Legionowo. W 2025 r. 55 procent śmieci do recyklingu? W połowie listopada odbędzie się tzw. Narada Obywatelska w ratuszu

śmieci osiedle sobieskiego

Kontenery na śmieci na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, fot. Grupa Legionowo Facebook (archiwum GP)

Jeśli miasto Legionowo nie podda śmieci recyklingowi na poziomie 55 procent w 2025 r., to zapłaci kary finansowe, a legionowianie poniosą ich koszty! – alarmują legionowscy urzędnicy. Z uwagi na to, że poziom recyklingu śmieci w naszym mieście w 2023 r. ukształtował się na bardzo niskim, bo wynoszącym tylko 21 procent poziomie, w połowie listopada 2024 r. w ratuszu zorganizowana zostanie tzw. Narada Obywatelska o selektywnej zbiórce odpadów i środowisku. Będzie to cykl spotkań, podczas których legionowianie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie obowiązku selektywnej zbiórki śmieci i wypracować rekomendacje dla urzędników w kwestii osiągnięcia wymaganych poziomów ich recyklingu.

Wymagane prawem poziomy recyklingu śmieci

Zbiórka oraz zagospodarowanie odpadów komunalnych stają się co raz większym wyzwaniem dla polskich samorządów, głównie na skutek wprowadzania nowych regulacji prawnych w tym zakresie przez Unię Europejską oraz przez polski parlament. Osiągnięcie wskaźnika tzw. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych z poziomu 25 procent w 2022 r. do 55 procent w 2025 r. i 65 procent w 2035 r., a w przypadku bioodpadów zredukowanie tzw. współczynnika składowania z poziomu 40 procent w 2023 r. do 10 procent w 2035 r. jest dla nich nie lada osiągnięciem. Z uwagi na powyższe, polskie samorządy muszą podejmować działania uwzględniające nowe, wysoko efektywne metody przetwarzania odpadów i ich zbiórki. Co więcej, działania takowe muszą charakteryzować się minimalnym wpływem na środowisko i maksymalnym ograniczeniem kosztów energii, potrzebnej do ich prowadzenia.

Legionowianie mogą zapłacić surowe kary, jeśli nie będą prawidłowo segregować śmieci!

Od 2025 r. samorządy będą musiały poddawać odpady recyklingowi na poziomie co najmniej 55 procent. Co ważne, mówimy o recyklingu, nie tylko o selektywnej zbiórce. Inaczej samorządy będą musiały zapłacić kary. Tymczasem w Legionowie recyklingowi poddawanych było w 2023 r. niespełna 21 procent odpadów. Zatem osiągnięcie tego poziomu będzie niezwykle trudne – informują legionowian miejscy urzędnicy na łamach ostatniego numeru wydawanego przez miejscowy magistrat miesięcznika pt. Puls Miasta, dodając zarazem, że kosztami tych kar finalnie obciążeni zostaną mieszkańcy.

 

Co zrobić, aby w 2025 r. poddać śmieci recyklingowi na poziomie aż 55 procent?

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, w połowie listopada 2024 r. w ratuszu zorganizowana zostanie tzw. Narada Obywatelska o selektywnej zbiórce odpadów i środowisku. Będzie to cykl spotkań, podczas których legionowianie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie obowiązku selektywnej zbiórki śmieci i wypracować rekomendacje dla urzędników w kwestii osiągnięcia wymaganych poziomów ich recyklingu. Ci bowiem są gotowi do podjęcia dodatkowych działań zmierzających do wypracowania w Legionowie wymaganych prawem poziomów recyklingu śmieci. Aby wiedzieć, jakie dokładnie należy w tej sprawie podjąć kroki, stworzono ankietę, którą przekazano do wypełnienia legionowianom. Pytania zawarte w tym kwestionariuszu i udzielone na nie przez mieszkańców odpowiedzi mają natomiast posłużyć lepszemu przygotowaniu tzw. Narady Obywatelskiej o selektywnej zbiórce odpadów i środowisku.

Na poniższej fotografii można zapoznać się z pełną treścią tej ankiety.

Terminy spotkań w ramach tzw. Narady Obywatelskiej o selektywnej zbiórce odpadów i środowisku

Spotkania w ramach tzw. Narady Obywatelskiej o selektywnej zbiórce odpadów i środowisku odbędą się w czwartek, 14 listopada 2024 r. oraz w piątki, 15 i 22 listopada 2024 r.