Kurs z oświadczeń majątkowych zbiera swoje plony

Urząd Miasta Legionowo

UM w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Kurs z wypełniania oświadczeń majątkowych, jakie odbyli m.in. legionowscy radni i urzędnicy na początku roku zebrało swoje plony. Zamiast ubiegłorocznych 17, jedynie 7 radnych błędnie uzupełniło swoje oświadczenia majątkowe za 2012r. Rzadziej mylili się również urzędnicy z legionowskiego Ratusza.

 

Oświadczenia majątkowe za 2011r. wzorowo wypełniło tylko 5 radnych – Marta Bogucka, Agnieszka Borkowska, Małgorzata Luzak, Andrzej Piętka i Mirosław Pachulski. Pozostałym 18 radnym zdarzyło się popełnić mniejsze, czy też większe gafy, nazywane przez pracowników urzędów skarbowych błędami formalnymi. O kłamstwo skarbowe żaden z lokalnych radnych na szczęście nie był podejrzewany.

Jak dobrze wypełnić oświadczenia majątkowe?

Liczne błędy w oświadczeniach majątkowych za 2011r. – nie tylko u legionowskich radnych – stały się przesłanką do zorganizowania w połowie lutego br. dobrowolnego kursu z prawidłowego wypełniania rubryk oświadczeń majątkowych dla radnych i urzędników z całego powiatu legionowskiego. Szkolenie prowadzone było przez specjalistów z urzędów skarbowych rok rocznie kontrolujących oświadczenia majątkowe lokalnych włodarzy.

Dla 10 radnych kurs okazał się strzałem w dziesiątkę

Szkolenie ułatwiające lokalnym włodarzom przebrnięcie przez gąszcz zawiłych rubryk oświadczeń majątkowych okazało się w przypadku legionowskich radnych strzałem w przysłowiową dziesiątkę. W tym roku, na 23 radnych, tylko 7 z nich błędnie wypełniło swoje oświadczenia majątkowe za 2012r. Najpoważniejszy błąd popełnił radny Zdzisław Koryś. Według US w L-wie nie wskazał on wszystkich swoich dochodów, uzyskanych w 2012r. Poważnie pomylili się też radni Bogdan Kiełbasiński i Kazimierz Płaciszewski. Radny Bogdan Kiełbasiński nie określił tytułu prawnego do domu, w którym mieszka, nie podał prawidłowych wartości swoich działek oraz nie wypełnił rubryki o ewentualnie posiadanym gospodarstwie rolnym. Z kolei radny Kazimierz Płaciszewski nie ujawnił swoich dochodów z udziałów posiadanych w gospodarstwie rolnym. Zapomniał też, że dom, w którym mieszka stoi przecież na działce. Podobny błąd popełnił także radny Leszek Smuniewski. Radny Józef Dziedzic nie wskazał tytułu prawnego do domu, wykazanego w swoim oświadczeniu. Oprócz tego, 2 radnych nie wypełniło kompletnie swoich oświadczeń majątkowych za 2012r. Radny Piotr Topczewski zapomniał o odpowiednim uzupełnieniu rubryki o udziałach w spółkach handlowych, zaś radny Andrzej Piętka nic nie wpisał w polu informującym o posiadaniu papierów wartościowych.

Prezydent dał plamę…

Prezydent Roman Smogorzewski popełnił błąd w swoim oświadczeniu majątkowym za 2012r. Nie wpisał bowiem do niego działki, na zakup której zaciągnął w 2012r. kredyt. Sam kredyt na zakup nieruchomości został zaś prawidłowo wykazany.

Urzędnicy spisali się na medal

Mniej pomyłek pojawiło się w oświadczeniach majątkowych za 2012r. złożonych przez podwładnych prezydenta Romana Smogorzewskiego. Na 20 lokalnych urzędników, jedynie Elżbieta Kiełbasińska, szefowa Wydziału Edukacji i Sportu UM Legionowo i Magdalena Szczepanowska, zastępca kierownika Referatu Dochodów UM Legionowo popełniły błędy w swoich oświadczeniach. Pierwsza z urzędniczek nie podała kwoty zgromadzonych oszczędności oraz wartości i tytułu prawnego do jednej ze swoich nieruchomości. Druga z kolei zapomniała o swoich dodatkowych poza-urzędowych dochodach.

Edytowany: 15.06 21.11.2013
Artykuł edytowany w zakresie łącznej liczby legionowskich radnych. Oczywisty błąd rachunkowy, nie mający wpływu na sens artykuły pojawił się ponieważ informacje dotyczące Przewodniczącego Janusza Klejmenta (też radnego) zostały dostarczone do redakcji na odrębnej kopii.