Legionowo. Badają, jak legionowskie powietrze szkodzi mieszkańcom

dym-komin-zanieczyszczenie-powietrza-750x500

fot. GP/kg

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) zaniepokojeni dużym zanieczyszczeniem powietrza w Legionowie pod koniec ubiegłego roku uruchomili program naukowy „Zdrowe Legionowo”. Jego celem jest zbadanie, jaki wpływ na zdrowie mieszkańców Legionowa i okolic ma zanieczyszczone powietrze, którym oddychają.

Pierwszym etapem programu była rekrutacja kandydatów, którzy zgodziliby się poddać 3-krotnym badaniom. W tym celu osoby zainteresowane musiały wypełnić ankietę, w której pytani byli o miejsce zamieszkania i stan zdrowia. Do osób, które spełniały kryteria, rozesłane zostały zaproszenia na badania w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Od tego czasu kilkanaście osób przeszło już pierwsze badania kardiologiczne (kardiografia impedancyjna) i  spirometryczne. Pobrana została od nich krew w celu zbadania stężenia IgE, co pozwoli ocenić stopień alergii. Dodatkowo badani poddani zostali nebulizacji roztworem soli kuchennej, co miało na celu wywołanie odksztuszania wydzieliny zalegającej w głębokich obszarach płuc. W tak zebranej plwocinie badana  będzie zawartość sadzy.

3 krotne badania

Wszystkie te testy przeprowadzane będą u każdego uczestnika łącznie 3 razy – przed sezonem grzewczym, w trakcie i po jego zakończeniu. Pozwoli to ocenić, w jakim stopniu zanieczyszczone powietrze upośledza funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia. To właśnie zimną, kiedy mieszkańcy wielu domów jednorodzinnych palą w piecach, Legionowo bije rekordy jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Aby badania przyniosły wymierne efekty, lekarze muszą 3-krotnie przebadać 100 osób. Zbiorcze wyniki badań opublikowane zostaną w czasopiśmie medycznym i każdy będzie miał do nich dostęp. Dodatkowo jeśli lekarze u uczestników badań wykryją chorobę układu krążenia lub oddechowego, badani zostaną objęci specjalistyczną opieką medyczną przez personel szpitala.

 

Pomiary zanieczyszczenia powietrza

Równolegle z badaniami mieszkańców prowadzone będą pomiary zanieczyszczenia powietrza. Wyniki nie będą jednak zbierane ze stacji pomiaru znajdującej się przy ul. Zegrzyńskiej, bowiem w tamtejszym punkcie dane zaniżone są niekiedy nawet 4-krotnie. Specjalna stacja pomiarowa w najbliższych dniach zamontowana zostanie na jednaj z działek w centrum miasta.

Jak może szkodzić powietrze?

Stała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze pociąga za sobą szereg poważnych konsekwencji chorobowych i przyczynia się do rozwoju m.in. astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, alergii czy też chorób układu sercowo – naczyniowego. Mikroskopijne cząsteczki pyłów o małej średnicy (PM – 2,5um) przyczyniają się do miejscowego uszkodzenia błony śluzowej oskrzeli, prowadzą do zalegania śluzu w oskrzelach oraz destrukcji miąższu płuca. Wpływa to niekorzystnie na wydolność oddechową, doprowadza do upośledzenia tolerancji wysiłku fizycznego, duszności, a także ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych i wirusowych. Jak konkretnie szkodzi legionowskie powietrze, dowiemy się za rok, jak tylko lekarze podsumują wyniki swoich badań.

Maski przeciwpyłowe

Dodatkowo już jesienią dwóch biegaczy z powiatu legionowskiego sprawdzi, ile zanieczyszczeń pochłaniają nasze płuca podczas biegania na „świeżym” powietrzu. Dowiemy się tego sprawdzając stan filtrów w maskach przeciwpyłowych, które będą zakładać na swoje treningi. Bądźcie uważni, bo niebawem na łamach GP pojawi się konkurs, w którym do wygrania będzie maska przeciwpyłowa od firmy Respro.