Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie sprawdzi legalność 6 uchwał podjętych przez legionowski samorząd w marcu 2020r. Chodzi o przepisy dotyczące m. in. podwyższenia kapitału zakładowego miejskiej spółki KZB Legionowo, zamiaru likwidacji filii nr 3 biblioteki miejskiej, czy też przedłużenia umowy dzierżawy dla jednego z legionowskich przedsiębiorców.
Przybliżmy. Sesja miejska odbywająca się w dniu 26 lutego 2020r. została przerwana z powodów technicznych, radni kontynuowali spotkanie 2 marca 2020r. Podczas tych 2-dniowych obrad podjęto łącznie 16 uchwał. Legalność części z nich została ostatnio zakwestionowana przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Chodziło o 6 uchwał podjętych 2 marca 2020r., w których widniał zapis, że wchodzą one w życie 26 lutego 2020r. Tak się stało w przypadku uchwał m. in. podnoszącej o 280 tys. zł kapitał zakładowy miejskiej spółki KZB Legionowo, oznajmiającej zamiar likwidacji filii nr 3 miejskiej biblioteki, czy też tej zezwalającej na dzierżawę jednej z miejskich nieruchomości. Wśród zakwestionowanych przez wojewodę uchwał nie znalazła się jednak ta, która budziła największe kontrowersje wśród radnych i mieszkańców tj. ta zezwalająca na lokalizację dużego osiedla mieszkaniowego wzdłuż torów kolejowych przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie.
Wojewoda zarzuca złamanie zapisów ustawy o samorządzie gminnym
Rozbieżności w datach przyjęcia i wejścia w życie ww. uchwał zgłosił w skardze skierowanej do wojewody mazowieckiego radny Dariusz Petryka. W międzyczasie zostały one naprawione przez członków prezydium rady – jednak bez trybu przegłosowania tych zmian w formie autopoprawki. Na to właśnie zwraca uwagę organ nadzorczy, jakim dla legionowskiego samorządu jest wojewoda mazowiecki. W skierowanej 10 grudnia 2020r. do legionowskiego magistratu skardze na wcześniej wymienione 6 uchwał zarzuca on złamanie przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Nad sprawą w najbliższym czasie pochyli się WSA.