tego kalibru – powiedział Leszek Smuniewski, przewodniczący klubu radnych Porozumienie Samorządowe. – Deklaruję, źe na najbliźszym spotkaniu klubu [poniedziałek 23 maja godz. 17.00 – przyp. red.] ta sprawa zostanie poruszona – zapowiedział Smuniewski.

W oświadczeniach majątkowych umieszczona jest informacja o konsekwencjach karnych za podanie nieprawdy lub jej zatajenie (art. 233 § 1 KK). Oświadczenia majątkowe radnych trafiają do Przewodniczącego Rady, który przegląda dokumenty i przekazuje je do publikacji w BiP a takźe przekierowuje je do Urzędu Skarbowego. Korekta oświadczenia majątkowego radnego Źuchowskiego trafiło do Urzędu Skarbowego. – Jeśli zajdzie podejrzenie, źe dokumenty są niezgodne z prawdą a takźe w przypadku podejrzenia złoźenia oświadczenia zatajającego prawdę naczelnik Urzędu Skarbowego występuje do Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie o kontrolę oświadczenia majątkowego – powiedziała Ewa Lisowska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie. Dopóki radnemu nikt nie udowodni, źe świadomie próbował wprowadzić w błąd organy kontrolne, jego zachowanie moźna rozpatrywać tylko w kategoriach braku powagi dla pełnionych obowiązków.

K. Grodek

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 21

  1. Jest członkiem KOMISJI BUDŻETU I FINANSÓW RADY MIASTA i takie jest Porozumienie Samorządowe.
    Radny od 2002 roku i nie wie jak wypełnić oświadzczenie majątkowe?. Urząd Skarbowy powinien też prześwietlić jego działalność gospodarczą, jaką prowadzi. Nie ma nawet samochodu.

  2. „niezadowoleniem z pracy pedagoga Artura Żuchowskiego” Ciekawe dlaczego chcieli zwolnić go ze szkoły czyżby jako nauczyciel się nie sprawdzał? Bez sensu przepis. Przez następne lata będzie uczył dzieci chroniony przez innych radnych. Wychowania obywatelskiego! Skandal.

  3. Taki człowiek prowadzi z dziećmi lekcje z wiedzy o społeczeństwie – HAŃBA!!!.

  4. Trzeba zrobić pikiete przed szkołą i nie wpuścić go na lekcje z dziećmi. Wszyscy go łatwo poznają po tym zdjęciu wyżej.

  5. Przed pikietą pod szkołą trzeba sprawdzić plan lekcji kiedy jest w szkole. Zeby nie stać cały dzień, bo nie wiadomo kiedy przyjdzie.

  6. zadzwońcie do księdza dyrektora on wam chętnie powie 🙂

  7. Radni nie będą decydowali kto będzie wychowywał dzieci w szkołach, a zwłaszcza taka jedna z czerwoną głową jak język diabła. A ten pepe to niech idzie do lekarza od głowy.

  8. pepe = w.iwo

  9. Komitet organizacyjny ustalił że miejsce zbiórki na pikietę będzie za samem, między blokami przy pętli autobusów na Sowińskiego bo na samej pętli są kamery. Termin i czas trwania pikiety zostanie ustalony na zebraniu przedstawicieli Kół.

  10. PS=Porozumienie szatana

  11. Przeciętnego człowieka za milion to od razu by zamknęli, a że radny to już bardziej skomplikowane.

  12. Wniosek jest prosty radni Porozumienia Samorządowego nie nadają się nawet do nauczania dzieci- resztą niech zajmie się Urząd Skarbowy. To już druga w ostanim czasie kompromitacja tej grupy- pierwsza z policjantem. Czy oni powinni dalej reprezentować mieszkańców Legionowa?. Według mnie nie!. Jak mają trochę honoru i odpowiedzialności, to powinni zrzec się mandatu radnego. Prezes Porozumienia Samorządowego Smogorzewski, jak zwykle nie zajmuje stanowiska w takich sprawach, albo nabiera wody w usta. Przyjdą wybory już na jesieni i wyborcy rozliczą ich- zakamuflowane PO.

  13. Przewodniczacy Rady Miasta Klejment miał obowiązek sprawdzić oświadczenie radnego, jak tego nie zrobił- to do dymisji!. Jaja sobie robią z ukrywania majątku za milion złotych.

  14. To już jest degrengolada władzy w mieście. PO+PS precz z miasta!!!!!.

  15. Nie ma co się denerwować, bo to jest taki klasyczny efekt psychologiczny. Wygrali wybory z taką przewagą, że myślą, że ciemny naród kupi wszystko i czują się bezkarni. W pewnym momencie ten „ciemny” naród zrobi z nimi porządek i będą karni- to tylko kwestia krótkiego czasu.

  16. Gdy dorosnę, zostanę posłem!!!!. Pan Poseł Mariusz Błaszczak zaprasza mieszkańców Legionowa, na spotkanie w dniu 5 czerwca o godzinie 16 w sali widowiskowej Liceum Salezjańskiego ul. Mickiewicza 35a. Temat spotkania: sprawy lokalne i prywatyzacja PEC.

  17. ~ten pan właśnie został dyrektorem gimnazjum na Pradze ?

  18. ~ten pan właśnie został dyrektorem gimnazjum na Pradze ?

  19. ~ten pan właśnie został dyrektorem gimnazjum na Pradze ?

  20. ~ten pan właśnie został dyrektorem gimnazjum na Pradze ?

  21. Zgoda rady na rozwiązaniu umowy dotyczy tylko kwestii rozwiazania stosunku pracy z powodu działalnosci jako radny (musi być powód powiązany funkcją radnego)
    a w innym przypadku normalnie można rozwiązać umowę o pracę z radnym.

Dodaj komentarz