Legionowo. 200-letni dąb „Stanisław” rosnący na osiedlu Jagiellońska nowym pomnikiem przyrody (zdjęcia)

Stanisław dab 1

Dąb Stanisław przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 42 w Legionowie, fot. GP/ms

Pomnikiem przyrody stał się właśnie dąb „Stanisław” z osiedla Jagiellońska w Legionowie. To liczące około 200 lat drzewo rośnie na granicy 2 prywatnych działek znajdujących się przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 42. Dzięki objęciu go ochroną prawną, przyszłe pokolenia legionowian będą mogły zobaczyć jego piękną rozłożystą koronę i przy okazji poznać znaczenie i pochodzenie imienia Stanisław.

Okaz zdrowia ma 200 lat

Dąb szypułkowy „Stanisław” jest wyjątkowym okazem wśród legionowskich drzew. Wyróżniają go wyjątkowe walory estetyczne i krajobrazowe. Drzewo, którego wiek eksperci oszacowani na około 200 lat, znajduje się obecnie w bardzo dobrej kondycji, posiada dobrze wykształcone pędy tworzące zwartą, okrągłą i rozłożystą koronę. – Ten liczący około 200 lat i mierzący 22 metry dąb szypułkowy posiada pień o grubości 3,2 metra, a także rozłożystą na 24 metry koronę – takich ustaleń dokonano w ekspertyzie stanu zdrowotnego tego pięknego drzewa. Według poproszonych o diagnozę ekspertów, dąb zasługuje na ochronę. Objęcie drzewa tą szczególną opieką pozwoli na jego zachowanie dla przyszłych pokoleń.

 

Stań się sławnym!

Dąb „Stanisław” rośnie na granicy dwóch zabudowanych prywatnych posesji przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 42 w Legionowie, nieopodal skrzyżowania tej ulicy z ulicą księdza Augustyna Kordeckiego. Mimo utrudnionego dostępu do tego drzewa, jest ono doskonale widoczne dla zwiedzających, zwłaszcza od strony ulicy Zygmunta Krasińskiego. Właścicielka działki, na której rośnie ten dąb, we wniosku o ustanowienie go pomnikiem przyrody, zasugerowała legionowskim włodarzom nazwanie go „Stanisławem”. – Stanisław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, popularne już w średniowieczu. Wywodzi się od słów oznaczających „stań się sławnym”, oznacza tego, który jest sławą swego rodu lub sławny z racji posiadania pięknego stanu. Z tych względów właścicielka uznała, że jest to właściwe imię dla tak okazałego i pięknego drzewa, które długo jeszcze będzie ozdobą okolicy – dowiadujemy się z uzasadnienia uchwały, która pod koniec czerwca tego roku z wspomnianego dębu formalnie ustanowiła nowy legionowski pomnik przyrody.