W tym roku przebudowane zostaną ulice: Jagiellońska, Sobieskiego i Parkowa w Legionowie. Radni legionowscy oraz mieszkańcy przy okazji prezentacji projektu prosili o naniesienie kilku poprawek. Starostwo obiecało pochylić się nad problemami. Po miesiącu sprawdzamy, które z wniosków uda się wprowadzić w życie, a które nie mają szans realizacji.
Starostwo Powiatowe w Legionowie jest autorem projektu przebudowy ul. Jagiellońskiej, Parkowej i Sobieskiego, który ma zapewnić lepszą płynność ruchu i zwiększyć bezpieczeństwo dla pieszych. Na ten cel zdobyło ok. 3 mln zł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Pozostałą część kosztów, pokryje Starostwo i Urząd Miasta Legionowo.
Komisja i konsultacje
Gotowy projekt został przedstawiony radnym legionowskim pod koniec minionego roku. W lutym 2013 roku odbyły się też konsultacje społeczne. Przewodniczący Rady Miasta Janusz Klejment, wysłał do starostwa prośbę o naniesienie kilku koniecznych wg rady zmian. Większość z nich dotyczyła poprawy bezpieczeństwa dzieci, budowy azylu pod Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2, przeniesienia słupa trakcyjnego na Parkowej, budowy ścieżki rowerowej na odcinku Jagiellońska – Jana Kazimierza oraz zwiększenia ilości miejsc parkingowych wzdłuż ul. Jagiellońskiej. 12 lutego odbyły się konsultacje społeczne w sali szkoły przy ul. Jagiellońskiej. Chcieliśmy sprawdzić, czy urzędnicy wzięli pod uwagę informacje otrzymane tam od mieszkańców.
Żądania radnych odrzucone
Wspomniane prośby legionowskich radnych zostały niestety odrzucone pismem Wicestarosty Roberta Wróbla. W piśmie z 11 stycznia 2013 roku uprzejmie poinformował, że nie jest możliwe wykonanie azylu dla uczniów ZS nr 2 na przejściu dla pieszych w ulicy Parkowej przy ulicy Kordeckiego z powodu zbyt wąskiego pasa drogowego (do 7 m) i kolizje z infrastrukturą techniczną podziemną i naziemną. Nie wyraził też zgody na wybudowanie ścieżki rowerowej w ul. Jagiellońskiej na odcinku od Kazimierza Wielkiego do Warszawskiej. Jako powód podaje m.in. ograniczoną szerokość pasa drogowego, chodniki, zatoki i zjazdy. – Dodatkowy element w postaci ścieżki rowerowej powodowałby konieczność zawężania lub likwidacji innych elementów zagospodarowani pasa drogowego lub wywłaszczenia części nieruchomości przyległych do pasa drogowego – tłumaczył przyczyny wicestarosta. Nie wyraził też zgody na zwiększenie ilości miejsc parkingowych. Obiecał, że ponieważ w przyszłości w ul. Jagiellońskiej przeprowadzona zostanie modernizacja sieci energetycznej, będzie wnioskował o przeniesienie słupa z ronda przy ZSP nr 2.
Przyjęte wnioski
Miesiąc po zebraniu z mieszkańcami otrzymaliśmy też odpowiedzi, które z wniosków zgłoszonych na konsultacjach społecznych mają szansę realizacji. – Zarządca powiatowych dróg weźmie pod uwagę sugestie mieszkańców, dotyczące oznakowania przejść dla pieszych na ul. Krakowskiej (w okolicach ul. Gnieźnieńskiej) oraz na ul. Sobieskiego (w okolicach przedszkola „Bajkowy Dom” – między stacją paliw i ul. Krasińskiego) podczas opracowywania nowych projektów przebudowy tych odcinków drogi powiatowej nr 1825W. Obydwa te miejsca znajdują się poza terenem, który jest objęty inwestycją – odpowiedziała rzecznik Starostwa Joanna Kajdanowicz. Ostatecznie po lutowych konsultacjach społecznych, podjęto decyzje, że wprowadzone zostaną korekty dotyczące odwodnienia ul. Skorupki. – Powiat zbada i rozważy również, po zasięgnięciu opinii ekspertów, możliwość zamontowania sygnalizacji pulsacyjnej na ul. Parkowej przy przejściu dla pieszych w okolicach ul. Kordeckiego – przypomina rzecznik.
Gdzie parkować?
Co jednak z miejscami parkingowymi? Czy Legionowo zyska czy straci przy tym remoncie? O to martwią się przede wszystkim przedsiębiorcy z ul. Jagiellońskiej, którym zlikwidowany zostanie chodnik przy skrzyżowaniu Jagiellońska/Piłsudskiego, to tam zwykle parkowali ich klienci. W trakcie konsultacji dostali oni obietnicę możliwości usunięcia skarpy i utwardzenia terenu we własnym zakresie.
50 miejsc
Jak twierdzi rzecznik Starostwa Powiatowego w Legionowie, Joanna Kajdanowicz, obecnie wzdłuż ulicy Jagiellońskiej zlokalizowanych jest 142 miejsc parkingowych. – Po przebudowie na ul. Jagiellońskiej będzie 192 oznakowanych miejsc parkingowych, dodatkowo na przeciwko Szkoły Podstawowej Nr 2 powstanie wzmocniony chodnik, na którym, bez kolizji z ruchem pieszym, będzie można parkować, co da co najmniej kilkanaście dodatkowych miejsc – informuje rzecznik. Jak obiecuje starostwo, będą trwały też konsultacje dotyczące zwiększenia liczby miejsc parkingowych w okolicach siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.
Iwona Wymazał