Wystarczyło, że dyrekcja mieszczącego się przy ulicy Jagiellońskiej w Legionowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych (PZSiPS) ogłosiła termin rekrutacji do działającego w ramach tego zespołu oświatowego przedszkola specjalnego, a już zawiązał się komitet kolejkowy. Przez nadchodzących kilka dni, czyli do poniedziałku, 3 marca 2025 r. będzie on pilnował kolejki przez 24 godziny na dobę. Miejsc w tym przedszkolu jest bowiem tylko 7.
Rekrutacja do przedszkola specjalnego przy Jagiellońskiej w Legionowie
W drugiej połowie lutego 2025 r. dyrekcja mieszczącego się przy ulicy Jagiellońskiej w Legionowie PZSiPS ogłosiła termin rekrutacji do działającego w ramach tego zespołu oświatowego przedszkola specjalnego. Dokumenty aplikacyjne dzieci mają być przyjmowane od poniedziałku, 3 marca 2025 r. od godziny 8 do czwartku, 13 marca 2025 r. do godziny 14. Co ważne, o przyjęciu danego dziecka do tej placówki będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Jest to informacja o tyle istotna, ponieważ wolnych miejsc w tej placówce oświatowej jest tylko 7 – jedno dziecko może zostać przyjęte do grupy dla dzieci ze spektrum autyzmu, a kolejnych, nie więcej jak 6 do grupy dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym i ze sprzężeniami.
Za czym kolejka ta stoi? PRL-owskie rozwiązania wróciły w kolejce po miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami w przedszkolu specjalnym
Rekrutacja do przedszkola specjalnego działającego w ramach PZSiPS ruszy za kilka dni. Zapotrzebowanie na edukację realizowaną w tej jedynej w powiecie legionowskim placówce publicznej za darmo jest ogromne, głównie z uwagi na rosnącą liczbę dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami mieszkających w naszym regionie. Stąd też, na kilka dni przed rozpoczęciem tego procesu kwalifikacyjnego, niczym „za komuny” zawiązał się komitet kolejkowy, w którym rodzice dzieci z niepełnosprawnościami przed budynkiem tej placówki pilnują kolejki przez 24 godziny na dobę.
Nie możemy różnicować dzieci ze względu na rodzaj niepełnosprawności, ponieważ byłoby to działaniem dyskryminacyjnym – podnosi szefostwo PZSiPS w Legionowie
Redakcja Gazety Powiatowej poprosiła dyrekcję PZSiPS w Legionowie o komentarz w tej sprawie. – Doskonale rozumiemy, jak duże jest zapotrzebowanie na edukację specjalną w naszym powiecie. Nasza placówka jest jedyną publiczną tego typu w regionie, a jej możliwości lokalowe i kadrowe są niestety ograniczone. Każdego roku staramy się, aby proces rekrutacji był jak najbardziej sprawiedliwy i przejrzysty. Dlatego też jedynym kryterium przyjęcia pozostaje kolejność zgłoszeń – nie możemy różnicować dzieci ze względu na rodzaj niepełnosprawności, ponieważ byłoby to działaniem dyskryminacyjnym – podkreśla Katarzyna Kacprzak, dyrektorka PZSiPS w Legionowie. – Zdajemy sobie sprawę, że rodzice, chcąc zapewnić swoim dzieciom miejsce w naszym przedszkolu, ustawiają się w kolejkach na długo przed rozpoczęciem rekrutacji. To tylko potwierdza, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju edukację. W związku z tym nasza rekrutacja odbywa się wcześniej, niż do przedszkoli ogólnodostępnych tak, aby rodzice dzieci, które się nie dostaną, mieli jeszcze możliwość udziału w rekrutacji do innych placówek. Obecna sytuacja wynika również z faktu, że dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą dłużej pozostawać w przedszkolu i szkole – rodzice mogą wydłużyć edukację przedszkolną do 9. roku życia, a później edukację szkolną nawet do 24. roku życia. To rozwiązanie jest niezmiernie ważne, ponieważ po zakończeniu edukacji liczba dostępnych miejsc w placówkach wspierających dorosłe osoby z niepełnosprawnościami jest wciąż ograniczona. Choć w ostatnich latach sytuacja w naszym powiecie uległa poprawie – powstało kilka Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko – to jednak nadal jest to niewystarczające, aby zaspokoić istniejące potrzeby. Wiele rodzin stoi przed wyzwaniem znalezienia odpowiedniego wsparcia dla swoich dorosłych dzieci po zakończeniu edukacji, dlatego tak istotne jest zapewnienie jak najdłuższego dostępu do edukacji specjalnej – dodaje.
Nie wykluczają uruchomienia rekrutacji elektronicznej w latach kolejnych
– Jesteśmy otwarci na usprawnienia w procesie rekrutacji i przeanalizujemy możliwość wprowadzenia zapisów drogą elektroniczną w kolejnych latach, co mogłoby ułatwić rodzicom składanie wniosków. Jednak na ten moment procedura pozostaje bez zmian. W pełni rozumiemy trudną sytuację rodzin dzieci z niepełnosprawnościami i dokładamy wszelkich starań, aby w miarę naszych możliwości zapewnić im jak najlepsze warunki edukacyjne – sygnalizuje Katarzyna Kacprzak, kierująca PZSiPS w Legionowie.
Aktualnie, w ramach działających w PZSiPS w Legionowie przedszkola oraz szkół podstawowej i tej przysposabiającej do pracy uczy się około 170 dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.