Aby mogło dojść do dalszej rozbudowy Galerii Gondola niezbędna jest zmiana przepisów przestrzennych obowiązujących w centrum Legionowa. Z wnioskiem o dopuszczenie w tej lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych oraz budynków o wysokości dochodzącej do 28 metrów wystąpił Jerzy Petz, który jest właścicielem kliniki Mediq, Galeri Gondola i większości pustych działek położonych na wspomnianym obszarze.
Większość niezabudowanych działek na tyłach Galerii Gondola i Błękitnego Centrum należy do Jerzego Petza, właściciela Kliniki Mediq i samej Galerii Gondola, na którą od dawna ma plany rozbudowy. Aby powiększenie tego obiektu handlowego było formalnie możliwie, niezbędne są zmiany przepisów regulujących zabudowę w tym rejonie.
Aby przybliżyć się do realizacji tej inwestycji, Jerzy Petz zwrócił się ostatnio do rady miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla łącznie 13 działek odgraniczonych ulicami Piłsudskiego, Jagiellońską, Słowackiego i Mrugacza w Legionowie. Zmiana tych zapisów miałaby umożliwić w tym miejscu budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m² oraz dopuścić tam zabudowę nie wyższą niż 23 metry, zaś na 30 procentach powierzchni nie wyższą niż 28 metrów.
Zdaniem wnioskodawcy zaproponowane zmiany są zgodne z wytycznymi studium miejskiego z 2017r., które na wskazanym przez niego terenie przewiduje lokalizację właśnie takich wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. – Galeria Gondola jest jednym z centralnych punktów handlowych i gastronomicznych, a w niedalekiej przyszłości wraz z otwarciem pierwszego kina w Legionowie przez największą sieć kin w Polsce – spółkę Helios S.A. stanie się również jednym z centralnych punktów rozrywkowych dla mieszkańców Legionowa. Planowana inwestycja polegająca na rozbudowie galerii Gondola wpisuje się w związku z tym w podstawowe założenia strategiczne gminy, wyrażone w uchwalonym w 2017r. studium – pisze Jerzy Petz we wniosku o zmianę mpzp w centrum Legionowa.
Radni „przemeblują” centrum Legionowa?
Wniosek o zmiany przestrzenne w centrum Legionowa wpłynął do rady miasta. Prawdopodobnie, przekazany on jednak zostanie do prezydenta, jako organu inicjującego takie zmiany. W tym samym czasie, rada miasta zleci prezydentowi niemal identyczną procedurę przestrzenną, tyle że odnoszącą się do nieco większej powierzchni, bo sięgającej aż do ul. Warszawskiej i Sowińskiego. Do sporządzenia nowego mpzp dla tych terenów radni chcą przystąpić jeszcze w sierpniu.
Czasochłonna procedura
Czas związany z kompleksowym opracowaniem i wdrożeniem zmian przestrzennych w centrum Legionowa będzie z pewnością długi. Na przykład, w przypadku terenów położonych na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na które to ziemie ma się rozbudować handlowy Maxim, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez radę miasta minęły blisko 3 lata.