Kamica żółciowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, przepukliny powłok brzucha, wole tarczycowe, guzy piersi, jajników, mięśniaki macicy, niepłodność, endometrioza, nietrzymanie moczu, czy też zaćma – operacje z powodu wskazanych chorób będą wykonywane w filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Legionowie. Placówka rozpocznie działalność leczniczą już w styczniu 2022r.
Kontynuujemy cykl, w którym szczegółowo opowiadamy o chorobach leczonych w filii WIM na legionowskich Piaskach. Tym razem ujawniamy szczegóły diagnostyki i leczenia najpowszechniejszych chorób z zakresu m.in. chirurgii, ginekologii i okulistyki. Na najważniejsze pytania legionowian z powyżej wskazanego zakresu odpowiadają ordynatorowie wybranych oddziałów WIM w Legionowie, dr n. med. Rafał Marszałek, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, dr hab. n. med. Artur Rogowski, kierownik Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Endoskopowej oraz dr n. med. Mateusz Tłustochowicz, kierownik Oddziału Chirurgii Okulistycznej.
dr n. med. Rafał Marszałek, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej w WIM w Legionowie
dr hab. n. med. Artur Rogowski, kierownik Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Endoskopowej w WIM w Legionowie
dr n. med. Mateusz Tłustochowicz, kierownik Oddziału Chirurgii Okulistycznej w WIM w Legionowie
Proszę podać najważniejsze choroby z zakresu chirurgii ogólnej, ginekologii i okulistyki, którymi będziecie się zajmować w szpitalu w Legionowie. Jak je będziecie leczyć?
Na oddziale chirurgicznym zajmiemy się leczeniem takich chorób jak m.in. kamica oraz ostre i przewlekłe stany zapalne pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, przepukliny powłok brzucha, choroby tarczycy, przytarczyc oraz piersi. Będziemy tu wykonywać m.in. biopsje chirurgiczne i laparoskopie diagnostyczne. Na oddziale ginekologicznym będą natomiast leczone m. in. guzy jajników, wodniaki jajowodów, mięśniaki, polipy i rozrosty macicy, niepłodność, ciąże pozamaciczne, endometrioza, nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki dna miednicy, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, patologie szyjki macicy i sromu. Tutaj będziemy wykonywać m.in. operacje z dostępu brzusznego tj. laparoskopie i laparotomie, operacje drogą pochwową, histeroskopie, wyłyżeczkowanie diagnostyczne kanału szyjki i jamy macicy, konizacje szyjki macicy, usunięcie zmian na sromie, polipów szyjki macicy, wycinki z tarczy szyjki oraz marsupializacje ropni gruczołu Bartholina. Oddział okulistyczny zajmie się natomiast leczeniem zaćmy i zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Tutaj też mogą trafić diabetycy z cukrzycowym obrzękiem plamki. Tym pacjentom w ramach odpowiednich programów lekowych, będziemy podawać m.in. zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. Co ważne, w szpitalu w Legionowie będzie też działać Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Lekarze anestezjolodzy będą wykonywać znieczulenia do wszystkich ww. zabiegów, będą także monitorować stan pacjentów podczas operacji. Specjalistyczny i nowoczesny sprzęt oraz wysoko wykwalifikowana kadra zapewnią też opiekę nad pacjentem w stanie zagrożenia życia. Aparatura znajdująca się na tym oddziale umożliwi bowiem leczenie niewydolności wielonarządowej za pomocą nowoczesnych technik pozaustrojowych.
Czy na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Legionowie trafią tylko zoperowani w tej placówce pacjenci? Czy znajdzie się tam miejsce dla chorych przywożonych przez pogotowie ratunkowe?
Wskazany oddział będzie przyjmować chorych w stanie zagrożenia życia z innych oddziałów szpitala w Legionowie, jego izby przyjęć oraz pacjentów przekazanych z innych szpitali. Osoby przywiezione przez pogotowie ratunkowe lub zgłaszające się do szpitala będą przyjmowane i leczone w tym oddziale jeżeli będzie tego wymagać ich stan zdrowia.
Jak będzie wyglądać opieka anestezjologiczna nad pacjentami operowanymi w trybie planowym w szpitalu w Legionowie?
Po ustaleniu terminu operacji pacjenci kwalifikowani będą do znieczulenia w Poradni Anestezjologicznej. Konsultacja taka będzie miała na celu umożliwienie wychwycenia innych problemów zdrowotnych, które mogą wymagać diagnostyki przed planowaną operacją. W przypadku dobrze kontrolowanych chorób przewlekłych omówione zostaną zasady ewentualnej modyfikacji leczenia w okresie poprzedzającym operację. Ponadto anestezjolog wyda zalecenia odnośnie przygotowania do operacji w celu minimalizacji ryzyka powikłań. Omówione będą ewentualne wątpliwości chorego dotyczące znieczulenia. Zespół anestezjologiczny będzie również współodpowiedzialny za leczenie najczęstszych problemów po operacji – bólu pooperacyjnego oraz pooperacyjnych nudności i wymiotów.
Czy na pozostałe szpitalne oddziały, w tym na ten chirurgiczny, karetki będą mogły przywozić pacjentów w tzw. ostrych stanach? Jeśli tak, to o jakich przykładowych okolicznościach medycznych mówimy?
