Wiele wskazywało, że w legionowskim okręgu wyborczym nr 17 o mandat radnego będzie ubiegał sie jeden kandydat – aktor i debiutujący polityk Adam Aksamit. Po przedłużeniu naboru, zgłosiło się tu dodatkowych 5 kandydatów.
Wszystko się może zdarzyć…
Nabór kandydatów na radnych przedłużony m. in. w okręgu wyborczym nr 17 tydzień (do 13 października) przez Miejską Komisję Wyborczą (MKW) w Legionowie, narobił sporego zamieszania na dotychczasowych miejskich listach wyborczych. W ostatecznym oficjalnym rozrachunku okazało się, że jak dotąd „bezkonkurencyjny” okręg wyborczy nr 17 na tle wszystkich 23 legionowskich jest jednak najbardziej „konkurencyjny”. O tylko 1 mandat radnego z 17-ki walczy bowiem obecnie najwięcej, bo aż 6 kandydatów w mieście.
Aż 6 nowych twarzy w legionowskiej polityce
I tak, już za niespełna miesiąc (16 listopada) z 25-letnim Adamem Aksamitem z Komitetu Wyborczego Wyborców (KWW) Prezydenta Romana Smogorzewskiego zmierzą się inni debiutujący w mieście politycy 65-letni Henryk Stankiewicz z KWW Prawa i Sprawiedliwości (PiS), 22-letni Damian Piaścik z KWW Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS), 30-letnia Anna Sułkowska z KWW Etyki i Prawa (EiP), 32-letni Marcin Pietuch z KWW Wspólnota Lokalna (WL) oraz 22-letni Mariusz Podgórski z KWW Młodzi dla Legionowa (MdL). Dotychczas żaden z 6 kandydujących z 17-ki do legionowskiej rady zawodowo nie zajmował się polityką. W większości są to młodzi ludzie, w trakcie lub świeżo co po studiach, niekoniecznie jednak nauk politycznych.
Pechowa trzynastka
Legionowskim wyborcom jako pierwszy z nich przedstawił się 25-letni Adam Aksamit, utalentowany aktor z zacięciem reżyserskim, szef fundacji „Czas Kultury” i „Teatru 13” . Wyborcy jego rywali jeszcze nie kojarzą. Ani w lokalnych mediach i w sieci, ani też na ulotkach, plakatach i wielkogabarytowych billboardach, ani widu, ani słuchu o rozpoczętych przez nich kampaniach wyborczych.
Aktor, dziennikarka, logistyk czy urbanista?
Jedną z bardziej kojarzonych w mieście kontrkandydatek Adama Aksamita jest współpracująca na co dzień z lokalnym tygodnikiem „To i owo Legionowo” 30-letnia Anna Sułkowska z KWW EiP. W internetowych mediach społecznościowych m. in. Facebooku (fb) uaktywnił się też ostatnio jeden z najmłodszych kandydatów na radnego z 17-ki, mianowicie 22-letni Damian Piaścik z KWW NM NS. Ten uśmiechnięty i pełen zapału student gospodarki przestrzennej, posiadający już nawet własną firmę budowlaną, jako radny chce przenieść wiedzę i pomysły ze studiów m. in. w atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni rodzimych blokowisk i rewitalizację parku im. św. Jana Pawła II. Dla jego rówieśnika, Mariusza Podgórskiego z KWW MdL, logistyka z renomowanej wojskowej uczelni, rada miejska stanie się zaś narzędziem do realizacji pomysłów urbanizacyjnych legionowian z jego pokolenia.
Cudze szczęście w oczy kole?
Pozostałych 2 kandydatów na radnych w 17. legionowskim okręgu do rejestrowano z list 2 dużych wojewódzkich komitetów wyborczych. 65-letniego Henryka Stankiewicza zgłosił KWW PiS, zaś 32-letniego Marcina Pietucha KWW WL. Ich autorskie pomysły na rozwój Legionowa okażą się z pewnością co do meritum zbieżne z programem wyborczym ich partyjnych zwierzchników.
Znają ich na Norwida?
Kim „de facto” są nowe twarze w legionowskiej polityce i czy ich właściciele faktycznie nadają się do rządzenia tak dużym miastem, powinni najlepiej wiedzieć legionowianie mieszkający w 17. okręgu wyborczym, wytyczonym poniekąd w bliskim sąsiedztwie ratusza miejskiego, wśród m. in. kilku spółdzielczych wieżowców przy ulicach Cypriana Kamila Norwida, Leśnej, Piotra Wysockiego i Ogrodowej.
Jest wiele do zrobienia na 17. „kwadracie” wyborczym
Obrazując zasięg wyborczy legionowskiej 17-ki stwierdzić można, że w całości leży ona w obrębie kierowanego przez mł. asp. Dariusza Wilarskiego 4. policyjnego rewiru dzielnicowego, zaś w jej sercu znajduje się kościół parafialny pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wraz z przylegającym parkiem im. św. Jana Pawła II. 17. 1-mandatowy „kwadrat” wyborczy dość precyzyjnie wyznaczają odcinki 4 głównych ulic Jana III Sobieskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ogrodowa i lewostronna Warszawska (numery parzyste od nr 64 do 80). Znajdują się w nim obiekty użyteczności publicznej, takie jak np. zespół szkolno-przedszkolny „Millennium”, przylegająca do myjni „Karcher” część tekstylna targowiska miejskiego, pizzerie „Grafitti”, „Papay” i „Biesiadowo”, stacje benzynowe „Shell” i „Orlen” oraz „Polomarket”. Warto też wspomnieć, że przy głównym skrzyżowaniu na wlocie do miasta w zasięgu wyborczym 17-ki odłogiem leży bardzo atrakcyjny plac miejski z zdewastowaną zabytkową willą „Kazinek” w tle, przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) miasta notabene na usługi administracji publicznej w przyszłości…
Urny wyborcze ustawią w MOK-u
Legionowianie z 17. „kwadratu” wyborczego będą wybierać przedstawiciela swoich lokalnych interesów w radzie miasta następnej kadencji (2014-2018) w urnach wyborczych ustawionych w siedzibie ich obwodowej komisji wyborczej, mieszczącej się w głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK) przy ulicy Cypriana Kamila Norwida 10 w Legionowie.