Wydaje się, że problem braków kadrowych wśród operatorów monitoringu miejskiego powinien być jednym z kluczowych zadań do rozwiązania dla legionowskiego ratusza, ponieważ w grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Okazuje się jednak, że w 2023 roku Urząd Miasta niezbyt intensywnie szukał nowych pracowników na to stanowisko.
Problemy z obsadą stanowisk operatorów monitoringu miejskiego w Legionowie
Na monitoring miejski w Legionowie składa się obecnie system 49 kamer, z których podgląd jest śledzony na bieżąco w centrum operacyjnym na trzech stanowiskach. – System monitoringu wizyjnego miasta Legionowo działa od 2010. Obecnie w skład tegoż systemu wchodzi 49. punktów kamerowych rozmieszczonych na terenie miasta (…) Praca na monitoringu miejskim odbywa się w systemie zmianowym, lecz zdarzają się sytuacje, kiedy w godzinach nocnych brak jest operatora. Obserwacja zdarzeń w miejscach publicznych odbywa się sześć dni w tygodniu w systemie trzyzmianowym. – informował 19 grudnia 2023 roku w pisemnej odpowiedzi niezrzeszonego radnego Sławomira Traczyka zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Marek Pawlak.
Teoretycznie wszystkie trzy stanowiska monitoringu miejskiego powinny być obsadzone przez operatorów, którzy na bieżąco śledziliby sytuację na terenie Legionowa oraz powinni reagować w razie zauważonego niebezpieczeństwa lub łamania prawa poprzez informowanie odpowiednich służb. Niestety z powodu braków kadrowych sytuacja, kiedy wszystkie trzy stanowiska są obsadzone jednocześnie nie zdarza się często, natomiast dochodzi do sytuacji, kiedy tylko jeden operator monitoringu musi obsługiwać na swojej zmianie aż trzy stanowiska, co oznacza, że może przeoczyć akurat to co dzieje się w którejś części miasta.
Niestety zdarzają się również sytuacje, kiedy nikt nie dogląda stanowisk monitoringu miejskiego, a system nagrywa obraz automatycznie, który może zostać później ewentualnie odtworzony. Jak ustaliła redakcja Gazety Powiatowej tylko w grudniu 2023 roku w czasie 8 dni (z niedzielami 13) z powodu braków kadrowych nie było żadnego operatora miejskiego monitoringu, który śledziłby na bieżąco to co dzieje się na terenie miasta.
Czy legionowski ratusz szukał w ogóle operatorów monitoringu miejskiego w ostatnim czasie?
Tak na początku bieżącego roku opisywał specyfikę pracy operatora monitoringu miejskiego rzecznik Urzędu Miasta Legionowo w rozmowie z portalem TVN Warszawa. – Jest to praca w systemie trzyzmianowym, która może wydawać się prostą, jednak ze względu na swoją specyfikę taka nie jest. Wyzwaniem jest między innymi radzenie sobie z monotonią przy jednoczesnym stałym natężeniu uwagi i koniecznością zachowania pełnej koncentracji. To praca dla osób odpornych na stres. Konieczna jest również wielogodzinna pozycja siedząca oraz, ze względu na stały kontakt z monitorami, mocno obciąża ona narząd wzroku. Dlatego rotacja w ramach kadry pracującej na monitoringu jest wysoka. Nie każdy odnajdzie się na tym stanowisku. Brak jest zainteresowania tą ofertą pracy, mamy obecnie niskie bezrobocie, a w branży ochroniarskiej zarobki są wyższe. – tłumaczył Kamil Stępkowski.
Okazuje się jednak, że pomimo braków kadrowych na stanowiskach operatorów monitoringu miejskiego w 2023 r. roku legionowski magistrat nie szukał ochoczo kandydatów na powyższe wakaty. – W 2023 r. nie były publikowane ogłoszenia o naborach na stanowisko pracownika monitoringu. – tak 17 stycznia 2024 r. poinformował niezrzeszonego radnego Sławomira Traczyka prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.
Czy powołanie legionowskich urzędników do obsługi monitoringu miejskiego rozwiąże problem?
W ostatnim czasie liczba operatorów monitoringu miejskiego zwiększyła się. Jeszcze w grudniu 2023 r. przy obsłudze tego systemu pracowało 5 pracowników. Natomiast w styczniu 2024 r. ich liczba urosła do 9 osób. – Aktualnie, system monitoringu miejskiego obsługuje 9 pracowników monitoringu –poinformował radnego Sławomira Traczyka prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski 17 stycznia. – W pierwszym kwartale 2024 r. planuje się przesunięcie osób już zatrudnionych w Urzędzie Miasta w Legionowie do obsługi monitoringu miejskiego – dodał następnie.
Monitoring miejski zostanie rozbudowany
W 2024 roku Urząd Miasta planuje zwiększenie liczby kamer miejskiego monitoringu z obecnych 49 do 58. Na rozbudowę monitoringu miejskiego w budżecie Legionowa na 2024 r. zabezpieczono 1 mln zł.
W październiku 2023 r. legionowscy urzędnicy podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy systemu monitoringu miejskiego. Usługę tę za kwotę blisko 160 tys. zł finalizuje obecnie firma All4It z Legionowa.
Nowe kamery mają pojawić się w poniższych lokalizacjach:
- plac zabaw dla dzieci przy ulicy Królowej Jadwigi na osiedlu Jagiellońska (dwie kamery),
- plac zabaw dla dzieci i boisko na osiedlu Batorego,
- brama wjazdowa do Centrum Szkolenia Policji,
- skrzyżowanie ulic generała Józefa Sowińskiego i Warszawskiej,
- skrzyżowaniach ulic Jagiellońskiej i Nowobarskiej,
- skrzyżowanie Jana III Sobieskiego i Parkowej,
- wylot z tunelu kolejowego na rondzie przy Alei Róż na III Parceli,
- rejon Parku Kościuszkowców na osiedlu Piaski.
Jak informuje legionowski ratusz centrum operacyjne miejskiego monitoringu ma zostać przeniesione do Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. Nowe rozwiązania, które planuje wprowadzić legionowski ratusz zakładają, że obraz ze zmodernizowanego monitoringu miejskiego sam będzie wskazywał operatorom miejsca, w których dochodzi do aktów łamania prawa, a oni sami nie będą musieli cały czas śledzić tych nagrań.