W ramach Miejskiego Programu Promocji Zdrowia mieszkańcy Legionowa, którzy ukończyli 60 lat, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie.
Dziś rozpoczyna się akcja darmowych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Legionowa, którzy ukończyli 60 lat. Do wykorzystania jest 576 szczepionek zakupionych przez miasto. Szczepienia odbywają się w przychodni El-Med przy ul. Krasińskiego 70 w Legionowie od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 18:00. Pacjenci nie muszą uprzednio się zapisywać, ale niezbędne jest zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o braku przeciwwskazań. Zaświadczenie takie jest ważne przez 1 dobę. Jeśli przychodząc do przychodni nie posiadamy takiego dokumentu, można zgłosić się na badanie przed samym szczepieniem do lekarza w tej przychodni. – Zainteresowanie szczepieniami jest duże, rok temu pulę szczepień wykorzystano w ciągu 3 dni – dowiedzieliśmy się w El-Medzie.
Szczepionka zapewnia najlepszą ochronę przed grypą sezonową i dzięki niej można uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Osoby, którym nie uda się zapisać na refundowane szczepienia lub które się do nich nie kwalifikują, mogą je wykonać w cenie około 30 – 40 zł. W El-Medzie takie szczepienie kosztuje 35 zł.
Kto powinien się zaszczepić
Szczepienia przeciw grypie polecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością. Poza grupą docelową legionowskiej akcji profilaktycznej (tj. osób po 60 roku życia) są to pacjenci po przeszczepach, zakażeni HIV, zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 5 roku życia, kobiety w ciąży. Do grupy zwiększonego ryzyka należą także osoby w wieku 6 m.ż. – 18 lat, leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym (występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a w razie zachorowania na grypę), pracownicy ochrony zdrowia, przewlekle chorzy bez względu na ich wiek oraz osoby otyłe.
Przeciwwskazania do szczepień
Przeciwwskazaniami do szczepień są anafilaktyczna nadwrażliwość na białko jaja kurzego lub antybiotyki używane w procesie produkcji lub inne składniki szczepionki, ostre choroby gorączkowe, ostre choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, bez względu na to, czy towarzyszy im gorączka, czy też nie, zespół Guillain-Barré stwierdzony w okresie 6 tygodni po poprzednim szczepieniu przeciwko grypie.
Statystyki
Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH szacuje, że w ubiegłym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,8 proc. Polaków. W tym czasie liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę pojawiła się u ponad 7% Polaków, w tym ponad 9 tys. skończyło się hospitalizacją, a 15 przypadków śmiercią.