Polscy brydżyści zdobyli 2 złote medale podczas 16. World Bridge Games, czyli najbardziej prestiżowej imprezy w tej dyscyplinie sportu. Wśród laureatów złotego krążka w kategorii open jest 51-letni Rafał Jagniewski, mieszkaniec Legionowa.
World Bridge Games, czyli olimpiada brydżowa, jest najbardziej prestiżową imprezą sportową w brydżu. Organizowana jest co 4 lata z udziałem narodowych reprezentacji z całego świata. Na przełomie października i listopada 2024 r. odbyła się 16. edycja olimpiady. Zorganizowano ją w stolicy Argentyny, czyli w Buenos Aries.
Rozgrywki w Buenos Aires stoczono w czterech kategoriach. W dwóch z nich, Polacy wywalczyli złoto. – Zwłaszcza imponujący jest triumf w kategorii otwartej, gdzie na drodze Polaków w półfinale stanęła rankingowo najlepsza drużyna świata, Szwajcarzy – donosi serwis internetowy pt. Przegląd Sportowy Onet. – W kategorii open w finałowym meczu przeciwko Włochom, Polacy wygrali 207 do 156. Polska reprezentacja open występowała w składzie: Krzysztof Buras, Kamil Nowak, Przemysław Janiszewski, Wojciech Strzemecki, Rafał Jagniewski i Wojciech Gaweł. W drużynach mieszanych polska reprezentacja pokonała w meczu finałowym Chiny wynikiem 195 do 184, występując w składzie Katarzyna Dufrat i Piotr Zatorski, Danuta Kazmucha i Maciej Hutyra oraz Justyna Żmuda i Piotr Marcinowski – informuje Przegląd Sportowy Onet.
W gronie polskich mistrzów świata wyłonionych podczas ostatniej międzynarodowej olimpiady brydżowej jest 51-letni Rafał Jagniewski, wieloletni mieszkaniec Legionowa. Przygodę z tą dyscypliną sportową rozpoczął on w wieku 14 lat – na początku w gronie rodzinnym, potem przyszedł czas na występy na arenie turniejowej. Legionowianin zaczął reprezentować Polskę w brydżu sportowym na różnego rodzaju zawodach o zasięgu krajowym, europejskim i światowym już jako nastolatek i dwudziestoparolatek. W 1994 r. zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy Juniorów, 4 lata później, czyli w 1998 r. został indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów.
Brydż sportowy wciąż jest częścią życia Rafała Jagniewskiego. Przez dziesiątki lat uprawiania tej dyscypliny sportowej udało mu się wywalczyć najbardziej prestiżowe tytuły w tej dyscyplinie sportowej, takie jak m. in. World International Master, European Master i Arcymistrza Międzynarodowego. Rafał Jagniewski jest też wielokrotnym medalistą w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata rozgrywanych w tej dyscyplinie sportowej w różnych kategoriach.
Brydż sportowy
Brydż jest grą logiczną z użyciem kart. Do gry potrzebna jest pełna talia 52 kart podzielonych na cztery kolory: kier, karo, trefl, pik, każdy z 13 kartami. Biorą w niej udział 4 osoby tworzące 2 zespoły dwuosobowe rywalizujące ze sobą. Celem pary graczy jest uzyskanie lepszego wyniku punktowego od rywali. – Podstawową różnicą między brydżem sportowym – wymiennie nazywanym porównawczym – a towarzyskim jest to, iż zagranych kart nie zbiera się ze stołu, a jedynie odkłada przed sobą, aby po zakończonym rozdaniu odłożyć swoje karty w odpowiednie przegródki w pudełku i przekazać graczom na innym stole, którzy rozegrają to samo rozdanie z zachowaniem takiego samego układu kart. O wyniku rywalizacji nie decyduje zatem szczęśliwy przydział kart, a skuteczność z jaką gracze potrafią je wykorzystać. Wyniki są bowiem porównywane pomiędzy wszystkimi zawodnikami biorącymi udział w danej rywalizacji. Szczęście ma niewielki wpływ na wyniki i dotyczy jedynie tego, że w danym rozdaniu możemy trafić na przeciwnika w lepszej lub gorszej dyspozycji – dowiadujemy się ze strony internetowej Poznańskiego Klubu Brydżowego.
Zdjęcia: Rafał Jagniewski, archiwum własne, Fundacja Bridge for Business