Karetki będą mogły transportować do szpitala w Legionowie osoby wymagające pilnej pomocy w zakresie oferowanym przez szpital. Oddział Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych w Legionowie będzie należał do systemu ratownictwa medycznego ze szczególnym ukierunkowaniem na diagnostykę i leczenie chorych ze wstępnym rozpoznaniem ostrego zespołu wieńcowego. W Oddziałach Chirurgii oraz Ginekologii Małoinwazyjnej i Endoskopowej będzie możliwe leczenie zabiegowe pacjentów wymagających zabiegu w trybie nagłym w zakresie możliwości szpitala.W przypadkach wymagających bardziej szczegółowej diagnostyki lub leczenia interdyscyplinarnego pacjenci kierowani będą do szpitala WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie. Należy podkreślić, że leczenie ostrych stanów położniczych w drugim lub trzecim trymestrze ciąży nie będzie możliwe z powodu braku oddziału położniczego z traktem porodowym w strukturze szpitala. W ramach hospitalizacji ciężarnych będziemy oferować diagnostykę i leczenie patologii jedynie pierwszego trymestru ciąży. Do szpitala będą też mogli trafić chorzy ze stanami ostrymi w zakresie okulistyki. Dolegliwości takie jak np. zapalenia spojówek, ciała obce w oku, drobne urazy, czy też ostre stany okulistyczne będą zaopatrywane w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Pacjenci ze stanami nagłymi w zakresie okulistyki, wymagający poważniejszych interwencji, będą natomiast kierowani do szpitala WIM w Warszawie. Państwowy System Ratownictwa Medycznego zostanie powiadomiony o strukturze szpitala w Legionowie.
W jaki sposób tzw. stabilni pacjenci trafią na oddziały chirurgii, ginekologii i okulistyki szpitala w Legionowie?
W zakresie chirurgii pacjenci będą mogli zgłosić się do Poradni Chirurgicznej i Chorób Piersi ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Tam, po konsultacji chirurgicznej podjęte będą decyzje odnośnie sposobu dalszego leczenia. W razie konieczności leczenia operacyjnego pacjenci skierowani zostaną na oddział z wyznaczonym terminem operacji, po odpowiednim przygotowaniu w warunkach ambulatoryjnych. Pacjentki ze skierowaniem do operacji na oddziale ginekologicznym będą w pierwszej kolejności zgłaszać się do Poradni Ginekologicznej celem konsultacji oraz wyznaczenia terminu operacji. Ponadto, pacjenci w przypadkach wymagających udzielenia doraźnej pomocy chirurgicznej lub ginekologicznej m.in. leczenia zabiegowego będą przyjmowani do odpowiednich oddziałów za pośrednictwem izby przyjęć szpitala w Legionowie. Poradnia okulistyczna w ramach AOS będzie przyjmować wszystkich pacjentów okulistycznych zgłaszających się ze skierowaniem. Dysponujemy pełną aparaturą diagnostyczną. Chorzy z zaćmą, zwyrodnieniem plamki związanej z wiekiem i z cukrzycowym obrzękiem plamki będą leczeni chirurgicznie w szpitalu WIM w Legionowie. Pozostałe procedury chirurgiczne w zakresie okulistyki będą wykonywane w szpitalu WIM w Warszawie.
Szefostwo WIM w Warszawie tłumaczy zasady, którymi kierowano się przy organizacji struktury medycznej szpitala w Legionowie:
Według klasycznych reguł organizacji szpitalnictwa podmiot leczniczy – szpital szczebla powiatowego – jest placówką zorganizowaną na bazie oddziałów zachowawczych i zabiegowych zdolnych do rozwiązania większości podstawowych problemów zdrowotnych populacji rejonu odpowiedzialności. Postęp medycyny, a wraz z nim wyodrębnienie nowych dziedzin medycyny oraz rozwój bazy placówek medycznych mających bezpośredni wpływ na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców, spowodowały korektę dotychczasowej rzeczywistości rynku zdrowia. Jak dowodzi jednak dobra praktyka zarządzania w ochronie zdrowia, odejście od klasycznego sposobu organizacji szpitala powinno być realizowane w sposób nader wyważony, tj. uwzględniający doraźne potrzeby, ale również racje stojące po stronie wcześniejszych doświadczeń. Stąd na etapie planowania potrzeb finansowo- rzeczowych inwestycji polegającej na budowie szpitala w Legionowie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o zatwierdzeniu koncepcji struktury szpitala w jego obecnym kształcie. W docelowym rozwiązaniu oddziały zabiegowe – chirurgia, ginekologia i okulistyka – są jednostkami wpisującymi się w potrzeby zdrowotne mieszkańców. Jednocześnie, jako wysunięte ramiona klinik WIM dają możliwość prowadzenia terapii skoordynowanej i kompleksowej. W praktyce oznacza to, że każdy chory, który trafi do oddziału zabiegowego szpitala w Legionowie będzie miał okazję skorzystać z szerokiej oferty dostępnych na miejscu usług medycznych. Jednocześnie, w razie konieczności poszerzenia zakresu terapii, postępowanie takie niejako automatycznie będzie kontynuowane w szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie. Nadrzędną ideą, która zdecydowała o sposobie i warunkach organizacji i funkcjonowania szpitala w Legionowie, obok jego publicznego charakteru, było zapewnienie potrzebującym chorym dostępu do całodobowej opieki w kluczowych dla bezpieczeństwa zdrowotnego dziedzinach medycyny. Naszą ofertę wyróżniać będzie zarówno zdolność do reagowania na nagłe zdarzenia zdrowotne, jak i działania o charakterze zachowawczym i profilaktycznym. Szeroka gama usług realizowanych z udziałem kompetentnego personelu oraz przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego, w jaki dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej będzie wyposażony szpital w Legionowie.
Opracowano na podstawie pytań od legionowian nadesłanych do władz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.