Legionowo. Nie będzie zmian planu przestrzennego za Błękitnym Centrum i Gondolą (wideo)

454636007_3521222364689992_1739952721197981959_n-773x515

Legionowski samorząd porzucił pomysł zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla terenów odgraniczonych ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i drogą krajową nr 61 (DK nr 61), na których znajdują się galerie handlowe, takie jak Gondola i Błękitne Centrum. Rada Miasta Legionowo prawie jednomyślnie podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie.

W środę, 25 września 2024 r. Rada Miasta Legionowo niemal jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie odstąpienia od procedury opracowania nowego mpzp dla przeszło 22 hektarów położonych w ścisłym centrum Legionowa. Chodzi o w większości już zagospodarowane tereny odgraniczone ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i drogą krajową nr 61 (DK nr 61). Przepisy, które miały być uchwalone dla tej okolicy jeszcze pod koniec sierpnia 2024 r. miały umożliwić budowę mierzącego nawet 20 metrów wysokości 4-piętrowego obiektu handlowego z mieszkaniami. Miał on powstać na tyłach galerii Gondola i Błękitnego Centrum w Legionowie.

Kto i jak głosował?

Spośród 19 radnych biorących udział w tym głosowaniu, 16 z nich opowiedziało się za podjęciem tej uchwały, żaden z nich nie zagłosował przeciw, a 3 kolejnych radnych wstrzymało się od oddania głosu w tej sprawie. Byli to Agnieszka Żychalak z Koalicji Obywatelskiej (KO), Katarzyna Skierkowska-Pacocha z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz niezrzeszona w żadnym klubie radnych Julita Baczyńska, będąca zarazem aktywną działaczką lokalnego stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS).

 

Zmiana planu dla centrum Legionowa jeszcze nie teraz

Z wyjaśnień władz Legionowa wynika, że reformy przestrzenne dla tej okolicy trzeba lepiej przemyśleć i przede wszystkim lepiej uzgodnić obsługę komunikacyjną 4-piętrowej galerii handlowej z mieszkaniami, która ma powstać na tyłach 2 innych galerii, Gondoli i Błękitnego Centrum. Aktualnie zapisane w projekcie tego dokumentu rozwiązania przewidują bowiem wjazdy i wyjazdy na teren planowanego centrum handlowego wyłącznie z ulicy Juliusza Słowackiego. Docelowym rozwiązaniem ma być umożliwienie tej komunikacji, także od strony ulicy Jagiellońskiej. Nie wiadomo jednak, czy pod względem formalno-prawnym będzie to możliwe. Trzeba bowiem poczynić odpowiednie uzgodnienia z zarządcą tej drogi, którym w przypadku ulicy Jagiellońskiej jest Starostwo Powiatowe w Legionowie. Aktualnie zaprojektowane przepisy dopuszczają wjazd z ulicy Jagiellońskiej tylko na jedną nieruchomość położoną bezpośrednio na tyłach Błękitnego Centrum. Nowa galeria handlowa z mieszkaniami ma natomiast powstać na położonych za tą nieruchomością działkach.

 

 

Właściciel Gondoli przekonywał, że nie warto zatrzymywać tej już rozpoczętej procedury planistycznej

Właściciel terenów, na których planowana jest budowa nowej galerii handlowej z mieszkaniami na wyższych kondygnacjach, czyli Jerzy Petz, będący zarazem właścicielem pobliskiej galerii Gondola i kliniki Mediq usiłował przekonać radnych, aby jednak tej procedury planistycznej nie zatrzymywali. Podnosił, że wybudowany przez niego obiekt na wspomnianych nieruchomościach zapewniłby legionowianom setki dodatkowych miejsc parkingowych, których w ścisłym centrum Legionowa jest przecież jak na lekarstwo. Przygotował też prezentację obrazującą jak na przestrzeni kilku ostatnich dekad przedstawiała się sytuacja z dostępnością miejsc parkingowych m.in. wzdłuż głównej miejskiej arterii, czyli wzdłuż ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wskazywał w niej zarazem, ile takich miejscówek powstało dzięki jego oraz prowadzonych przez niego przedsiębiorstw woli i uprzejmości.

O rozwiązaniach przestrzennych, które zaplanowano dla ścisłego centrum Legionowa, a które ostatecznie na dany moment porzucono informowaliśmy w przeszłości wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.