Legionowo. Alkoholu nie napijesz się i nie kupisz w miejscu, które znajduje się bliżej niż 30 metrów od szkoły, przedszkola i kościoła?

whiskey-461872_1280

Sprzedaż alkoholu w Legionowie może się odbywać w odległości nie mniejszej, niż 30 metrów od obiektów chronionych, takich jak szkoły, przedszkola, czy kościoły. Odległość ta ma być liczona w najkrótszy możliwy sposób tj. od drzwi wejściowych instytucji lub bram wejściowych w przypadku ich ogrodzenia, do drzwi wejściowych punktów, w których sprzedawany lub spożywany jest alkohol.

Legionowski samorząd w związku z wątpliwościami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych doprecyzował zasady usytuowania punktów, w których sprzedawany i podawany jest alkohol od obiektów chronionych takich jak szkoły, przedszkola, placówki oświatowo-wychowawcze, kościoły i kaplice. Uchwałę w tej sprawie podjęto 25 maja 2022r. Radni przesądzili, że odległość między tymi punktami musi wynosić przynajmniej 30 metrów.

 

Jak policzyć te 30 metrów?

Sprzedaż i spożywanie alkoholu w Legionowie może się odbywać w odległości nie mniejszej, niż 30 metrów od obiektów takich jak m. in. szkoły, przedszkola, czy kościoły. Dystans ten ma być liczony w najkrótszy możliwy sposób tj. od drzwi wejściowych obiektów chronionych lub bram wejściowych w przypadku ogrodzenia tych obiektów do drzwi wejściowych lokali, w których sprzedawany i spożywany jest alkohol. Chodzi tu o odległość do m. in. sklepów posiadających w swoim asortymencie alkohol, czy też do barów lub restauracji, w których wysokoprocentowe trunki spożywane są na miejscu. – Najkrótsza droga dojścia oznacza dojście po terenie dopuszczonym do ruchu pieszego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym – zastrzegają legionowscy radni w podjętej kilka dni temu uchwale.

20 metrów od szkoły to za mało. Czy wystarczy 30 metrów?

Doprecyzowanie dystansu dzielącego punkt sprzedaży alkoholu i obiekt chroniony np. szkołę ma pomóc w lepszym wypełnianiu w Legionowie zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Inne polskie samorządy, które w swoich uchwałach, tę odległość określały na poziomie minimum 20 metrów musiały się zmierzyć z koniecznością ich unieważnienia. Sądy administracyjne uznawały bowiem, że tak określony dystans pomiędzy tymi punktami oznacza bardzo bliskie, bezpośrednie ich sąsiedztwo i z pewnością nie ogranicza dostępności alkoholu. Taki sposób uregulowania tej kwestii, w ich ocenie w oczywisty sposób kłócił się z koniecznością realizowania obowiązku ograniczania dostępności do alkoholu, w szczególności w stosunku do osób nieletnich. Sędziowie podkreślali, że odległość tego rzędu oznacza iluzoryczną i nieefektywną realizację celów wspomnianej ustawy.