Blok z mieszkaniami chronionymi, który miasto Legionowo chce zbudować między spółdzielczymi wieżowcami nr 44 i 46 między ulicami Wysockiego, Norwida, Ogrodową i Sowińskiego ma mieć 3 piętra, 1 tys. m² powierzchnię użytkową oraz garaż podziemny – to wytyczne dla projektantów. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na projekt tej inwestycji.
Szukają projektantów nowego bloku
Ratusz ogłosił konkurs na projekt budowy bloku z mieszkaniami chronionymi na mierzącym przeszło 4 tys. m² placu położonym między spółdzielczymi wieżowcami nr 44 i 46 odgraniczonym ulicami Wysockiego, Ogrodową, Norwida i Sowińskiego w Legionowie. Firmy zainteresowane realizacją tego przedsięwzięcia mogą składać swoje oferty do 14 maja. W tegorocznym budżecie miasta, na wielobranżowy projekt tego bloku zabezpieczono 80 tys. zł. Jedynym kryterium przesądzającym o wyborze firmy go projektującej jest jak najniższa zaproponowana przez nią cena.
Kształt i terminy realizacji inwestycji
W trwającym przetargu przybliżono kształt i terminy realizacji tej inwestycji. Jeśli za pierwszym razem uda się wyłonić projektanta bloku, to do końca października tego roku powinien on stworzyć kompleksową dokumentację projektowo-kosztorysową dla tego przedsięwzięcia niezbędną do uzyskania przez miasto pozwolenia na budowę. W projekcie umowy z przyszłym projektantem zawarto też najważniejsze założenia, co do jego przyszłego kształtu. – 1 tys. m² powierzchni użytkowej, 3 piętra, garaż podziemny, 1 lokal służbowy, kolorystka nowego budynku adekwatna do architektury pobliskich spółdzielczych bloków, konstrukcja bloku zgodna ze standardami budownictwa dla osób niepełnosprawnych, posadowienie budynku powyżej poziomu zwierciadła wód gruntowych, a w przypadku braku takiej możliwości zaprojektowanie fundamentów wylewanych, wodoszczelnych typu wanna – to najważniejsze z nich. Zastrzeżono również, że na każdym etapie tworzenia tego projektu, jego autorzy muszą współpracować i konsultować się z legionowskimi urzędnikami.
Jest szansa na potężną dotację!
Wprowadzając w marcu tego roku do budżetu Legionowa wydatki na blok z mieszkaniami chronionymi, władze miasta mówiły, że przewidują, że powstanie w nim około 20 mieszkań chronionych. Ujawniły też, że chcą pozyskać na ten cel pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Atutami przemawiającymi za tym właśnie adresem tego specjalnego bloku były sąsiedztwo Domu Dziennego Pobytu Senior+ przy ulicy Sowińskiego oraz bliskość urzędów, ośrodków zdrowia, czy też sklepów.
Kto może zamieszkać w mieszkaniu chronionym?
Mieszkania chronione to rodzaj pomocy społecznej. Osoby umieszczone w takich lokalach pod okiem pracowników socjalnych przygotowują się do samodzielności w społeczeństwie. Pomoc ta dedykowana jest osobom w trudnej sytuacji życiowej m. in. tym z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnym, przewlekle chorym, opuszczającymi pieczę zastępczą, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady dla nieletnich oraz cudzoziemcom, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy. W opinii szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), Anny Brzezińskiej legionowskie mieszkania chronione mają być bardziej mieszkaniami treningowymi tj. takimi, w których np. niepełnosprawni tylko przez jakiś czas będą uczyć się samodzielności, a po odebraniu tych lekcji wrócą do domów, w których obecnie żyją. To odpowiedź na potrzeby m. in. wielu opiekunów osób niesamodzielnych, którzy już teraz boją się o przyszłość swoich podopiecznych w momencie, kiedy ich zabraknie.