Legionowo. 65 wniosków do projektu planu ogólnego dla całego miasta. Co dalej?

legionowskie blokowiska

Bloki w Legionowie, fot. GP/ms (archiwum)

Władze Legionowa analizują wnioski złożone przez mieszkańców do projektu planu ogólnego dla całego miasta. Przekażą je następnie projektantom, którzy opracują ten dokument. Potem, zostanie on skonsultowany z mieszkańcami, zaś na samym końcu samorząd go uchwali, nadając mu tym samym moc obowiązującą.

Pod koniec maja 2024 r. legionowski samorząd drogą uchwały zapoczątkował procedurę sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe, pochodzące z 2017 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Informowaliśmy o tym dość szczegółowo w tej i w tej wiadomości.

Złożono 65 wniosków

Po podjęciu powyższej uchwały rozpoczęto zbieranie wniosków wśród legionowian do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych. Mieszkańcy mogli je składać w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie do 20 sierpnia 2024 r. – W ramach tego elementu można było napisać, jak chcielibyśmy, żeby poszczególne tereny były zagospodarowane – czy powinny być przeznaczone na mieszkania, usługi, czy zieleń – wyjaśniają urzędnicy na łamach najnowszego numeru wydawanego przez magistrat miesięcznika pt. Puls Miasta. – Łącznie złożonych zostało 65 wniosków. Obecnie są one rozpoznawane i zostaną przedstawione projektantom – dodają następnie. Potem, wszystkie te wnioski zostaną umieszczone na wykazie dołączonym do projektu planu ogólnego. Obok każdego z nich pojawi się też informacja z propozycją ich rozpatrzenia wraz z uzasadnieniem. Będzie to brane pod uwagę przez miejskich radnych podczas uchwalania tego strategicznego z punktu widzenia przestrzennego rozwoju lokalnego dokumentu.

Będą jeszcze konsultacje społeczne

Kolejnym etapem tej dość skomplikowanej i czasochłonnej, bo wymagającej udziału społeczeństwa procedury będzie organizacja konsultacji społecznych, podczas których tak mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi do rozwiązań przestrzennych zaplanowanych w planie ogólnym dla całego Legionowa. – Niezmiernie ważne jest dla nas poznanie zdania każdego mieszkańca w sprawie planu ogólnego. Tych, którzy nie zdążyli złożyć swoich wniosków w sierpniu uspokajam. Będziemy jeszcze przeprowadzali konsultacje, w których będą mogli wyrazić swoje uwagi, obawy czy opinie. Jeśli więc ktoś teraz nie miał konkretnego pomysłu, będzie mógł go wyrazić później. W planie ogólnym najistotniejszym elementem dla mieszkańców jest z pewnością wyznaczenie stref planistycznych, czyli zakończenie pewnej uznaniowości w zagospodarowaniu przestrzennym miasta. Bo to, o czym najczęściej rozmawiają ze mną mieszkańcy, to ograniczenie intensywnej zabudowy przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni zielonych. Dlatego zachęcam wszystkich i każdego z osobna do jak najaktywniejszego uczestnictwa w procesie powstawania planu ogólnego gminy – komentuje na łamach informatora zastępca prezydenta Legionowa, Mirosław Grabowski.

 

Na końcu uchwała

Ostatnim etapem tworzenia przepisów przestrzennych będzie uchwalenie planu ogólnego dla Legionowa przez Radę Miasta Legionowo. W sesji, na której ten dokument będzie przyjmowany, tak jak zresztą i w każdej innej mogą aktywnie uczestniczyć obywatele, przez co mogą mieć wpływ na ostateczny kształt tych reform przestrzennych. Po uchwaleniu planu ogólnego dla Legionowa zacznie on obowiązywać.

Co to jest plan ogólny?

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. – Plan ogólny będzie miał bardzo zwięzły, techniczny charakter. Odniesie się przede wszystkim do dopuszczalnych na danym terenie funkcji oraz parametrów zabudowy. Dlatego jest on niezwykle ważny, bo przesądzi, gdzie na terenie miasta będzie mogła powstać zabudowa, jaki jej rodzaj będzie mógł się pojawić i gdzie będzie w ogóle ona zakazana. Określi nieprzekraczalne parametry każdej inwestycji. Co najważniejsze, wyreguluje te sprawy dla przyszłych mpzp, które będą musiały być z nim zgodne. Plan ogólny i mpzp to różne dokumenty planistyczne, które będą funkcjonowały równolegle. Plan ogólny gminy będzie dokumentem tworzonym dla całej gminy, będzie wskazywał katalog funkcji dla poszczególnych terenów oraz wskaźniki zagospodarowania. Mpzp jest dokumentem bardziej szczegółowym, zawierającym ustalenia dotyczące m. in. linii zabudowy, linii rozgraniczających, kształtowania przestrzeni publicznych. Uchwalenie planu
ogólnego nie spowoduje automatycznej zmiany mpzp. Przeznaczenie terenu ustalone w mpzp będzie obowiązywało do czasu zmiany tego mpzp – wyjaśniają w najnowszym Pulsie Miasta tę dość zwiłą materię legionowscy urzędnicy.